Korzár logo Korzár Prešov

Slovensko má prvú pacientku s vážnym podozrením na opičie kiahne

Ženu prijala prešovská nemocnica.

Prešovská nemocnica. Prešovská nemocnica. (Zdroj: Korzár/Judita Čermáková)

PREŠOV. Slovensko môže mať svoj prvý prípad opičích kiahní.

V prešovskej nemocnici hospitalizovali ženu s podozrením na toto ochorenie.

Po návrate zo zahraničia, pravdepodobne zo Španielska, mala mať príznaky podobné práve opičím kiahňam.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Informáciu potvrdil v utorok portálu noviny.sk námestník riaditeľa pre nechirurgické odbory Boris Mavrodiev.

Súvisiaci článok Opičie kiahne: Odkiaľ pochádzajú, čím sa líšia od ovčích a ako sa dajú liečiť Čítajte 

Čakajú na výsledky

„Na oddelenie infektológie FNsP J. A. Reimana Prešov bola prijatá pacientka s podozrením na opičie kiahne s pozitívnou cestovateľskou anamnézou. Aktuálne sa čaká na výsledky laboratórnych testov,” doplnil zástupca riaditeľa nemocnice.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by sa podozrenie potvrdilo, bol by to prvý prípad opičích kiahní na Slovensku.

Ministerstvo zdravotníctva v stredu informovalo, že výsledky analyzovanej vzorky budú známe najskôr vo štvrtok alebo v piatok. O výsledku bude rezort bezodkladne informovať.

Opatrenia vo vzťahu k prípadným kontaktom pacientky sú v kompetencii príslušného úradu verejného zdravotníctva. Ten už bol o podozrení informovaný.

Potvrdené prípady opičích kiahní už majú napríklad v Česku, Maďarsku i Poľsku.

Reakcia Mikasa

K prípadu sa vyjadril aj hlavný hygienik SR Ján Mikas s tým, že Úrad verejného zdravotníctva informovali o podozrení v utorok dopoludnia.

Vzorku od pacientky, ktorú hospitalizovali v Prešove, zaslali na vyšetrenie do Bratislavy. O prípadnej pozitivite budú verejnosť informovať.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky by však mali byť známe podľa našich informácií až o niekoľko dní, zrejme v piatok.

"Evidovali sme už podozrenia na opičie kiahne rádovo v jednotkách prípadov. Hoci klinický obraz alebo osobná anamnéza nenasvedčovali vysokej pravdepodobnosti potvrdenia diagnózy opičích kiahní, v záujme úplnej istoty sa osobám odobrali vzorky a boli vyšetrené. Ani v jednom prípade sa opičie kiahne zatiaľ nepotvrdili," uviedol Mikas.

Študentka spod Tatier

Pacientkou s podozrením na opičie kiahne je 20-ročná študentka z okresu Kežmarok, ktorá bola na výmennom študijnom pobyte v rámci programu Erasmus v Španielsku, informovala v utorok večer TV Markíza.

Ako ďalej uviedla, po návrate na Slovensko sa mladá žena cítila zle a mala príznaky, ako sú teplota, kašeľ a okolo 50 vyrážok na tele. Preto šla hneď do popradskej nemocnice a odtiaľ ju previezli do Prešova.

SkryťVypnúť reklamu

Tam je na infekčnom oddelení izolovaná na osobitnej izbe, podávajú jej antibiotiká a ošetrujú ju v skafandroch. Čakajú na výsledky PCR testov na opičie kiahne, ktoré na rozdiel od covidu nerobia výterom, ale z tekutiny z pľuzgierikov.

Súvisiaci článok Infektológ o opičích kiahňach: Prenos je omnoho ťažší, ako sa vykresľuje Čítajte 

Opičie kiahne

Stále teda ešte platí, že Slovensko zatiaľ nezaznamenalo potvrdený prípad opičích kiahní teraz ani v minulosti.

„Slovensko nie je endemickou oblasťou výskytu opičích kiahní, avšak máme široké možnosti cestovania, a preto nemožno vylúčiť, že budú potvrdené aj u nás. Reálne riziko vzniku ochorenia existuje," uviedol Úrad verejného zdravotníctva SR v máji.

Rozsiahle epidémie naši hygienici nepredpokladajú, ale očakávajú sporadické ohniská.

„Slovensko podniklo preventívne kroky. Hlavný hygienik Ján Mikas vydal 24. mája pre regionálne úrady verejného zdravotníctva, všeobecných lekárov, špecialistov, infektológov a dermatovenerológov usmernenie v súvislosti s výskytom ochorení na opičie kiahne v Európe. Popisuje charakteristiku ochorenia, definíciu a manažment potvrdených prípadov a ich kontaktov, prevenciu a liečbu, laboratórnu diagnostiku a podobne," informoval úrad.

Vysvetlil, že sekvenovaním boli zistené dve skupiny vírusu opičích kiahní: západoafrická, ktorá sa vyskytuje najmä v oblasti od západného Kamerunu až po Sierra Leone a je spojená s rizikom úmrtia menej ako 1 %, a virulentnejšia konžská skupina v oblasti od centrálneho a južného Kamerunu až po Demokratickú republiku Kongo s rizikom úmrtia do 10 %.

Rezervoár vírusu nie je úplne objasnený, pravdepodobne sú to opice, veveričky a hlodavce. Inkubačný čas ochorenia je 6 - 13 dní, ale môže to byť aj 5 až 21 dní, uviedol Úrad verejného zdravotníctva.

Prenos

„Vírus sa dostáva do organizmu dýchacími cestami, sliznicami alebo pri poranení kože. K prenosu zo zvierat dochádza priamo kontaktom so zvieraťom (uhryznutím, poškriabaním, kontaktom s telesnými tekutinami zvieraťa alebo pri príprave mäsa divokých zvierat) alebo nepriamo predmetmi znečistenými výlučkami zvierat."

K prenosu z človeka na človeka dochádza priamym kontaktom s infekčnými léziami (vyrážkami), telesnými tekutinami alebo veľkými kvapôčkami priamo z tváre do tváre počas priameho a dlhodobého kontaktu (face-to-face), alebo nepriamo napríklad kontaminovanou posteľnou bielizňou a podobne.

Príznaky

Ochorenie sa začína príznakmi podobnými chrípke, ako sú horúčka, únava, bolesti svalov, zimnica či opuch lymfatických uzlín (prodromálne príznaky).

„Predpokladá sa, že vírus opičích kiahní môžu prenášať aj osoby s prodromálnymi príznakmi. Do troch dní od ich nástupu sa objavuje už aj typická vyrážka. Výsyp sa často začína na tvári a následne sa rozširuje na iné časti tela vrátane dlaní, nôh a genitálnej oblasti. Výsyp sa začína makulami, ktoré sa postupne menia na papuly, vezikuly, pustuly až chrasty. Po odpadnutí poslednej chrasty je človek neinfekčný, príznaky zvyčajne zmiznú do 2 až 4 týždňov," opisujú hygienici.

Vyššie riziko vážneho priebehu ochorenia majú dojčatá a deti, tehotné ženy, starší a závažne imunokompromitovaní, vrátane osôb s neliečenou HIV infekciou.

V diferenciálnej diagnostike je potrebné zvážiť tiež syfilis i ovčie kiahne.

„Kožné lézie pri opičích kiahňach sa vo všeobecnosti všetky objavujú v rovnakom štádiu, čo je aj charakteristickým znakom varioly (pravé kiahne). Lézie ovčích kiahní sa objavujú postupne, takže na tele sa v jednom čase nachádzajú vyrážky v rôznych štádiách," vysvetľuje úrad hlavného hygienika rozdiel medzi ochoreniami.

Liečba je symptomatická a podporná, vrátane prevencie a liečby sekundárnych bakteriálnych infekcií, zvážiť sa môže liečba antivirotikami pri závažnom priebehu ochorenia.

Každé ochorenie a podozrenie z ochorenia musí vyšetriť lekár, ktorý posúdi riziko závažnosti priebehu ochorenia. Osoby s vyšším rizikom závažného priebehu ochorenia si môžu vyžadovať hospitalizáciu alebo aj liečbu antivirotikami.

Prevencia

Špecifická vakcína proti opičím kiahňam nie je dostupná, je však registrovaná vakcína (aj v Európskej liekovej agentúre) na očkovanie proti pravým kiahňam (variole).

Podľa údajov WHO poskytuje táto vakcína efektívnu ochranu (do 85 %) aj proti opičím kiahňam. Vzhľadom na celosvetovú eradikáciu varioly v roku 1980 sa však očkovanie už nevykonáva. Posledná očkovaná kohorta proti variole na Slovensku bola pri ročníku narodenia 1976.

„Chorých je potrebné izolovať, vyhýbať sa kontaktu s imunokompromitovanými osobami a kontaktu so zvieratami (tzv. domáci miláčikovia). Rovnako je potrebné obmedziť sexuálnu aktivitu a úzky telesný kontakt až do úplného vymiznutia výsypu."

Vakcína proti variole sa môže na základe odporúčania použiť u úzkych kontaktov (postexpozičná profylaxia) s vysokým individuálnym rizikom ťažkého priebehu a u zdravotníkov (ktorí napríklad boli v kontakte s nakazenou osobou bez ochranných pomôcok).

„V prípade dodávok vakcín proti variole je reálny predpoklad, že vakcína sa bežne na Slovensku v ohniskách nebude používať alebo sa bude používať zriedkavo. Pravdepodobne to bude iba limitované množstvo pre osoby v úzkom kontakte s vysokým individuálnym rizikom ťažkého priebehu ochorenia na ich vlastnú žiadosť a pre zdravotníckych pracovníkov v profesionálnom riziku. Predpokladáme, že na základe vývoja epidemiologickej situácie a postupne získaných informácií sa bude meniť potreba a záujem o zabezpečenie tejto očkovacej látky pre Slovensko i členské krajiny," informoval úrad.

Choré osoby

Choré osoby sú poučené o nutnosti izolácie až do odpadnutia poslednej chrasty.

Musia sa vyhýbať telesnému kontaktu s inými osobami (napr. sexuálna aktivita, objímanie, bozkávanie, dlhý osobný kontakt v uzavretom priestore a pod.), zostať izolované vo svojej izbe, používať individualizované pomôcky (uteráky, posteľnú bielizeň, oblečenie, príbory, taniere a poháre), ktoré sa nesmú miešať s predmetmi ostatných členov domácnosti, a monitorovať svoj zdravotný stav.

Denne ich telefonicky kontrolujú pracovníci RÚVZ, izoláciu by mali prerušiť len v nutnom prípade (napr. návšteva lekára, nevyhnutná zdravotná vychádzka) s podmienkou prekrytia výsypu (dlhý rukáv a dlhé nohavice) a prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom.

Majú sa vyhýbať kontaktu s domácimi zvieratami (cicavce, hlodavce a iné), prípadný kontakt s nimi hlásiť príslušnému veterinárovi a požiadať ho o ďalšie odporúčania.

„Úzke kontakty zahŕňajú najmä sexuálnych partnerov, osoby žijúce v spoločnej domácnosti alebo kohokoľvek, kto prišiel do kontaktu s posteľnou bielizňou alebo oblečením chorých. Kontakty majú byť poučené, ako si majú sami denne monitorovať zdravotný stav, merať telesnú teplotu a sledovať klinické príznaky ochorenia počas 21 dní od poslednej expozície. Ak sa u kontaktov objavia klinické príznaky ochorenia, je potrebné, aby sa izolovali, s výnimkou návštevy lekárskeho vyšetrenia alebo testovania. Ďalší postup určí lekár," inštruujú verejnosť hygienici.

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  2. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 765
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 613
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 456
  4. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 446
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 415
  6. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 3 031
  7. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 029
  8. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov 2 982
  1. Michal Ježek: Prelet nad kukučím, pardón, orlím hniezdom
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi
  3. Zuzana Valachovičová: Koniec príspevkov na zubné ošetrenie
  4. Peter Franek: Facka od ľudí.
  5. Jozef Ďanovský: Aký vzťah k Bohu, taký vzťah k človeku
  6. Jozef Varga: Krkavci / 57. /
  7. Věra Tepličková: Zasa tie hnusné médiá alebo Keď je grófka ne/spravodlivo odsúdená
  8. Martina Paulenová: Ako som si zlým vlakovým spojením medzi Žilinou a Martinom nenechala pokaziť náladu
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 443
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 950
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 568
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 191
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 201
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 663
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 696
  8. Viktor Pamula: Slovenský MiG nad Ukrajinou 8 544
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Michal Ježek: Prelet nad kukučím, pardón, orlím hniezdom
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi
  3. Zuzana Valachovičová: Koniec príspevkov na zubné ošetrenie
  4. Peter Franek: Facka od ľudí.
  5. Jozef Ďanovský: Aký vzťah k Bohu, taký vzťah k človeku
  6. Jozef Varga: Krkavci / 57. /
  7. Věra Tepličková: Zasa tie hnusné médiá alebo Keď je grófka ne/spravodlivo odsúdená
  8. Martina Paulenová: Ako som si zlým vlakovým spojením medzi Žilinou a Martinom nenechala pokaziť náladu
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 443
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 950
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 568
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 191
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 201
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 663
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 696
  8. Viktor Pamula: Slovenský MiG nad Ukrajinou 8 544
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu