BRATISLAVA, LADOMIROVÁ. Vojnovým cintorínom v obci Ladomirová v okrese Svidník sa zaoberá polícia. Pamiatkari ho vyhlásia za národnú kultúrnu pamiatku.
Ku kauze sa v pondelok vyjadril aj generálny prokurátor Maroš Žilinka.
Hoax ruského veľvyslanca
V polovici septembra rozvírili mediálnu hladinu vyjadrenia veľvyslanca Ruskej federácie na Slovensku I. B. Bratčikova, že hroby zosnulých hrdinov z prvej svetovej vojny na vojnovom cintoríne v obci Ladomirová „boli takmer zničené. Pred dvoma mesiacmi boli na príkaz starostu obce Ladomirová bagrom zrovnané so zemou“.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka avizoval, že zásah do hrobových miest sa prešetrí.
Predmetom prešetrenia malo byť, či „bezohľadným zásahom“ do hrobových miest, v ktorých sú pochovaní vojaci, nedošlo k naplneniu znakov trestného činu hanobenia miesta posledného odpočinku.
Starosta Vladislav Cuper (nezávislý) reagoval, že „hroby naďalej zostali na svojich miestach“ a odstránili len „betónové obrubníky pri hroboch, ktoré sa rozpadávali a nebola možná ich údržba“.
Žilinka: Bolo mojou psou povinnosťou reagovať
Žilinka sa počas pondelkovej tlačovky opäť vrátil k vojnovému cintorínu.
Vysvetľoval svoj postoj, cíti sa totiž dotknutý tým, čo v súvislosti s touto kauzou odznelo.
Povedal, že o tom, že v Ladomirovej mal byť poškodený vojnový cintorín, sa dozvedel z overených zdrojov.
„Bolo mojou psou povinnosťou na to zareagovať a nič som nezdieľal, ničí status som nezdieľal. Ja som dal vlastnú informáciu s vlastným obsahom. V mojom statuse nie je jedna jediná zmienka o veľvyslanectve Ruskej federácie, o veľvyslancovi Ruskej federácie, o Ruskej federácii ako takej či o nejakom bagri, ktorý sa mal niekde pohybovať,“ vyhlásil.
„Povedal som len to, že tam došlo k pohoršujúcemu konaniu, ku ktorému nesmú byť nevšímavé orgány činné v trestnom konaní a že objektívnym vyšetrovaním sa musí zistiť, či došlo alebo nedošlo k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu hanobenia miesta posledného odpočinku,“ pokračoval Žilinka.

Povedal, že predtým, ako status na svoj profil na sociálnej sieti umiestnil, si u riaditeľa trestného odboru overoval, či sa touto udalosťou zaoberali kompetentné orgány.
„Bola mi daná informácia, že nie. To bol dôvod, prečo som rozhodol tak, ako som rozhodol,“ poznamenal.
Dodal, že starosta Ladomirovej priznal, že nemal na úpravy a zásahy do vojnového cintorína súhlas ministerstva vnútra.
Zdôraznil, že ešte na ministerstve vnútra mal vo svojej agende aj starostlivosť o vojenské hroby a preto má k tejto téme zvýšenú citlivosť.
Akékoľvek zásahy do takýchto cintorínov sú podľa neho citlivou témou aj v zahraničí.
Pripomenul, že u nás za zásahy do vojnových cintorínov bez súhlasu príslušného orgánu hrozí sankcia až do výšky 16 596 eur.
„Obul sa" aj do Hegera
Generálny prokurátor sa vyjadril aj k poznámke premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO), ktorý podľa Žilinku uviedol, že "ak generálny prokurátor SR reaguje pod vplyvom ruského veľvyslanca, zamýšľam sa nad jeho nezávislosťou".
Žilinka Hegerovi odkázal: „Vyprosujem si, aby ste tvrdili, že konám pod vplyvom ktoréhokoľvek veľvyslanca. Neviem, pod koho vplyvom sa rozhodujete vy, ale pre mňa to bol len a len zákon."
Heger v reakcii uviedol, že je úlohou predsedu vlády vyjadriť sa a zareagovať v prípadoch, keď akýkoľvek orgán štátu nekoná v záujme Slovenska.
„Pán generálny prokurátor má pravdu v tom, že mám mnoho iných problémov, nad ktorými sa musím zamýšľať. To ale neznamená, že môžem brať na ľahkú váhu niektoré jeho vyjadrenia a postoje," dodal Heger.
Starostu vypočúvali už dvakrát
Starostu Ladomirovej Vladislava Cupera (nezávislý) sme sa pýtali, čo hovorí na pondelkové vyjadrenie Žilinku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári