Korzár logo Korzár Prešov

Kaliňáka za župana chcú Fico, Pellegrini aj Danko: Nechcem byť taký nezávislý ako OĽaNO (rozhovor)

Hovorí o vojne na Ukrajine i Ladomirovej.

Robert Fico a Michal Kaliňák. Ten vraví, že nevie o tom, že by bol nejaká rodina s menovcom - Robertom Kaliňákom zo Smeru. (Zdroj: FB Smer)

Michal Kaliňák (42) je pravdepodobne naším mediálne najcitovanejším expertom na samosprávu.

Ústredný riaditeľ kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska pochádza z Medzilaboriec, žije v Prešove a jeho kariéra sa spája najmä s politikmi zo strany Smer.

Cez víkend ho ako kandidáta na prešovského župana za koalíciu Smer, Hlas, SNS, Aliancia prišiel na východ Slovenska osobne podporiť predseda Smeru Robert Fico.

Spolu sa stretli s ľuďmi a robili kampaň vo Svidníku, Sabinove a Humennom.

Sprevádzali ich aj bývalý župan Peter Chudík, exriaditeľ úradu kraja Stanislav Kubánek či bývalá primátorka Humenného Jana Vaľová (všetci Smer).

Ešte v auguste ako prvý predstavil Kaliňáka ako kandidáta Hlasu jeho šéf Peter Pellegrini.

V predvolebnom rozhovore odpovedal Kaliňák na otázky Korzára.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Dali ste si urobiť predvolebný prieskum preferencií?

- Nie, ani mi to nenapadlo. Načo? Veď žijem v realite. V kuse som v území 20 rokov. Viem, v ktorom regióne je aký problém, a na mnohé problémy som x-krát upozorňoval, aby sa riešili.

To si mohol myslieť aj kandidát Smeru na košického župana Richard Raši pred piatimi rokmi a prehral s Rastislavom Trnkom.

- Mohol. Ale ísť do prieskumov? Žiadny prieskum si neurobím, neexistuje. Ja si radšej počkám na nejaké iné, čo vyjdú vonku.

Súvisiaci článok Kandidáti na predsedu Prešovského samosprávneho kraja vo voľbách do VÚC 2022 Čítajte 

Tak čo teda vravíte na výsledky prieskumu agentúry AKO pre TV Joj, v ktorom má Majerský 47,6 percenta a vy ako druhý v poradí 24,7 percenta?

- Ide o prieskum z času, keď som ešte iba začínal s kampaňou, napokon prvá oficiálna tlačová beseda k predstaveniu programu bola v Prešove 9. septembra. Okrem toho treba konštatovať, že reprezentatívnu vzorku tvorilo 250 ľudí, čo teda poriadne znižuje akúkoľvek výpovednú hodnotu, a tieto dva fakty hovoria všetko.

Považujete župana Majerského za veľmi silného súpera?

- Ja neviem, či je veľmi silný súper, ja taký pocit nemám, keď chodím po území. Ja skôr mám iný cieľ, dať ľuďom svoj program a presvedčiť ich, že toto sú riešenia, ktoré ich regiónom reálne pomôžu.

Čo vám ľudia pri stretnutiach v rámci kampane hovoria?

- Často hovoria veci, na ktoré VÚC-ka (vyšší územný celok – pozn. red.) nemá dosah, penzie a podobné. Ale keď ideme do vecí, na ktoré má VÚC-ka dosah, cítia, čo by mohlo byť riešenie. Vodovod je problém. Kanalizácia je problém. Veľmi veľa mikroregiónov nemá žiadnu predajňu potravín. Problém je aj cestovný ruch, veď to je priemysel, na ktorom by sme mali začať zarábať, ale my skôr vyvážame peniaze do Poľska.

Veľkým problémom je nastavenie školstva. VÚC-ka síce riadi stredné školy, ale musí byť výrazne aktívnejšia v spolupráci so zriaďovateľmi základných škôl, lebo práve tam sa žiaci rozhodujú o strednej škole. Musíme ich presvedčiť, že v mnohých profesiách potrebujeme šikovných ľudí. Preto by sa mali rozhodovať aj podľa toho, z ktorej školy majú obratom otvorené dvere do konkrétnej práce.

SkryťVypnúť reklamu

Prešovský kraj je rozdelený aj podľa regiónov, za Braniskom je to o cestovnom ruchu, tu u nás je to viac o vodovode. Obrovským problémom je aj zlé nastavenie duálneho vzdelávania i nedostatok bytov. Každá VÚC-ka sa uzavrela historicky sama do seba, rieši sama svoje kompetencie, ktoré aj tak robiť musí. Tak sa poďme na to pozrieť, čo by ešte robiť mohla a mala.

Napríklad?

- Psia povinnosť VÚC-ky je každý mesiac byť na regionálnom ZMOS-e (Združenie miest a obcí Slovenska). Sú tam starostovia, primátori, podnikatelia, sociálno-ekonomickí aktéri, zástupcovia úradu práce. Každý mesiac by som tam ako župan prišiel s poslancami z daného volebného obvodu a spolu by sme si povedali, čo ideme robiť, opravovať cesty, nastavovať aktivačné opatrenia, baviť sa o obslužnosti územia. Máme 61 regionálnych ZMOS-ov, ja ročne chodím v priemere na 45, aj v iných krajoch. Nechcem byť osobný voči Majerskému, ale budem osobný voči prešovskej VÚC-ke - nikto z nej tam nikdy neprišiel.

Prečo podľa vás prehral pred piatimi rokmi dlhoročný župan Peter Chudík (Smer) s Milanom Majerským (vtedy KDH, SaS, OĽaNO, NOVA)?

SkryťVypnúť reklamu

- Po prvé, ľudia mali pocit, že únava materiálu. Druhý pocit mohol byť ten, že značky z veľkej politiky sa veľmi vtiahli do samospráv. A tretia vec, Majerský mal za sebou silnú antikampaň v pozícii Alojza Hlinu (vtedajší predseda KDH), ktorý točil všelijaké videá. Okrem toho mal za sebou všetky strany a voľby postavili ako referendum o vtedajšom Smere.

Súvisiaci článok Majerský prevzal úrad od Chudíka. Prešovský kraj má nového župana Čítajte 

Prečo by ste teraz práve vy mohli Majerského poraziť?

- Som človek z praxe a ponúkam riešenia. Ako 20-ročný študent som dokázal založiť knižnicu. Keď som mal 21, s Radom Štefančíkom (súčasný politológ) sme rozbehli petíciu, získali sme 40 miliónov korún pre Prešovskú univerzitu a máme nový internát. Začal som poslancovať v Medzilaborciach a ako študent na vysokej škole a poslanec som dokázal presadiť zámenu pozemkov medzi mestom a VÚC-kou. Po roku, keď som už bol na prešovskej radnici ako hovorca, som získal ocenenie Infočin roka, lebo som zverejňoval viac informácií, ako kázal infozákon.

To už bolo dosť dávno. A čo teraz?

- Stále žijem s tou komunitou a podporujem medziobecnú spoluprácu. Keď bolo celoplošné testovanie a štát bol v kolenách, s partiou som dal dokopy dva informačné systémy, aby sa ľudia mohli evidovať. Dali sme ich štátu zadarmo k dispozícii, za päť týždňov ich využilo 3,2 milióna ľudí. Keď bol problém s gastrom, či rúška áno alebo nie, ako budú rozmiestnené stoly, dali sme všetkým reštauráciám zadarmo systém, či sa človek vie prihlásiť a ktorý stôl bude voľný. Aktuálne sme dali štátu náš systém na evidenciu Ukrajincov. Mám aj ďalšie riešenia, keďže som z praxe, dlhú dobu som ich tvoril, teraz ich chcem realizovať, lebo samospráva musí riešiť životné situácie ľudí.

Kandidujete aj na poslanca, takže neveríte si veľmi, že vás zvolia za župana?

- A predstavte si, keby som za poslanca nešiel, len za župana, niekto sa spýta, ste si fakt taký istý, že vás zvolia za župana, vám ide o župana a nie o kraj? To je jedno, čo by som urobil, vždy by bola otázka opačná. Ide mi o kraj a chcem so sebou potiahnuť aj veľkú skupinu kandidátov na poslancov a presadzovať veci.

Vo volebnom programe máte zriadenie cestovnej kancelárie kraja, čo má robiť?

- Lanáriť ľudí zo zahraničia, aby u nás míňali peniaze. V Poľsku sme v rámci môjho súkromného projektu s partiou - ako združenie Euroregión Karpaty - zazmluvnili už niekoľko ľudí z Číny, ktorí chcú prísť k nám aj do Poľska. Budujeme značku Karpaty, ako je značka Alpy. Máme za sebou dve kolá projektu v Bruseli, tretie bude v decembri a potom zriadime European Branding House pre značku Karpaty.

Pozrite sa na Žilinu, ako dokáže lanáriť ľudí z Izraela na dovolenky. Vytvorili by sme pre turistov rôzne balíky, napríklad poďte na dva dni do Krakova a potom na dva dni na Slovensko na UNESCO, do Bardejova a Medzilaboriec do múzea Andyho Warhola a nemusíte ísť ani do New Yorku. Majú z toho profitovať prevádzkovatelia zariadení, mestá, celá ekonomika.

A na to treba zakladať cestovnú kanceláriu župy?

- Ak by sa to dalo robiť v súčasných podmienkach, tak prešovská VÚC-ka nevráti za krajskú organizáciu cestovného ruchu ministerstvu dopravy nevyužité peniaze na propagáciu, ako to musela urobiť posledné dva roky.

Ako obciam bez kamennej predajne potravín zabezpečíte pojazdné potraviny?

- Viete, ako fungujú SAD-ky? Tak si objednáme aj pojazdné potraviny. Kto vie zabezpečiť obslužnosť, prihlási sa, že vie urobiť napríklad šesť až osem dedín denne. V regiónoch Svidník, Bardejov, Giraltovce to už funguje, ale sú v mínuse, preto si povedzme, že dostupnosť potravín je služba vo verejnom záujme, ktorú bude kraj dotovať.

Súvisiaci článok Dostupnosť potravín v menších dedinkách je problém Čítajte 

Nemôže sa to zvrhnúť, že dotácie zlákajú kadekoho?

- Nie, nechcem pokriviť trh, len ho nastaviť. Finančná výpomoc by platila iba pre dediny, kde nie je žiadna kamenná predajňa potravín. A zadefinovali by sme si aj tovary, ktoré majú byť v spotrebiteľskom koši. Tak to vyriešili v Poľsku, Čechách i Maďarsku.

A ako majú fungovať sľubované pojazdné ambulancie?

- Teraz sú miesta, kde nemajú žiadneho lekára, človek odtiaľ ide na prevenciu dvomi prestupmi a zabije celý deň cestovaním. Cieľom je cez plán obnovy zabezpečiť zdravotnú obslužnosť územia. Treba to ešte nastaviť s lekárskymi fakultami a nemocnicami.

Župan Majerský sa k tomuto vášmu nápadu v predvolebnej debate v RTVS vyjadril, že podľa platnej legislatívy nemôže žiadna pojazdná ambulancia získať licenciu, tak teda ako to je, môže alebo nemôže?

- Ja už ale hovorím o priamo v Bruseli schválenom projekte, ktorý je iniciatívou 20 subjektov v konzorciu. Ide o prvý Digitálny inovačný hub, ktorého je toto súčasťou. Pojazdné ambulancie sa viažu na existujúcich poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a nie na to, aby niekto nový žiadal o licenciu. Ukazuje sa, že pán Majerský nemá problém formulovať názor na veci, pri ktorých nemá dôležité informácie.

Ako garantujete transparentnosť vašich projektov?

- Na webe VÚC-ky zriadime e-shop, kde budú všetky sociálne podniky, komunálne firmy a miestne akčné skupiny. Ak VÚC-ka schváli plán investícií pre okres, všetci budú vedieť, že toto môže byť budúci rok biznis pre nás, lebo budeme na tom participovať. Mestá, obce ani VÚC-ka nebudú mať peniaze navyše, tak si ich poďme točiť v systéme.

V každej druhej dedine nemôže byť sociálny podnik na výrobu dlažby, lebo zomriete od hladu. Tak si poďme povedať, kto bude robiť stavebné zákazky, kto poľnohospodársku produkciu, kto bude mať práčovňu napríklad pre naše internáty. Keď prestaneme predávať naše budovy a budeme ich rekonštruovať na nájomné byty a zariadenia sociálnych služieb, vedia, že to bude pre nich zákazka.

V kraji máme až 67 percent dedín do 500 obyvateľov, ktoré sa budú môcť uchádzať o eurofondové výzvy v novom operačnom programe. VÚC-ka im môže pomôcť aj tak, že im prispeje na projektovú dokumentáciu napríklad na vodovod a kanalizáciu.

Bývalý župan Chudík a jeho riaditeľ úradu Stanislav Kubánek, ktorí boli aj poslancami Národnej rady za Smer, sa vo voľbách zviditeľnili i podozreniami z kupovania rómskych hlasov. Vy kandidujete tiež za Smer, dáte si na to s vaším tímom pozor?

- Pokojne by som mohol vytiahnuť súčasného europoslanca z vládnej koalície, ako dával obálky vo volebný deň pred rómskou bytovkou, ale neurobím to. Niekoľkým rómskym starostom som pred 15 rokmi robil prednášky, keď chceli ísť do samosprávy, doteraz sa stretávame, komunikujeme, konzultujem s nimi sociálne podniky, chodili som spolu vyjednávať nové eurofondy pre marginalizované rómske komunity. Neviem, ako budú voliť.

Súvisiaci článok Opozícia: Kubánek a Chudík by mali odovzdať poslanecké mandáty Čítajte 

Rómska komunita v Prešovskom kraji predstavuje vo voľbách veľa hlasov.

- A máte pocit, že keď budú spoločné voľby, že bude pre VÚC-ky vyššia volebná účasť? Nebude lícovať s komunálnou a stavme sa, že veľa hlasov prepadne. Budú totiž dve obálky, Košice a Bratislava (kde volia okrem županov, primátorov a poslancov kraja i mesta aj starostov a poslancov mestských častí - pozn. red.) sa určite zmotajú. A tu sa budeme tiež motať, lebo každý bude musieť byť opatrný, ale bude sa ponáhľať. Ja som spájanie volieb kritizoval, ešte keď to išlo do parlamentu. Som presvedčený, že to ani nebude lacnejšie, ako keby sa konali samostatne, a ani komunálne voľby nezvýšia účasť vo voľbách do VÚC.

Uvádzate si adresu bydliska Mirka Nešpora 28 v Prešove, ale podľa katastra nehnuteľností tam byt nevlastníte.

- Bývam tam v byte, ktorý vlastní moja partnerka.

Odkiaľ máte príjmy?

- Robím na ZMOS-e a v rámci toho ako odborný garant ešte implementujem niektoré projekty.

Boli ste asistentom predsedu parlamentu Jozefa Migaša (SDĽ), poradcom a hovorcom Dušana Čaploviča ako podpredsedu vlády a ministra školstva, krátko aj hovorcom jeho nástupcu, ministra Petra Pellegriniho (obaja Smer), na prešovskom mestskom úrade ste robili hovorcu primátorom Milanovi Benčovi (SDĽ, neskôr Smer) a Pavlovi Hagyarimu (nezávislý) a dlho ste boli kancelárom šéfa ZMOS-u Michala Sýkoru (nezávislý). Žiadnu z týchto spoluprác ste nikdy neoľutovali?

- Nie, nikdy by som nerobil s niekým, s kým si ľudsky nesadnem. Každé to obdobie bolo niečím dobré, za všetko som vďačný, každé mi niečo dalo. Moja výhoda je v tom, že stále som mal tú česť robiť to, čo ma baví.

Neobávate sa, že by v týchto voľbách župana mohol uspieť niekto z extrémistov ako Milan Mazurek (Republika) či Filip Kuffa (Život)?

- Neviem, čo sa môže stať. Ale v tejto chvíli nie je namerané, že tieto voľby sú o tomto type politikov.

Ste pôvodom Rusín z Medzilaboriec a vyštudovali ste okrem politológie ukrajinský jazyk. Na otázku Denníka N, či cítite ako človek blízky ukrajinskej kultúre krivdu a hnev na Putina a Rusov, ktorí vojnu na Ukrajine podporujú, ste odpovedali: „Cítim celkovo hnev na to, ako sme to mohli dopustiť. Nejde o Ukrajinu či Rusko, je to o ľuďoch. Musí to naštvať každého bez ohľadu na národnosť. Nemá to ospravedlnenie. Nie je to národ proti národu, ale je to o ľuďoch. Jediná otázka je, kedy sa skončí konflikt na Ukrajine a situácia sa upokojí.“ Tam ani inde ste však, aspoň sme nič také nikde nenašli, jasne neodsúdili, že Rusko napadlo Ukrajinu.

- Mne to ani v tom vyjadrení nechýba, ani by som na ňom nič nemenil. Akurát môžem povedať, že keď sa bavíme, čo som ešte urobil, tak dokázal som získať 160-tisíc eur na pomoc nášmu prihraničiu a ukrajinským samosprávam a počas Dní Ukrajiny som získal zo zakarpatského ZMOS-u ocenenie. A v predvečer vypuknutia vojny som mal asi trojhodinový workshop s Ukrajincami. Na druhý deň ráno som už bol v Ubli a týždeň nato som už bol v noci vo Vyšnom Nemeckom, kam som doniesol s kamarátmi z IT firmy sponzorsky 40 powerbánk, nabíjačiek.

Takže ja som to videl, ja som to zažil a spolupracujem vo veľkom aj s ukrajinskou ambasádou, aj s mestami a obcami na Ukrajine. A to ocenenie, ktoré som získal, ma nepotešilo, pretože bolo za smutnú vec. Pomáhať má byť samozrejmosť a získať za to ocenenie, to je, akoby som si mal stále pamätať, čo tam je.

Súvisiaci článok Školu v Charkove jej zničili bomby. Druháčka Líza nastúpila do košických lavíc Čítajte 

Pre niekoho, kto chce byť županom a reprezentovať celý Prešovský kraj navonok, je morálne a hodnotovo dôležité a verejnosť to od vás môže aj legitímne očakávať, aby ste dokázali jednoznačne pomenovať ruskú agresiu na Ukrajine a odsúdiť ju.

- Denník N sa ma pýtal aj na to, či by sme mali dodávať Ukrajine nejaké zbrane, ale ja tomu nerozumiem, ja som skôr za pomoc humanitárnu. Ja zbraniam nerozumiem a nerozumiem ani medzinárodnej politike. Ja som sa orientoval a orientujem na niečo úplne iné.

(Uviedol tam tiež: Predpokladám, že zbrane na Ukrajinu áno, ale ministerstvo obrany je mi absolútne cudzie, nerozumiem tomu. Zbrane sú stále zbrane. Nie som poľovník, nikdy by som nezobral do ruky zbraň. - pozn. red.).

Len preto, že je položená otázka, ja necítim potrebu ani povinnosť mať hneď odpoveď. Prosto sú veci, na ktoré odpoveď nemám. Jeden iný denník sa ma nedávno pýtal, čo hovorím na ministra Lengvarského, že dával vyhlášku o nejakých troch pohlaviach, že majú byť, a potom ju stiahol, neviem, nesledoval som to. Neviem však ani o tom, aby existovalo iné pohlavie ako muž alebo žena.

Viete, čo mňa osobne štve? Že keď príde ešte jedna vlna (odídencov z Ukrajiny - pozn. red.) na jeseň, a príde, opäť budeme nepripravení a opäť budeme čakať od ľudí, že pomôžu viac ako systém. A to, na čo by sme sa mali teraz sústrediť, je, ako tomu zamedziť, lebo toto príde a nikto to nerieši. Toto sú veci, ktoré by mala riešiť aj VÚC-ka, a ja v tom mám jasno, ako to riešiť, toto sú principiálne veci pre mňa.

Súvisiaci článok V Košiciach zatiaľ zostalo 6 000 odídencov z Ukrajiny Čítajte 

Súvisí tento váš postoj, že určité veci o ruskom napadnutí Ukrajiny zrejme nevyslovujete, s rétorikou Smeru, za ktorý kandidujete, voči jeho voličom?

- Tu ide o princíp, že každá vojna je strašná a každý konflikt je strašný. Jediné, čo ma vo veľkom potešilo, bolo napríklad to, že Rusíni na severovýchode húfne pomáhali, a vieme, že je to chudobný región, pritom oni veľmi dobre vedeli, že Ukrajina mala veľký problém akceptovať rusínsku menšinu. A tu sa ukázala tá obrovská sila človečiny.

Ja sa tu nedám zatiahnuť do politických tém značiek, lebo ja tu riešim kraj. A tak to stále bude. Nedovolím, aby sa straníckymi značkami rozrieďovala podstata tohto kraja.

Súvisiaci článok Mladú ukrajinskú baletku pred vojnou prichýlila Blaškovičovej chalupa na Spiši Čítajte 

Ste rešpektovaným odborníkom na samosprávu, nebolo by vám lepšie kandidovať ako nezávislý?

- A tu je ten problém. Veď ja som išiel ako nezávislý. Ja som občiansky kandidát, nie som členom žiadnej strany a išiel som práve preto takýmto štýlom. Lebo keď pôjdem ako nezávislý, tak mám jeden veľký problém, a to je to, kto v zastupiteľstve mi vie garantovať, že mi zahlasuje za môj program a podporí moje riešenie.

A keby som išiel ako nezávislý, ktorý pôjde s podporou strán, tak to ja nechápem politologicky. Ja si neviem predstaviť, ako môže ísť niekto ako nezávislý s podporou strán. A už tu máme OĽaNO, ktoré je zoskupenie nezávislých, ktorí idú rôznym spôsobom.

Takže práve z úcty k ľuďom som nešiel zbierať podpisy a potom sa tváriť, že som nezávislý s podporou strán. Ja som prijal podporu tých strán, ktorým som povedal, dám do zátvorky vaše názvy, aby bolo jasné, že vaši poslanci v prípade úspechu majú povinnosť podporiť môj volebný program. Na rokovaní s každou stranou som predstavil volebný program s dôvetkom, že dopíšte, čo podľa vás je ešte potrebné, ale škrtať mi tu nebudete, lebo to, čo som si dal do plánu práce, to viem presadiť.

Hovoríte síce o sebe ako o nezávislom a občianskom kandidátovi, ale faktom aj pre voličov je, že oficiálne ste kandidátom politickej koalície Smer, Hlas, SNS, Aliancia.

- Oni podporujú mňa. Pretože ja nie som členom žiadnej politickej strany, zverejnil som svoj program a oni v zátvorke sú tie strany, ktoré sa zaviazali môj program splniť.

Súvisiaci článok Pellegrini predstavil kandidáta Hlasu na prešovského župana Čítajte 

Ale už nemôžete o sebe hovoriť, že ste čisto nezávislý a občiansky kandidát, keď vstupujete do dohody s politickými stranami a ich kandidátmi do zastupiteľstva.

- Nemám žiadnu, ani ústnu, ani písomnú dohodu. Jediná dohoda je, že strany v zátvorke podporia môj volebný program. Toto je to transparentné, lebo chcem, aby som vedel verejne ísť a odškrtávať veci, čo všetko som urobil. Tu ide o elementárnu dôveru, ktorú chcem umocniť tým, že ľudí presvedčí výsledkami, že to, s čím som išiel, to viem presadiť.

Robert Fico, Peter Pellegrini a Andrej Danko sú ľudia, ktorými sa chcete politicky zaštítiť?

- Zle na to idete. Poznáte Ľuba Rešetára? Štyri volebné obdobia je starostom v dedine, ktorá je prvá liga, Šarišské Jastrabie. Koľko šikovných ľudí s úspechmi je v týchto stranách? Tieto strany ja riešim cez ich úspešných lídrov v samospráve.

Nedajme si zničiť samosprávu týmto štýlom, vysokým pohľadom cez politické strany. Mohol by som aj ja v kampani poukazovať na ostatné strany, ale to nie je podstata. Bavme sa o programe, toto je kľúčové. Ja nechcem ani nedovolím pred voľbami ani po nich, aby sa pozeralo na výsledky cez politické okuliare, to neexistuje. Samosprávu, jediné, čo má takú veľkú dôveryhodnosť, si nedajme zničiť politikou.

Vnímate to tak, že lepší volebný výsledok môžete dosiahnuť ako kandidát tejto politickej koalície než nezávislý, teda že vám to môže skôr pomôcť než ublížiť?

- Jediný, kto mi môže pomôcť a ublížiť, je volič, keď ho presvedčím volebným programom. A ten, kto mi po voľbách môže ublížiť a pomôcť, sú poslanci v zastupiteľstve. A odmietam to, aby som sa tváril, že som nezávislý mimo zastupiteľstva, keď máme príklady v iných mestách.

Košický kraj je príklad, keď nezávislý župan (Rastislav Trnka - pozn. red.) nedokázal nájsť dlho spoločnú reč so zastupiteľstvom, neukradol tým Košickému kraju čas? Vie on teraz prísť a povedať, toto som sľuboval, toto som splnil? Poznáte niektorého zo županov, ktorý povie, toto bol môj volebný program a tak som to priebežne termínovo zvládol? Ani jeden. Preto ja chcem byť iný, lebo ja tomu fakt verím, že je to jediná cesta.

Súvisiaci článok Župan Trnka ide obhajovať mandát, vládne strany ho nepodporia Čítajte 

Zoberte si, že ja by som útočil na Majerského, lebo na zastupiteľstve VÚC-ky si blahorečí ako najlepší kamarát s Hegerom a všetci vieme, že Heger s Matovičom sú ukážkový symbol neschopnosti, ale neurobím to. Toto už je to politické, kam ja nechcem prísť, lebo to je politika a ja chcem riešiť samosprávu.

Ako vnímate nedávnu kauzu okolo vojnového cintorína v obci Ladomirová v Prešovskom kraji?

- Ale čo tam bolo, tam sa nič nestalo, nie? To skôr bolo ublížené starostovi, že? Lebo ja som to iba tak periférne sledoval. Niekto povedal, že starosta pooral, a on nič nepooral, on tam iba niečo opravil.

Súvisiaci článok Vybrali sme len obrubníky pre lepšiu údržbu, hovorí o kauze vojnového cintorína starosta Ladomirovej Čítajte 

Ruská ambasáda na Slovensku zverejnila hoax, že starosta bagrom zlikvidoval historické hroby ruských vojakov.

- Treba otvorene povedať, že ak si chce ambasáda zachovať dôveryhodnosť, tak musí prísť s krokmi, aby si ju zachovala. To je úplne jedno, o ktorú ambasádu ide. Ak si chce niekto zachovať dôveryhodnosť, tak si musí priznať chybu.

Konkrétne ide o ruskú ambasádu.

- Ale to je úplne jedno, o ktorú ide.

Zase reagujete podobne, ako predtým pri vojne, lenže konkrétne Rusi napadli Ukrajinu a konkrétne ide o ruskú ambasádu.

- Tu ide o princíp, je úplne jedno, ktorá ambasáda.

To je to isté, ako keď hovoríte, že je zlé, keď hocikto napadne hocikoho, ale tu konkrétne Rusko napadlo Ukrajinu.

- Princíp je, že toto sa nemôže diať. Je úplne jedno, či je ambasáda ruská alebo akákoľvek. Ak urobí chybu a urobila ju preukázateľne, ak má štipku súdnosti a chce si zachovať dôveryhodnosť, tak sa musí ospravedlniť, veď to dá rozum.

Súvisiaci článok Žilinka kritizoval Hegera. Zásahy na vojnovom cintoríne v Ladomirovej vyšetrujú Čítajte 

Fakt si myslíte, že ruská ambasáda sa ospravedlní?

- To je jej výsledok, ona si robí životopis. Lebo sa pokojne môže stať, že ak niekto v kuse klame a raz povie pravdu, tak tú pravdu mu nik neuverí, to je ľudské, nikto z nás nemôže žiť v omyle. Ľudsky mi to nedá, ak človek urobí chybu, lebo ju robíme, tak si ju musí vedieť priznať aj sa za ňu ospravedlniť.

A čo vravíte na kauzu Kráľovec, že Česi a Poliaci si recesisticky anektovali a rozdelili ruský Kaliningrad?

- To som nezaregistroval.

Súvisiaci článok Aj my chceme more. Satirická scéna už pre Česko anektovala ruský Kaliningrad Čítajte 

Nedávno ste dali predvolebný rozhovor dezinformačnému a proruskému webu Hlavný denník, ktorý má konto na ruskej sociálnej sieti Telegram, po vypuknutí vojny na Ukrajine ho práve pre šírenie kremeľskej propagandy Národný bezpečnostný úrad SR zablokoval a opäť začal fungovať až v lete. Ten článok ste si dokonca zverejnili na svojej stránke v rámci vašej predvolebnej kampane. Nemáte s tým žiadny problém?

- Novinári veľmi dobre vedia, rovnako ako starostovia, že dvíham telefóny, obratom reagujem na e-maily a stále sa venujem samospráve. Venujem sa výlučne tejto oblasti a odpovedám. Preto aj v prípade tohto webu som urobil presne to isté, odpovedal na témy týkajúce sa samosprávy.

Súvisiaci článok Sú späť a opäť šíria proruskú propagandu, no štát už nereaguje (analýza) Čítajte 

Naozaj vám ľudsky neprekáža rétorika a politika strany Smer a jej predsedu Fica, ktorý sa pre svoje vyjadrenia dostal na čierny zoznam Ukrajiny a teraz cez víkend vás osobne podporil?

- Pán predseda Robert Fico podporil môj program, ktorý rieši dostupnosť potravín na vidieku, výstavbu nájomných bytov a zariadení sociálnych služieb v budovách, ktoré pán Majerský pripravil na odpredaj. Získal som tiež podporu na to, aby cestovný ruch bol pre kraj biznis, na ktorom budú zarábať všetci tí, čo pôsobia v cestovnom ruchu. A v neposlednom rade beriem svoju podporu ako signál toho, že náš kraj potrebuje podporiť sociálne podniky a lokálne firmy a nie vyvážať nemalé peniaze za naše hranice. Tu vidím podstatu podpory pre to, aby sa v našom kraji oplatilo žiť.

Kaliňákovi prispeli na kampaň aj strana Hlas i firma exžupana Chudíka a podnikateľa Miloslava Chmeliara. Preklikom sa dostanete na jeho transparentný účet. Kaliňákovi prispeli na kampaň aj strana Hlas i firma exžupana Chudíka a podnikateľa Miloslava Chmeliara. Preklikom sa dostanete na jeho transparentný účet. (zdroj: transparentneucty.sk)

Výsledky regionálnych volieb 2022

Často kladené otázky

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu