BRATISLAVA, PREŠOV. Opičie kiahne sa u pacientky s podozrením na toto ochorenie, ktorú hospitalizovali vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove, nepotvrdili.
Výsledky laboratórneho vyšetrovania ukázali, že vzorky sú negatívne.
Slovensko teda doposiaľ nezaznamenalo prvý prípad ochorenia.
O výsledkoch informoval hlavný hygienik Ján Mikas.

Doteraz bolo podľa hlavného hygienika laboratórne vyšetrených päť vzoriek s podozrením na opičie kiahne s negatívnym výsledkom.
„Vzhľadom na široké možnosti cestovania však nemôžeme vylúčiť, že časom budeme mať potvrdený prípad opičích kiahní aj v Slovenskej republike. Vtedy naši odborní pracovníci prijmú všetky potrebné opatrenia v zmysle už v máji vydaného usmernenia hlavného hygienika," píše sa v informácii.

Ako dochádza k prenosu
K prenosu opičích kiahní z človeka na človeka dochádza priamym kontaktom s infekčnými vyrážkami, telesnými tekutinami alebo veľkými kvapôčkami priamo z tváre do tváre počas priameho a dlhodobého kontaktu.
Nepriamo sa môže preniesť kontaminovanou bielizňou alebo inými kontaminovanými povrchmi.
Ako upresnil hlavný hygienik, ľahko sa šíri pri úzkom fyzickom kontakte, pričom môže, no nemusí ísť o aktivity spojené so sexom.
Opičie kiahne teda nie sú vyslovene sexuálne prenosným ochorením.

Stigmatizované ochorenie
Hlavný hygienik upozorňuje na zachovávanie ohľaduplného informovania o podozrení na ochorenie.
„Opičie kiahne sú stigmatizovaným ochorením, preto je dôležité o podozreniach či o potvrdených prípadoch informovať ohľaduplne. Prosíme preto každého, kto o jednotlivých prípadoch informuje, aby dbal na to, aby z rozsahu poskytovaných informácií nebolo možné osobu identifikovať a aby nezabudol na dôvernosť informácií o podrobnom zdravotnom stave pacienta," napísal.
Ak je osoba identifikovateľná a zároveň sa pri informovaní skresľujúco dáva dôraz na prenos ochorenia sexuálnym stykom, poškodzuje sa tým reputácia danej osoby.
Mikas zdôraznil aj celospoločenské následky necitlivého informovania o konkrétnych prípadoch.
„Hygienikom marí podmienky na epidemiologické vyšetrovanie, pretože ľudia budú mať obavy pravdivo informovať o svojich úzkych kontaktoch či podrobne opísať všetky okolnosti, pri ktorých mohlo dôjsť k nákaze. A to sa môže odraziť na prípadnom ďalšom šírení ochorenia," ozrejmil hlavný hygienik.
Fakty o opičích kiahňach
Opičie kiahne sú vírusovým, zoonotickým ochorením.
Prvýkrát ho u človeka zaznamenali v roku 1970 v Demokratickej republike Kongo.
K prenosu na ľudí dochádza kontaktom s infikovaným zvieraťom, človekom alebo predmetmi kontaminovanými biologickým materiálom, obsahujúcim vírus opičích kiahní.
Prípady opičích kiahní už zaznamenali vo viacerých európskych krajinách vrátane Českej republiky, Rakúska či Maďarska, výskyt mimo Afriky bol doposiaľ zriedkavý.
Ochranu proti ochoreniu poskytuje očkovanie proti pravým kiahňam.
Slovensko plánuje kúpiť 2000 dávok tejto vakcíny, očkovať by sa ňou mali iba úzke kontakty s vysokým rizikom nákazy na ich vlastnú žiadosť a zdravotníci v profesionálnom riziku.
(tasr)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári