Korzár logo Korzár Prešov
Streda, 17. august, 2022 | Meniny má Milica

Slovensko má prvú pacientku s vážnym podozrením na opičie kiahne

Ženu prijala prešovská nemocnica.

Prešovská nemocnica. Prešovská nemocnica. (Zdroj: Korzár/Judita Čermáková)

PREŠOV. Slovensko môže mať svoj prvý prípad opičích kiahní.

V prešovskej nemocnici hospitalizovali ženu s podozrením na toto ochorenie.

Po návrate zo zahraničia, pravdepodobne zo Španielska, mala mať príznaky podobné práve opičím kiahňam.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Informáciu potvrdil v utorok portálu noviny.sk námestník riaditeľa pre nechirurgické odbory Boris Mavrodiev.

Súvisiaci článok Opičie kiahne: Odkiaľ pochádzajú, čím sa líšia od ovčích a ako sa dajú liečiť Čítajte 

Čakajú na výsledky

„Na oddelenie infektológie FNsP J. A. Reimana Prešov bola prijatá pacientka s podozrením na opičie kiahne s pozitívnou cestovateľskou anamnézou. Aktuálne sa čaká na výsledky laboratórnych testov,” doplnil zástupca riaditeľa nemocnice.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by sa podozrenie potvrdilo, bol by to prvý prípad opičích kiahní na Slovensku.

Ministerstvo zdravotníctva v stredu informovalo, že výsledky analyzovanej vzorky budú známe najskôr vo štvrtok alebo v piatok. O výsledku bude rezort bezodkladne informovať.

Opatrenia vo vzťahu k prípadným kontaktom pacientky sú v kompetencii príslušného úradu verejného zdravotníctva. Ten už bol o podozrení informovaný.

Potvrdené prípady opičích kiahní už majú napríklad v Česku, Maďarsku i Poľsku.

Reakcia Mikasa

K prípadu sa vyjadril aj hlavný hygienik SR Ján Mikas s tým, že Úrad verejného zdravotníctva informovali o podozrení v utorok dopoludnia.

Vzorku od pacientky, ktorú hospitalizovali v Prešove, zaslali na vyšetrenie do Bratislavy. O prípadnej pozitivite budú verejnosť informovať.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky by však mali byť známe podľa našich informácií až o niekoľko dní, zrejme v piatok.

"Evidovali sme už podozrenia na opičie kiahne rádovo v jednotkách prípadov. Hoci klinický obraz alebo osobná anamnéza nenasvedčovali vysokej pravdepodobnosti potvrdenia diagnózy opičích kiahní, v záujme úplnej istoty sa osobám odobrali vzorky a boli vyšetrené. Ani v jednom prípade sa opičie kiahne zatiaľ nepotvrdili," uviedol Mikas.

Študentka spod Tatier

Pacientkou s podozrením na opičie kiahne je 20-ročná študentka z okresu Kežmarok, ktorá bola na výmennom študijnom pobyte v rámci programu Erasmus v Španielsku, informovala v utorok večer TV Markíza.

Ako ďalej uviedla, po návrate na Slovensko sa mladá žena cítila zle a mala príznaky, ako sú teplota, kašeľ a okolo 50 vyrážok na tele. Preto šla hneď do popradskej nemocnice a odtiaľ ju previezli do Prešova.

SkryťVypnúť reklamu

Tam je na infekčnom oddelení izolovaná na osobitnej izbe, podávajú jej antibiotiká a ošetrujú ju v skafandroch. Čakajú na výsledky PCR testov na opičie kiahne, ktoré na rozdiel od covidu nerobia výterom, ale z tekutiny z pľuzgierikov.

Súvisiaci článok Infektológ o opičích kiahňach: Prenos je omnoho ťažší, ako sa vykresľuje Čítajte 

Opičie kiahne

Stále teda ešte platí, že Slovensko zatiaľ nezaznamenalo potvrdený prípad opičích kiahní teraz ani v minulosti.

„Slovensko nie je endemickou oblasťou výskytu opičích kiahní, avšak máme široké možnosti cestovania, a preto nemožno vylúčiť, že budú potvrdené aj u nás. Reálne riziko vzniku ochorenia existuje," uviedol Úrad verejného zdravotníctva SR v máji.

Rozsiahle epidémie naši hygienici nepredpokladajú, ale očakávajú sporadické ohniská.

„Slovensko podniklo preventívne kroky. Hlavný hygienik Ján Mikas vydal 24. mája pre regionálne úrady verejného zdravotníctva, všeobecných lekárov, špecialistov, infektológov a dermatovenerológov usmernenie v súvislosti s výskytom ochorení na opičie kiahne v Európe. Popisuje charakteristiku ochorenia, definíciu a manažment potvrdených prípadov a ich kontaktov, prevenciu a liečbu, laboratórnu diagnostiku a podobne," informoval úrad.

Vysvetlil, že sekvenovaním boli zistené dve skupiny vírusu opičích kiahní: západoafrická, ktorá sa vyskytuje najmä v oblasti od západného Kamerunu až po Sierra Leone a je spojená s rizikom úmrtia menej ako 1 %, a virulentnejšia konžská skupina v oblasti od centrálneho a južného Kamerunu až po Demokratickú republiku Kongo s rizikom úmrtia do 10 %.

Rezervoár vírusu nie je úplne objasnený, pravdepodobne sú to opice, veveričky a hlodavce. Inkubačný čas ochorenia je 6 - 13 dní, ale môže to byť aj 5 až 21 dní, uviedol Úrad verejného zdravotníctva.

Prenos

„Vírus sa dostáva do organizmu dýchacími cestami, sliznicami alebo pri poranení kože. K prenosu zo zvierat dochádza priamo kontaktom so zvieraťom (uhryznutím, poškriabaním, kontaktom s telesnými tekutinami zvieraťa alebo pri príprave mäsa divokých zvierat) alebo nepriamo predmetmi znečistenými výlučkami zvierat."

K prenosu z človeka na človeka dochádza priamym kontaktom s infekčnými léziami (vyrážkami), telesnými tekutinami alebo veľkými kvapôčkami priamo z tváre do tváre počas priameho a dlhodobého kontaktu (face-to-face), alebo nepriamo napríklad kontaminovanou posteľnou bielizňou a podobne.

Príznaky

Ochorenie sa začína príznakmi podobnými chrípke, ako sú horúčka, únava, bolesti svalov, zimnica či opuch lymfatických uzlín (prodromálne príznaky).

„Predpokladá sa, že vírus opičích kiahní môžu prenášať aj osoby s prodromálnymi príznakmi. Do troch dní od ich nástupu sa objavuje už aj typická vyrážka. Výsyp sa často začína na tvári a následne sa rozširuje na iné časti tela vrátane dlaní, nôh a genitálnej oblasti. Výsyp sa začína makulami, ktoré sa postupne menia na papuly, vezikuly, pustuly až chrasty. Po odpadnutí poslednej chrasty je človek neinfekčný, príznaky zvyčajne zmiznú do 2 až 4 týždňov," opisujú hygienici.

Vyššie riziko vážneho priebehu ochorenia majú dojčatá a deti, tehotné ženy, starší a závažne imunokompromitovaní, vrátane osôb s neliečenou HIV infekciou.

V diferenciálnej diagnostike je potrebné zvážiť tiež syfilis i ovčie kiahne.

„Kožné lézie pri opičích kiahňach sa vo všeobecnosti všetky objavujú v rovnakom štádiu, čo je aj charakteristickým znakom varioly (pravé kiahne). Lézie ovčích kiahní sa objavujú postupne, takže na tele sa v jednom čase nachádzajú vyrážky v rôznych štádiách," vysvetľuje úrad hlavného hygienika rozdiel medzi ochoreniami.

Liečba je symptomatická a podporná, vrátane prevencie a liečby sekundárnych bakteriálnych infekcií, zvážiť sa môže liečba antivirotikami pri závažnom priebehu ochorenia.

Každé ochorenie a podozrenie z ochorenia musí vyšetriť lekár, ktorý posúdi riziko závažnosti priebehu ochorenia. Osoby s vyšším rizikom závažného priebehu ochorenia si môžu vyžadovať hospitalizáciu alebo aj liečbu antivirotikami.

Prevencia

Špecifická vakcína proti opičím kiahňam nie je dostupná, je však registrovaná vakcína (aj v Európskej liekovej agentúre) na očkovanie proti pravým kiahňam (variole).

Podľa údajov WHO poskytuje táto vakcína efektívnu ochranu (do 85 %) aj proti opičím kiahňam. Vzhľadom na celosvetovú eradikáciu varioly v roku 1980 sa však očkovanie už nevykonáva. Posledná očkovaná kohorta proti variole na Slovensku bola pri ročníku narodenia 1976.

„Chorých je potrebné izolovať, vyhýbať sa kontaktu s imunokompromitovanými osobami a kontaktu so zvieratami (tzv. domáci miláčikovia). Rovnako je potrebné obmedziť sexuálnu aktivitu a úzky telesný kontakt až do úplného vymiznutia výsypu."

Vakcína proti variole sa môže na základe odporúčania použiť u úzkych kontaktov (postexpozičná profylaxia) s vysokým individuálnym rizikom ťažkého priebehu a u zdravotníkov (ktorí napríklad boli v kontakte s nakazenou osobou bez ochranných pomôcok).

„V prípade dodávok vakcín proti variole je reálny predpoklad, že vakcína sa bežne na Slovensku v ohniskách nebude používať alebo sa bude používať zriedkavo. Pravdepodobne to bude iba limitované množstvo pre osoby v úzkom kontakte s vysokým individuálnym rizikom ťažkého priebehu ochorenia na ich vlastnú žiadosť a pre zdravotníckych pracovníkov v profesionálnom riziku. Predpokladáme, že na základe vývoja epidemiologickej situácie a postupne získaných informácií sa bude meniť potreba a záujem o zabezpečenie tejto očkovacej látky pre Slovensko i členské krajiny," informoval úrad.

Choré osoby

Choré osoby sú poučené o nutnosti izolácie až do odpadnutia poslednej chrasty.

Musia sa vyhýbať telesnému kontaktu s inými osobami (napr. sexuálna aktivita, objímanie, bozkávanie, dlhý osobný kontakt v uzavretom priestore a pod.), zostať izolované vo svojej izbe, používať individualizované pomôcky (uteráky, posteľnú bielizeň, oblečenie, príbory, taniere a poháre), ktoré sa nesmú miešať s predmetmi ostatných členov domácnosti, a monitorovať svoj zdravotný stav.

Denne ich telefonicky kontrolujú pracovníci RÚVZ, izoláciu by mali prerušiť len v nutnom prípade (napr. návšteva lekára, nevyhnutná zdravotná vychádzka) s podmienkou prekrytia výsypu (dlhý rukáv a dlhé nohavice) a prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom.

Majú sa vyhýbať kontaktu s domácimi zvieratami (cicavce, hlodavce a iné), prípadný kontakt s nimi hlásiť príslušnému veterinárovi a požiadať ho o ďalšie odporúčania.

„Úzke kontakty zahŕňajú najmä sexuálnych partnerov, osoby žijúce v spoločnej domácnosti alebo kohokoľvek, kto prišiel do kontaktu s posteľnou bielizňou alebo oblečením chorých. Kontakty majú byť poučené, ako si majú sami denne monitorovať zdravotný stav, merať telesnú teplotu a sledovať klinické príznaky ochorenia počas 21 dní od poslednej expozície. Ak sa u kontaktov objavia klinické príznaky ochorenia, je potrebné, aby sa izolovali, s výnimkou návštevy lekárskeho vyšetrenia alebo testovania. Ďalší postup určí lekár," inštruujú verejnosť hygienici.

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 3. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 4. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 5. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 6. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 2. Agrokomplex 2022
 3. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 4. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 5. Nadácia COOP Jednota pomáha dlhodobo chorým pacientom
 6. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 7. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 8. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 29 885
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 22 849
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 15 204
 4. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 10 570
 5. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 4 784
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 3 753
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 3 456
 8. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 3 099

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Krém de la Krym
 2. Norbert Kaník: Heger má poslednú šancu!
 3. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Ďalší Miloslavov?
 4. Sabina Rehušová: Nájdu lídri Kosova a Srbska v Bruseli spoločnú reč?
 5. Ján Škerko: Z Kuiperovho pásu slovenskej politiky sa vynára nová strana a začína pôsobiť svojou gravitáciou
 6. Zuzana Valachovičová: Súľovské skaly
 7. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 8. Maťo Chudík: Odtlačky
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 17 741
 2. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 193
 3. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 6 145
 4. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 3 957
 5. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 807
 6. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 3 729
 7. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 3 569
 8. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 3 483
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zákazku za dva milióny eur dostala firma Strabag.

Pred voľbami sa začínajú veľké opravy.


TASR 1 h

Nedostatok a veľký dopyt zvyšujú ceny suroviny a ohrozuje aj teplárne.


21 h
Ilustračné.

Stalo sa to na rovnakom úseku a tak isto.


TASR 2 h
Košický Egypťan Reda D. na okresnom súde.

Prokurátor sa odvolal, žiada šesť rokov.


15 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Krém de la Krym
 2. Norbert Kaník: Heger má poslednú šancu!
 3. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Ďalší Miloslavov?
 4. Sabina Rehušová: Nájdu lídri Kosova a Srbska v Bruseli spoločnú reč?
 5. Ján Škerko: Z Kuiperovho pásu slovenskej politiky sa vynára nová strana a začína pôsobiť svojou gravitáciou
 6. Zuzana Valachovičová: Súľovské skaly
 7. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 8. Maťo Chudík: Odtlačky
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 17 741
 2. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 193
 3. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 6 145
 4. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 3 957
 5. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 807
 6. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 3 729
 7. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 3 569
 8. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 3 483
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu