Korzár logo Korzár Prešov

Starosta malej obce: Keď nasneží, sadnem do traktora a odhrniem cesty, nemám ľudí

Roky úraduje vo vetrovke, v kancelárii má 15 stupňov.

„Takto vo vetrovke úradujem už niekoľko jesení a zím, preto navrhované opatrenia na zníženie stupňov počas vykurovacieho obdobia sú na bajerovskom obecnom úrade bezpredmetné. V kancelárii mám pätnásť stupňov,“ hovorí starosta Sekerák. (Zdroj: Archív M. Sekeráka)

MICHAL SEKERÁK (Smer-SD) je starostom v obci Bajerovce v Sabinovskom okrese od roku 2010. Aktívne sa venuje problematike malých obcí, stál pri zrode starostovskej Iniciatívy malých obcí.

Kým Združenie miest a obcí Slovenska a odborníci na samosprávu razia cestu tzv. zdieľaných služieb a spájaní sa malých obcí do mikroregiónov, Sekerák je presvedčený o tom, že malé obce treba najprv dofinancovať a až potom hovoriť o ďalších krokoch.

"Môže sa stať, že my, starostovia, prinesieme kľúče od obecných úradov na okresné úrady, aby prostredníctvom nich všetko spravovalo ministerstvo," varuje starosta malej dediny. V rozhovore tiež opisuje, ako sa 35 obcí spojilo, ale lacnejšiu elektrinu si aj tak nevysúťažili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V čom vidíte najväčší problém malých obcí?

- Malé obce sú podfinancované. Datuje sa to od roku 2004 po fiškálnej decentralizácii, kedy sa obce a mestá začali financovať podľa počtu obyvateľov. Pri dohodovacom konaní sa prijalo kompromisné riešenie - dajme malým obciam menej peňazí, nech sa zlučujú alebo zanikajú.

Financovanie na obyvateľa nie je rovnaké, kým napríklad v Bratislave vychádza na obyvateľa ročne vyše 600 eur, v našej obci s počtom obyvateľov 284 máme 290 eur. Platíme pritom rovnaké dane, rovnaké odvody, pred zákonom sme si všetci rovní. Napríklad v Nórsku platí, že čím je vzdialenosť od centra väčšia, tým sú dane nižšie.

U nás sa to vypočítalo podľa vzorca, kde niektoré veličiny v ňom sú podľa nás zlé. Napríklad veličina ekonomicky aktívny vek občana sa berie od 18 do 62 rokov. Neberie sa však do úvahy jeho skutočná ekonomická aktivita, či je zamestnaný a odvádza platby do systémov. Tak vznikajú paradoxy. Napríklad v mnohých obciach s marginalizovanými skupinami je 99-percentná nezamestnanosť, kým napríklad u nás je zamestnanosť takmer stopercentná, a oni dostanú viac a my menej na občana na rok. Je to nespravodlivé. Vzorec treba „preorať“.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Obec má 39 obyvateľov, starosta kosí aj odhŕňa sneh. Stačilo, končím, vraví Čítajte 

Je podľa vás politická vôľa riešiť problémy malých obcí?

- Starostujem od roku 2010. Keď som pochopil filozofiu, rozhodli sme sa, že s tým ideme niečo robiť a začali sme sa hlasno ozývať. Založili sme Iniciatívu malých obcí, išli sme postupnými krokmi. Vtedajšie vedenie Združenia miest a obcí Slovenska nechcelo riešiť naše požiadavky podľa našich návrhov. Obrátili sme sa na vládu, na výjazdovom rokovaní sme oslovili vtedajšieho ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD).

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným Korzar.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C97Z7 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu