PREŠOV. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) má odkalisko Poša zahrnuté v štátnom programe sanácie environmentálnych záťaží pre roky 2022 až 2027.
Aktuálne čaká rezort na ukončenie konania o určení povinnej osoby zodpovednej za odstránenie environmentálnej záťaže.
Rezort pod vedením ministra Jána Budaja (OĽaNO) to uviedol v reakcii na podpis memoranda medzi Prešovským samosprávnym krajom (PSK) a tromi obcami v blízkosti odkaliska Poša (okres Vranov n/Topľou).
Cieľom je okrem iného aj vytváranie tlaku na štátne orgány, ktoré zodpovedajú za riešenie environmentálnej záťaže a jej sanácie s cieľom urýchlenia preskúmania a sanácie odkaliska.
V tejto súvislosti rezort dodal, že prieskum odkaliska už zrealizovali pred dvoma rokmi.
Ministerstvo životného prostredia tak reagovalo na vyhlásenie signatárov memoranda, že majú záujem o prvotnú analýzu odkaliska Poša, na ktorú už zastupiteľstvo PSK vyčlenilo 50-tisíc eur.

Narážajú na voľby
Prieskum však podľa rezortu už v roku 2020 uskutočnil zo štátneho rozpočtu Štátny geologický ústav Dionýza Štúra a jeho záverečná správa s analýzou rizika znečisteného územia bola schválená rozhodnutím ministerstva na konci minulého roka, o čom boli informovaní aj zástupcovia dotknutých samospráv.
„Ministerstvo životného prostredia SR preto súčasné aktivity zástupcov samospráv vníma skôr v súvislosti s udalosťou plánovanou na 29. októbra,“ naznačil rezort v súvislosti s predpokladaným dátumom konania spojených samosprávnych volieb.
Zároveň dodal, že geologickým prieskumom sa nepotvrdila kontaminácia horninového prostredia, znečistenie bolo potvrdené v podzemnej a povrchovej vode a dnových sedimentoch.
„Toto znečistenie predstavuje environmentálne riziko, avšak zdravotné riziko bolo vyhodnotené ako nepravdepodobné. Znečistená voda by pre obyvateľov blízkych obydlí predstavovala potenciálne zdravotné riziko iba v prípade pravidelnej konzumácie, preto sa obyvateľom odporučilo preventívne nevyužívať vodu zo studní,“ pripomenulo ministerstvo.

Starosta: Vrty priamo v odkalisku
„Zatiaľ sa robili prieskumy okolia, ktoré je ďaleko od odkaliska. My chceme vrty priamo v odkalisku, aby sa potvrdilo, čo všetko sa do odkaliska dostalo,“ uviedol ešte začiatkom tohto roka starosta obce Nižný Hrušov Ján Fenčák.
Pri podpise memoranda doplnil, že cieľom samospráv je získanie finančných zdrojov na inventarizáciu celého odkaliska so snahou zistiť, aké presne odpady v odkalisku sú.
Na základe tejto analýzy potom chcú nastaviť čistiareň odpadových vôd, ktorá by filtrovala odtok, čo má výrazne pomôcť životnému prostrediu, spodným a povrchovým vodám. Hlavným cieľom je celková sanácia odkaliska.
„Bez inventarizácie toho, čo je v odkalisku, nevieme dosiahnuť ani čistiareň, ani celkovú sanáciu,“ uviedol Fenčák.
Zároveň pripomenul, že určenie povinnej osoby trvá už deväť rokov a memorandum s PSK má okrem iného umožniť kraju pomôcť so snahou o urýchlenie tohto procesu.

V štátnom programe
Podľa rezortu má konanie o určení povinnej osoby vo svojej gescii okresný úrad v sídle kraja.
„Až po ukončení konania tak bude určená povinná osoba, ktorá bude zodpovedná za odstránenie environmentálnej záťaže. Ak nebude možné určiť pôvodcu znečistenia alebo jeho nástupcu, príslušný okresný úrad môže konanie zastaviť. Následne doručí rozhodnutie o zastavení konania MŽP, ktoré predloží vláde návrh na určenie príslušného ministerstva,“ priblížil postup rezort s tým, že určené ministerstvo bude zabezpečovať vo vzťahu ku konkrétnej environmentálnej záťaži plnenie povinností potrebných na jej odstránenie.
Lokalita Poša je pritom podľa rezortu navrhovaná v Štátnom programe sanácie environmentálnych záťaží pre roky 2022 - 2027 na monitorovanie a na sanáciu, pričom na základe výsledkov uskutočneného prieskumu a analýzy rizika znečisteného územia sa v tomto programe stanovila jej priorizácia na prípadnú sanáciu alebo realizáciu iných opatrení.
Zdrojom financovania geologického prieskumu, sanácie a monitorovania environmentálnych záťaží majú byť hlavne eurofondy.
O memorande
Memorandum o spolupráci podpísali vo štvrtok 19. mája predseda PSK Milan Majerský (KDH), starostovia obcí Nižný Hrušov, Nižný Hrabovec a Poša.
Zúčastnené strany sa zhodli na tom, že vzájomná spolupráca by mala spočívať v hľadaní finančných zdrojov potrebných na komplexné preskúmanie telesa odkaliska vrátane podrobných analýz uloženého odpadu.
Tiež sa zaviazali k podpore a spolupráci pri hľadaní riešenia k urýchlenej filtrácii výtoku z odkaliska do Kyjovského potoka a pri hľadaní riešenia celkovej sanácie odkaliska v čo najkratšom čase.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári