DRIENOV. V katastrálnom území obce Drienov (okres Prešov) má vyrásť spaľovňa komunálneho odpadu. Podľa hodnotenia vplyvov na životné prostredie je jej prevádzka, s podmienkou realizácie navrhovaných opatrení, environmentálne prijateľná.
Proti výstavbe sa ale postavili dotknuté samosprávy a občania, ktorí sa pripojili k vzniknutej petícii.
Za necelý týždeň jej trvania zozbierali viac ako 1 100 podpisov. V stredu pripravujú aj verejné zhromaždenie. Za pracovnú skupinu petičného výboru o tom informovala jedna z aktivistiek a obyvateľka Drienova Veronika Muška.
Od jedného do dvoch kilometrov
Podľa zámeru navrhovateľa spoločnosti Slor, s. r. o., Bratislava, predloženého na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) ešte v roku 2019, má zariadenie na energetické zhodnocovanie komunálneho odpadu vyrásť v areáli bývalej kafilérie v katastri obce Drienov.
Lokalita je od najbližších obývaných objektov v obciach Drienov, Ličartovce, Drienovská Nová Ves a Petrovany vzdialená od jedného do dvoch kilometrov. Samosprávy, ale aj samotní občania sa postavili proti výstavbe.
„Výstavba spaľovne podľa nášho názoru negatívne ovplyvní životné prostredie a zhorší celkovú kvalitu života občanov Drienova, ako aj občanov ďalších dotknutých obcí,“ uviedla Veronika Muška, ktorá je jednou z účastníčok konania.

Spaľovňa už mala dva roky stáť
Kafiléria nefunguje od roku 1996 a areál za 25 rokov od ukončenia prevádzky výrazne schátral. V drienovskej prevádzke sa má zhodnocovať zmesový komunálny odpad vrátane veľkorozmerného odpadu.
Vzhľadom na postupné zapĺňanie jestvujúcich skládok odpadov vo východoslovenskom regióne má projekt znížiť zaťaženosť skládok komunálnym odpadom z prešovského regiónu vrátane mesta Prešov a vytvoriť nový zdroj energie v podobe tepla a elektrickej energie. Fungovať má na báze technológie s roštovým systémom spaľovania
Zariadenie na energetické zhodnocovanie inak nevyužiteľného zmesového odpadu, po vytriedení plastov, skla, papiera, kovov, kuchynského a reštauračného a ďalšieho odpadu, má mať ročnú kapacitu 95-tisíc ton zhodnoteného zmesového komunálneho odpadu.
Celkové náklady na realizáciu navrhovanej činnosti predstavujú zhruba 100 miliónov eur. Na výstavbe by malo pracovať približne 100 pracovníkov, počas prevádzky sa predpokladá vytvorenie zhruba 55 stálych pracovných miest.
Pôvodný termín začatia výstavby bol rok 2020. Aktuálny termín je naplánovaný na rok 2023, výstavba má trvať do roku 2026. Termín začatia prevádzky je plánovaný na rok 2027.
Vplyvy na životné prostredie
Podľa záverov hodnotenia, ktoré spracovala spoločnosť Enpro Consult, s. r. o., Bratislava, ktorá predkladala aj zámer výstavby, je na základe výsledkov posudzovania vplyvov navrhovanej činnosti na životné prostredie predložený variant odporúčaný na realizáciu.
„Na základe výsledkov procesu posudzovania podľa zákona sa nepredpokladajú závažné negatívne vplyvy navrhovanej činnosti na životné prostredie, čo znamená, že navrhovaná činnosti je environmentálne prijateľná s podmienkou realizácie navrhovaných opatrení,“ píše sa v správe o hodnotení.
Verejné zhromaždenie
Ako uviedla Veronika Muška, svoj zásadný nesúhlasný postoj s výstavbou podporili obyvatelia dotknutých obcí vznikom pracovnej skupiny zloženej zo starostov dotknutých obcí, poslancov, odborníkov a zástupcov občanov.
„Úlohou pracovnej skupiny je koordinovanie postupu s cieľom zastaviť pokusy o výstavbu spaľovne v tomto území,“ vysvetlila Muška s tým, že proti výstavbe spísali petíciu a chystajú verejné zhromaždenie. Petíciu s názvom Stop spaľovni odpadov v Drienove spustili v utorok 5. júla.
„Počas prvých dní petičnej akcie sa k protestu pridalo svojím podpisom už viac ako 1 100 občanov, napĺňa nás to nádejou na celkový úspech nášho snaženia," uviedol predseda petičného výboru Miroslav Kotulič. Pripravované verejné zhromaždenie sa uskutoční v stredu 13. júla od 19.00 do 21.30 hod. na futbalovom ihrisku v Drienove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári