VRANOV NAD TOPĽOU. V priemyselnom parku Ferovo vo Vranove nad Topľou sa v piatok predpoludním konal protest samospráv.
Prvýkrát sa spojili primátori a starostovia z okresov Vranov nad Topľou, Michalovce, Sobrance, Trebišov, Humenné, Medzilaborce, Snina a Stropkov, aby upozornili na existenčné problémy, v akých sa po prijatí prorodinného balíčka za 1,2 miliardy ročne ocitnú.

Matovič zobral peniaze obciam a mestám
Na vykrytie prorodinného balíka doplatia samosprávy, keďže v dôsledku zvýšenia daňového bonusu prídu o značnú časť svojich príjmov.
Stovkám malých obcí dokonca hrozí, že sa môžu ocitnúť v nútenej správe.
Minister financií Igor Matovič (OĽaNO), autor tohto balíčka, argumentuje tým, že samosprávam v dôsledku inflácie porastú príjmy, takže nemajú dôvod na obavy. Zvýšené príjmy však obce a mestá chceli použiť na vykrytie nárastu nákladov, ktoré aj im spôsobuje aktuálne zdražovanie.
Matovič sľubuje, že obciam a mestám, ktoré sa dostanú do problémov, štát pomôže. Tie sa však obávajú toho, že sa bude pomáhať len vyvoleným, a nerozumejú tomu, že ak im štát sľubuje pomoc dodatočne, prečo im teraz peniaze berie, aby im ich potom dával.
Samosprávy varujú, že budú musieť zvyšovať miestne dane a poplatky a výrazne obmedziť investície.
Trápi ich zvýšenie cien plynu a energií, nárast cien pohonných hmôt a potravín v školských jedálňach.
Za veľkú prekážku pre rozvoj považujú nárast cien stavebných materiálov.
Problémom je aj nárast nákladov na dofinancovanie sociálnej starostlivosti v súkromných zariadeniach i súkromných škôl .
Trápi ich tiež minimum projektov cez úrady práce, čo v praxi znamená nedostatok pracovníkov, ktorých samosprávy potrebujú na pravidelnú údržbu.
Balíček pomôže len niektorým, ale doplatia naň všetci
Zástupcovia samospráv aj odborníci kritizujú, že Matovičov prorodinný balíček, ktorý mal byť pôvodne protiinflačný, pomôže len malej časti rodín. Teda len tým s nezaopatrenými deťmi.
Na druhej strane však na zvýšené poplatky, miestne dane či zastavené investície doplatia všetci bez výnimky.
Teda aj tí, ktorí pomoc od štátu cez Matovičov balíček nedostali, ako napríklad seniori, zdravotne ťažko postihnutí, bezdetné rodiny či rodiny s odrastenými deťmi.
S podporou fašistov
Proti Matovičovmu balíčku bola od začiatku strana SaS. V parlamente prešiel s podporou extrémistov, čo ešte viac prehĺbilo krízu vo vládnej koalícii.
Prezidentka Zuzana Čaputová využila svoje právo veta a zákon vrátila do parlamentu.
Spochybnila najmä spôsob schvaľovania zákona, keďže ho parlament prerokoval zrýchlene bez prerokovania s odborníkmi či verejnosťou.
Jej veto však poslanci prelomili. Poslanci OĽaNO a Sme rodina sa opäť spojili s fašistami.
Za boli všetci poslanci OĽaNO okrem Juraja Krúpu, rovnako tak aj Sme rodina.
Prelomenie veta podporili i nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu a poslanci pôsobiaci v ĽSNS. Za boli aj poslanci, ktorí v tomto volebnom období odišli z klubu OĽaNO, a to Romana Tabák, Ján Mičovský a Ján Krošlák.
Klub SaS bol proti. Poslanci Smeru-SD sa zdržali alebo boli proti. Poslanci pôsobiaci v strane Za ľudí sa pri hlasovaní zdržali. Rovnako sa zdržali aj nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho (Hlas). Prelomenie veta nepodporilo ani hnutie Republika.
Prezidentka po prelomení jej veta ani na druhýkrát zákon nepodpísala, už avizovala podanie na Ústavný súd.

Zemplín patrí medzi najmenej rozvinuté regióny
Zemplínski primátori a starostovia na proteste vo Vranove nad Topľou upozornili na to, že sedem z ôsmich okresov Zemplína patrí medzi slabo rozvinuté.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári