Korzár logo Korzár Prešov

Župan Majerský o novom dome s výhľadom na Tatry: Nepotrebujem kradnúť (rozhovor)

Úrad kraja nie je filiálka KDH, bráni sa.

Milan Majerský. (Zdroj: TASR)

PREŠOV. Veľký náskok mal v septembrovom prieskume AKO pre TV Joj prešovský župan a predseda KDH Milan Majerský (51, KDH, Sme rodina, SaS, Za ľudí) pred Michalom Kaliňákom (Hlas, Smer, SNS, Aliancia), konkrétne 47 vs. 24 percent.

Aj Majerský bol však pred piatimi rokmi ešte ako primátor Levoče v prieskumoch druhý, ale prekvapujúco porazil dlhoročného šéfa kraja Petra Chudíka (Smer).

Úradujúci župan síce vraví, že aj v októbrovom prieskume, ktorý si dala urobiť strana, výrazne vedie, ale vyhraté ešte nemá a zodpovedne finišuje s kampaňou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sobotňajší volebný súboj s expertom na samosprávu Kaliňákom môže byť ešte o to zaujímavejší, že v aktuálnom straníckom prieskume v Prešovskom kraji, koho by ľudia volili v parlamentných voľbách, je KDH, naopak, druhé práve za Hlasom.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší adepti na župana majú už priepastnú stratu, na čom zrejme nič zásadné nezmení ani pondelkové odstúpenie dvoch kandidátov, Jozefa Mihalčina (v prieskume AKO mal 3 percentá, Srdce) a Ľubomíra Goliaša (2,4 percenta, Hnutie Občan Národ Spravodlivosť) v prospech Jána Bynca (3,6 percenta, nezávislý).

Ako hodnotíte svojho hlavného vyzývateľa?

Naučil som sa nepozerať na to, ako pracujú ostatní kandidáti, ale sústrediť sa na svoju prácu a na to, aby sme voličom predostreli náš volebný program, ktorý je aj odpočtom, čo sme už vykonali.

Súvisiaci článok Kaliňáka za župana chcú Fico, Pellegrini aj Danko: Nechcem byť taký nezávislý ako OĽaNO (rozhovor) Čítajte 

Priority volebného programu spred piatich rokov platia aj teraz - sú to cesty, práca a rodina.

Pán Kaliňák je známy, médiá mu stále dávajú priestor a označujú ho ako experta na samosprávu. Ale to, že pracoval v Združení miest a obcí Slovenska, ho ešte nemusí favorizovať. Aj ja v regiónoch spolupracujem so starostami, občianskymi združeniami, športovcami, kultúrnikmi či cirkvami.

Ako vnímate doterajšiu kampaň?

Ako zákernú a špinavú proti mojej osobe a rodine.

Dezinformácie a hoaxy sa šíria sociálnymi sieťami a idú na najprízemnejšie emócie, až pod ľudskú dôstojnosť.

Neviem, kto z protikandidátov je za týmito výmyslami a klamstvami, ale vidím, že proti sebe mám aj ľudí, ktorí sa ničoho neštítia.

SkryťVypnúť reklamu

Nechcem ich dávať do jedného vreca, ale to, čo sa deje v posledných dňoch, je už nad rámec všetkej slušnosti. Veci, ktoré sú zverejňované a komentované niektorými z protikandidátov, sú poskladané zo lží a poloprávd. Keď máte vedro špiny a dáte doň kvapku pravdy, z tej špiny sa pravda nestane nikdy.

Ján Bync na facebooku spochybnil financovanie vášho nového bývania, ktoré si staviate v podtatranskej obci Mlynica, a zverejnil aj mail, ktorý údajne mala vaša manželka, europoslankyňa Miriam Lexmann poslať primátorom a starostom.

Keď zo mňa niekto ide robiť zlodeja, to je už úbohé. A rovnako úbohé je, keď si niekto vytvorí falošnú e-mailovú adresu pod menom mojej manželky a starostom a primátorom v kraji rozpošle lživý diskreditačný e-mail, ktorým poškodzuje jej i moje dobré meno. Už to riešim s právnikmi.

Súvisiaci článok Kandidáti na predsedu Prešovského samosprávneho kraja vo voľbách do VÚC 2022 Čítajte 

V roku 2019 ste v Mlynici kúpili vyše hektárový pozemok s výhľadom na tatranské štíty. Dnes na ňom máte rozostavaný rodinný dom s výmerou 336 metrov štvorcových, rozostavaný záhradný dom na ploche 82 štvorákov a rozsiahle sadové úpravy s veľkým jazierkom. Podľa dlhoročného stavebného podnikateľa Bynca ide o niekoľkomiliónovú rezidenciu, pričom vraj len pozemok musel stáť viac ako milión eur. Môžete teda vyčísliť, koľko ste už spolu investovali najprv do kúpy pozemku a potom aj všetkých stavieb i prác?

SkryťVypnúť reklamu

Rodinné domy v tejto lokalite musia spĺňať viaceré environmentálne kritériá. Všetci vlastníci v lokalite Krásne sady majú hektárové pozemky a každý si musí na záchyt dažďovej vody urobiť dažďovú záhradu, jazierko alebo zelenú strechu.

Vyplýva to zo záväzných regulatívov územného plánu, ktoré rátajú aj s výsadbou stromov, či už ovocných alebo lesných, a to všetko sa aj ja snažím dodržať a postupne urobiť.

Súvisiaci článok Na kampaň minul najviac na Slovensku. Kontroverzný podnikateľ chce byť županom Čítajte 

Pozemok bol tiež značne podmočený a pred začatím výstavby sme museli vyriešiť jeho odvodnenie. Tento jednopodlažný dom staviame dlhšie obdobie a ešte nie je dokončený, postupne ho dorábame, možno sa nám to podarí o tri mesiace, možno pol roka.

Nechceli by sme, aby náš celkový rozpočet presiahol sumu 400-tisíc eur. Zatiaľ sme stále pod ňou a urobíme všetko, aby sme sa tam zmestili, ale pri dnešných cenách stavebných materiálov neviem. Všetko platíme z účtu, dávam si pozor na to, aby som – keď sa raz bude niekto pýtať - vedel zdokladovať každú vykonanú prácu.

Snažím sa naozaj, aby všetko bolo v poriadku. Staviam v súlade s územným plánom obce Mlynica a právoplatne vydaným stavebným povolením.

V sume 400-tisíc je už aj kúpa pozemku i stavba? Ako to všetko financujete?

Nie, pozemok je zvlášť (jeho cenu sme opakovane žiadali, ale Majerský ju neuviedol - pozn. red.). Je však vrcholne nevkusné, keď niekto z človeka urobí zlodeja bez toho, aby si zistil, či si to nadobudol poctivým spôsobom života.

Každý si ľahko môže zistiť, koľko zarába župan (za rok 2021 priznal Majerský 65 904 eur, čo je takmer 5 500 mesačne v hrubom – pozn. red.). A každý si tiež ľahko môže zistiť aj príjem mojej manželky, europoslankyne (skoro 9-tisíc mesačne – pozn. red.), ktorá predtým pôsobila ako riaditeľka medzinárodnej organizácie pre Európu. Dom si z našich platov môžeme dovoliť postaviť.

Zvlášť, keď som pozemok kúpil a začali sme stavať ešte v čase, keď boli ceny oproti dnešku rádovo nižšie.

Na to, aby sme odišli z bytovky do rodinného domu, keď máme 50 rokov a slušne zarábame, nepotrebujeme kradnúť. Navyše na ten dom máme ešte aj hypotéku. Ako je však možné, že len tak na niekoho ukážeme, že je zlodej, a ty sa vyviňuj pred celým Slovenskom?

Všetky moje príjmy sú zdokladované a podávam majetkové priznanie do Národnej rady. Zatiaľ sme do stavby zapojili úspory, hypotéku a máme určitý príjem. To, že niekto stavia dom, ešte nie je trestný čin. Ale to hrubé osočovanie ma zaráža. Už podnikám právne kroky.

Súvisiaci článok Prešovský župan Majerský sa oženil s europoslankyňou Lexmann Čítajte 

Pozemok v Mlynici ste kúpili v roku 2019. Firma Azor Kappa, ktorá je personálne prepojená s developerom lokality Krásne sady v Mlynici, zas chcela od kraja kúpiť v Sabinove pri obchodnom centre pozemok, 1,7 hektára za 3 eurá na meter štvorcový, čo jej zastupiteľstvo v roku 2020 aj schválilo.

Nič nekúpili. Bolo to schválené, ale nejavili záujem podpísať zmluvu. Zrejme nemali kam vyviezť zeminu alebo stavebnú suť z výstavby Kauflandu, ale napokon nepodpísali zmluvu, asi si na to našli iné miesto.

Ani pozemok v Mlynici som nekupoval priamo od firmy, ktorú spomínate, ale od inej eseročky. Takže tá súvzťažnosť medzi jednou a druhou vecou, ktorú naznačujete, nie je, to vám môžem povedať s čistým svedomím. Zastupiteľstvo potom aj zrušilo to uznesenie.

Ešte ako primátor Levoče ste prišli do kontaktu s ľuďmi, ktorí stoja za projektom v Mlynici? Napríklad či ste im nepodpisovali predaj nehnuteľností mesta.

Treba si uvedomiť, že všetky predaje a kúpy nehnuteľností schvaľuje zastupiteľstvo. Pred rokovaním každý návrh na predaj prechádza príslušnými komisiami a radami. Ak teda nejaké predaje boli schválené, čo bol aj tento prípad, všetko sa dialo v zmysle zákona.

Budete bývať v prominentnej štvrti, vašimi priamymi susedmi v Mlynici sú známi hokejisti, bratia Libor a Július Hudáčkovci, dohodli ste sa?

Vôbec som netušil, že oni tam budú. Hudáčkovcov som tam ešte nevidel, ale vieme o sebe, poznáme sa, lebo oni sú z Harichoviec pri Levoči a ja bývam v Levoči. Ale naozaj sme sa s nimi v Mlynici nijako nekoordinovali (podľa katastra tam Hudáčkovci kupovali svoje pozemky neskôr ako Majerský – pozn. red.).

Protikandidát Milan Mazurek vás kritizuje, že okresný predseda KDH v Kežmarku Lukáš Hotáry dostal od krajskej Energetickej agentúry Smart za projektový manažment 200-tisíc eur, čo malo predstavovať okolo 6-tisíc mesačne.

Keď sme implementovali nejaké projekty za niekoľko miliónov, vždy bol buď interný alebo externý manažment projektu, ktorý vybavoval rôzne veci, ako dokumentáciu pre územné rozhodnutie či stavebné povolenie.

Teraz implementujeme projekty za vyše 25 miliónov a z vlastných kapacít Smart agentúra nebola schopná riešiť všetky tieto veci, keďže je to lokačne ďalej od Prešova. Tak cez verejné obstarávanie bola vybraná firma, ktorá projekt manažuje.

Je to však prezentované tak, akoby sa z toho urobila politická eseročka, čo je absolútny nezmysel. Nie je to jeden človek, ale firma, ktorá má ďalších projektových manažérov, živnostníkov, ktorí riadia jednotlivé projekty a stavby. To nie je tak, že príde firma a len tak niečo postaví. Predtým treba urobiť rad krokov. Pracujeme na tom, aby sme to robili z vlastných kapacít.

Zazneli aj obvinenia, že z vášho úradu sa stala akoby filiálka KDH. Sú na úrade kraja a v jeho organizáciách zamestnaní členovia KDH a ich rodinní príslušníci?

Každý post, ktorý sa na úrade kraja obsadzuje, je obsadzovaný cez riadne výberové konanie na základe kvalifikačných predpokladov. Stalo sa nie raz, že človek, ktorého som poznal, mi zavolal: Povedal si mi, že si mám dať žiadosť, ale nevybrali ma. Ja som mu však povedal, že si má dať žiadosť, nie, že je prijatý.

Alebo keď sme vybrali jedného vedúceho odboru na úrade, nasledovala spŕška telefonátov s otázkami, z akej je politickej strany, s kým je rodina, čí je to bratranec.

S nikým, hovorím im: Normálne bol najlepší a spĺňal všetky predpoklady, to fakt neveríte, že môže byť niekto obsadený na riadiacu funkciu bez toho, aby bol nejaký člen strany alebo s niekým rodina?

Takže nájdu sa na vašom úrade aj kádeháci a ich príbuzní?

Určite tu nejakí sú. Ale aj priaznivci či zástupcovia iných strán. Vy si myslíte, že ja som tu po voľbách 2017 urobil kobercový nálet? Prepustených bolo len 22 ľudí, keď som prišiel, aj to po dohode.

Nikto nedostal kopačky, buď dôchodok alebo na základe dohody. Veď oni tu ostali, z tých 220 ľudí, čo tu robilo.

Výberové konania u nás robíme nad rámec zákona nielen na vedúcich, ale na úplne všetkých zamestnancov. A všetky voľné miesta na úrade aj v našich inštitúciách, napríklad i v Poprade či Snine, sú zverejňované na webe kraja.

Riaditeľa krajskej galérie Rudolfa Dupkalu odvolali poslanci na váš návrh. Dali ste ho pre jeho vulgarizmus voči vám, alkoholový incident na bowlingu alebo prečo?

Pán Dupkala nebol odvolaný zastupiteľstvom na základe vulgarizmu a bowlingu, bol odvolaný bez udania dôvodu. Zrejme situácia dospela k tomu, že aj kultúrna verejnosť už bola presvedčená, že táto inštitúcia si zaslúži niekoho iného.

Súvisiaci článok Poslanec Dupkala sa opil a odvolali ho z postu šéfa galérie v Prešove Čítajte 

Bol Dupkala najväčší personálny problém počas vašich piatich rokov vo funkcii?

Dupkala nebol jediný odvolaný riaditeľ, odvolaný bol aj riaditeľ osvety v Bardejove Juraj Bochňa, ktorý je rovnako ako pán Dupkala poslancom vyššieho územného celku. Jednoducho niekedy to v človeku dozrie a dá návrh na odvolanie.

Súvisiaci článok Bochňa ako riaditeľ osvety skončil. Prirovnal to k 50. rokom, hovorí o sprisahaní Čítajte 

Richard Sulík ešte ako minister hospodárstva informoval, že firma Bosch vytvorí v Záborskom 4 000 pracovných miest. Neskôr vyšla správa, že vlastne len 400.

Okrem firmy Bosch ide ešte aj o dve ďalšie veľké silné firmy, sme však viazaní mlčanlivosťou. Aj pri firme Bosch sme boli, ale bývalý pán minister to prezradil, tak už to bolo vonku.

No dnes to je už potvrdené aj zo SARIA, že Bosch si vybral Prešovský kraj. Spolu zrejme v horizonte štyroch až piatich rokov má ísť o 4 000 pracovných miest, z toho v roku 2023 by malo byť prvých 400.

Ide o výrobu elektromotorov pre elektrobicykle. Rokujeme s tými firmami kvôli vzdelávacím programom, chceme do toho naplno zapojiť duálne vzdelávanie, teda keď žiak nastúpi do školy, bude mať už konkrétnu firmu, prax a potom aj zamestnanie s pracovnou zmluvou. V duálnom vzdelávaní v kraji máme zapojených 1 300 žiakov, plán je zvýšiť počet na 3 000.

Súvisiaci článok Bosch potvrdil svoj príchod na východ Slovenska. Pri Prešove to možno nebude Čítajte 

Deklarujete, že dvaja investori prinesú do kraja spolu 5 000 pracovných miest, ale v priemyselnom parku Sabinov bolo avizovaných 500, takže ešte 500 niekde chýba.

Možno v nábehu 500, ale potom tisíc. Aj tam už je konkrétny investor, ale tiež ešte nemôžem prezradiť názov. V Sabinove MH Invest kúpil pozemky od kraja, vybuduje priemyselný park a príde konkrétna firma, teraz dohadujú investičnú pomoc štátu.

Súvisiaci článok V priemyselnom parku Sabinov sľubujú 500 pracovných miest. Podpísali zmluvu Čítajte 

Čo ste urobili pre marginalizované rómske komunity?

Najlepšia investícia je do vzdelávania, v Rakúsoch a Kežmarku sme vytvorili dielne pre rómske deti, aby mali po strednej škole zručnosti pre zamestnanie. Duálne vzdelávanie je ďalší krok.

V Bruseli sme boli vyjednávať financie a cez pilotnú iniciatívu pre dobiehajúce regióny Catching up Regions sme získali pre rómske komunity v Prešovskom kraji 300 miliónov, najviac spomedzi všetkých krajov. Niečo ide cez ministerstvo vnútra, niečo cez školstvo, niečo cez nás.

To je obrovská suma, na čo pôjde tých 300 miliónov eur?

Pilotne aktuálne realizujeme projekty s Európskou komisiou, napríklad zabezpečenie základnej infraštruktúry v šiestich pilotných obciach Ostrovany, Varhaňovce, Dlhé Stráže, Varadka, Čičava a Krivany. Podaných bolo 30 projektov v hodnote približne 10,5 milióna eur, schválených bolo 27 za asi 8,8 milióna. A tieto financie majú byť pokračovaním akcií v ďalších vyše 100 obciach nášho kraja.

Ide o projekty zamerané na miestne občianske poriadkové služby, dostavbu kanalizácie, likvidáciu nelegálnej skládky, prestupné bývanie atď.

Cez Inovačné partnerské centrum si Rómovia svojpomocne postavia prvé rodinné domy, vytvárajú sa i rôzne študijné programy, vybuduje sa tiež vodovod, chodníky a cesty. Je tam napríklad doučovanie detí rómskymi ženami s využitím Montessori alebo online živé prenosy z pastoračného centra.

Kedy bude hotová R4 až po hranice s Poľskom?

Aj ja by som už chcel počuť termín od ministra dopravy. Maďari už ju majú dokončenú, Poliaci budú mať v roku 2026 a myslím, že na Slovensku bude až v roku 2030, ak nie 2032.

Útvar hodnoty za peniaze dlho naťahoval, či má ísť o plný profil, štyri pruhy alebo dva. Nakoniec aj vďaka tlaku v rámci spolupráce vyššieho územného celku, starostov a občianskych iniciatív sme dosiahli, že bude plný profil. A rozhodnutie ministra dopravy z posledného stretnutia v Starej Ľubovni, kde sme rokovali aj za účasti poľského ministra dopravy, je, že to má byť PPP projekt po jednotlivých úsekoch a etapách. Teraz sa musí pripraviť projektová dokumentácia pre územné rozhodnutie a výkup pozemkov pod R4.

Súvisiaci článok R4 potrebujeme dostavať až k poľskej hranici, reaguje Majerský na plán Čítajte 

V kampani vravíte, že za päť rokov ste za 150 miliónov opravili 122 mostov a vybudovali a zrekonštruovali rekordných 732 kilometrov ciest, vrátane zazmluvnených do konca roka, čo je ako zo Sniny do Prahy a je to jedna tretina všetkých ciest v správe kraja. Vybudovali ste tie cesty, opravili alebo iba poplátali?

Nie, nepoplátali, hovorím o súvislej pokrývke asfaltu, niekde aj o výstavbe. Napríklad sme vybudovali nový obchvat Starej Ľubovne v spolupráci s mestom.

Navyše sme kúpili 380 kusov novej techniky pre našu správu ciest a máme vlastnú asfaltérsku čatu, ktorá urobila 30 kilometrov ciest. Za päťročné obdobie môjho predchodcu sa do rozvoja kraja investovalo 120 miliónov eur, za môjho pôsobenia to bolo 250 miliónov eur, a to aj napriek pandémii covidu.

Súvisiaci článok Práce na obnove Cesty slobody sa začali. Trvať by mali zhruba päť rokov Čítajte 

Čo si myslíte o pojazdných ambulanciách vo volebnom programe Kaliňáka?

Ak to má byť ambulantná starostlivosť napríklad v sanitke, potrebujú na to licenciu. Podľa súčasne platnej legislatívy to ale nie je možné.

Kaliňák vraví, že stačí už vydaná licencia.

Nech si to zistí, treba novú. Techniku a licenciu však treba naplniť lekármi a zdravotnými sestrami, odkiaľ ich zoženie, keď ich nevieme dostať do kamenných ambulancií? A zdravotná dokumentácia nie je hocijaký papier, ktorý sa môže premávať po celej republike.

S ktorýmkoľvek lekárom som sa o tom bavil, každý to jednoznačne odsúdil, že už vidí, ako sa mu dôchodkyňa začne v sanitke vyzliekať, aby ju tam prezrel. Veď majme trošku súdnosti a úcty k ľuďom, ktorí budovali túto krajinu, a nezaťažujme ich takýmito nepremyslenými nápadmi, že ich naženieme do sanitiek.

Banskobystrický kraj ponúka lekárom plat 3 200 eur plus hotové priestory. A vy?

Najprv musíme mať lekára, ktorému by sme mohli ponúknuť 3 200 eur a hotové priestory. Preto my spolu s prešovskou fakultou zdravotníckych odborov a košickou lekárskou fakultou chceme posilniť rezidentský program a vylepšiť systém, ktorý štátu zlyháva. Máme pripravený systém vzdelávania medikov a chystáme aj školiace stredisko, je to zatiaľ v štádiu prípravy.

Košický župan Trnka zaujal kúpou kúpeľov, geotermálnym vrtom, vodíkovými vozidlami či plánom budovať prístavy. Inšpiroval vás niečím vizionárskym?

Zrejme chce zaujať niečím veľkým, ale ja hľadím na náš kraj a vidím dve veľké veci: Pod Tatrami sme vybudovali najmodernejšiu strednú športovú školu na Slovensku a druhá vec je rozvoj zaostalého regiónu. Vizionárstvo nie je v tom, že dám ľuďom niečo mega veľké moderné nové, ale že im zabezpečím to, čo potrebujú najviac, aby zostali žiť v regióne.

Súvisiaci článok Namiesto výsledkov obrázky. Župan Trnka má najväčšiu kampaň: Idem si svoje (rozhovor) Čítajte 

V okresoch Snina, Medzilaborce a Humenné sme pomohli získať cez výzvu ministerstva hospodárstva päť miliónov eur drobným živnostníkom, ktorí si domy prerábajú na ubytovacie kapacity v Poloninách. Máme Karpatské bukové pralesy, národný park zapísaný v zozname UNESCO, keď toto zabudneme ponúkať ľuďom a propagovať, naozaj sa z východu ľudia budú iba sťahovať preč. Preto sme sa vrhli aj na budovanie zhruba cyklotrás Poloniny trail.

Základ je však kanál a voda, ktoré napríklad v okrese Snina stále nemá 28 obcí, čo tiež ideme zmeniť cez výzvu Catching up Regions. Keď už obce budú mať kanál a vodu, potom sa môžeme rozprávať o vodíku a kúpeľoch.

Súvisiaci článok Prešovský kraj požiada o príspevok na vodu a kanalizáciu pre okres Snina Čítajte 

Čo vravíte na kauzu výstavby futbalového štadióna v Prešove? Starý už zbúrali, nový stále nepostavili, klub hrá v Ličartovciach.

Projekt sprevádzajú komplikácie, ale stále platí, že sme mestu - lebo štadión je záležitosť mesta, nie kraja - pomohli, vyčlenili sme na výstavbu 7,2 milióna, ešte sa nečerpali, ale zrejme to bude treba dofinancovať, lebo ceny materiálov išli hore.

Okrem toho sme prešovskému futbalu dali tento rok 300-tisíc na jazdiareň, kde budú asi hrať budúci rok. Ďalších 200-tisíc im dávame na nové šatne, živý trávnik, rozšírenie tribúny a ďalšie zázemie, pričom týmto pomáhame najmä mládeži.

Súvisiaci článok Firma stavať odmieta. Prešov a staviteľ si vymieňajú tvrdé odkazy Čítajte 

Niekto v tom procese zaváhal?

Dnes by som už určite nebúral starý štadión v takom predstihu, dalo sa to tam ešte nejako preklenúť tých pár rokov.

Warholovo múzeum v Medzilaborciach ste napriek siedmim miliónom od vlády, schváleným v roku 2019, nezrekonštruovali a hrozí zrušenie dotácie. Cítite za to zodpovednosť?

Myslíte zodpovednosť za turbulencie, ktoré tu máme posledné tri roky, ako sú pandémia, vojna na Ukrajine či enormný a nikým nečakaný rast cien stavebných materiálov a energií? Nie, robíme, čo môžeme.

Zhotovenie projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie v realizačnom stupni bolo hotové vlani, získali sme právoplatné stavebné povolenie, dopracovali projekt pre interiéry a pred pol rokom vyhlásili verejné obstarávanie, ktoré je hotové.

Už pred pol rokom sme vedeli, že poskytnutá dotácia 7,1 milióna eur nebude dostatočná, preto sme okamžite začali komunikáciu s ministerstvom financií a vládou o možnostiach jej navýšenia. Cena po verejnom obstarávaní a elektronickej aukcii sa vyšplhala na viac ako 12 miliónov.

Pýtam sa: Čo by sme robili, keby sme boli začali napríklad v januári, dnes by sme mali rozostavanú stavbu a chýbalo by nám 5 miliónov pre rast cien? Čakáme na definitívne rozhodnutie ministerstva alebo na nejakú výzvu z nového programovacieho obdobia či Plánu obnovy na dofinancovanie projektu.

Súvisiaci článok Sedem miliónov od vlády na Warholovo múzeum môže padnúť na nulu Čítajte 

Cyklotrasa EuroVelo 11 vyzerá na mape dobre, ale v praxi stále končia cyklisti aj v poli.

Sám som cyklista a tiež ma naštve, keď sa vyberiem po cyklochodníku a narazím na poľnú cestu alebo musím nejaký úsek obísť po ceste a dávať pozor, aby ma nezrazilo auto.

Napríklad medzi Červenicou pri Sabinove a Pečovskou Novou Vsou chýba 900 metrov, ale už je podpísaná zmluva a úsek dobudujeme. Z EuroVela, ktoré by v kraji malo mať nejakých 143 km, máme vybudovaných okolo 51 km, čo síce nie je málo, ale stále je to iba tretina.

Súvisiaci článok Prešovský župan Milan Majerský mal nehodu na bicykli Čítajte 

Vo volebnom programe máte 200 km nových cyklotrás. Kedy spojíte Prešov s Košicami?

Verím, že sa to podarí najneskôr do konca budúceho funkčného obdobia. Venujeme sa však celej kostrovej sieti, nebudujeme len EuroVelo, ale aj cyklotrasy v Tatrách, na Spiši, Domaši, v Spišskom Jeruzaleme či 90-kilometrový Poloniny trail, na ktorý máme 35 miliónov cez výzvu Catching up Regions. To už bude silný projekt, väčšina povrchu bude asfalt.

Nedávno mi jeden košický cyklista povedal, že Prešovský kraj je na tom omnoho lepšie ako Košický, čo sa týka trasovania i výstavby. V rámci výziev pre región sme rozdelili mestám a obciam dotácie 26 miliónov a časť tých peňazí išla na značenie cyklotrás aj výstavbu nových. Nedá sa všetko naraz, ale postupne sa to zlepšuje.

Súvisiaci článok Poloniny trail dostáva reálne kontúry. Kraj začína s výstavbou prvých úsekov Čítajte 

V Bratislave zavraždili dvoch členov LGBTI+ komunity a vy ako župan a predseda KDH ste na facebooku zverejnili post, že hrubo odsudzujete prejav nenávisti „voči akejkoľvek skupine či menšine“. Nenapísali ste priamo, že odsudzujete nenávisť voči LGBTI+ komunite, ale voči akejkoľvek skupine. Akoby ste sa vy aj iné strany či politici vyhýbali konkrétnemu pomenovaniu tejto skupiny. To je nejaký „new speak“ alebo prečo ste nenapísali, že odsudzujete násilnú smrť dvoch gejov?

Pramenilo to z prvotnej informácie z médií, že útočník mal v pláne obrátiť zbraň aj proti židom, aj proti premiérovi Hegerovi. Preto tam bolo zovšeobecnenie, lebo keby sme to dali iba voči LGBT a nedali by sme židov a premiéra, mohol by sa niekto z tých druhých ozvať.

Ja sa skôr spýtam, čo chce Slovensko dnes? Nechce pokoj, rozvahu, zmierenie medzi skupinami? Nenávisti už bolo dosť. Niekedy sa mi však zdá, že samotní politici ešte prilievajú olej do ohňa, aby z toho vytĺkli nejaký politický kapitál.

Vyvesili by ste na úrade dúhovú vlajku?

Myslím, že každý štatutár nejakej inštitúcie by sa mal správať v zmysle legislatívy, ktorá hovorí o úradných budovách a symboloch, nepodliehať tlaku a nevyvesovať na úradné budovy vlajky nejakých iných skupín.

Zakázané to nie je, napríklad prezidentka Zuzana Čaputová i primátor Bratislavy Matúš Vallo dúhovú vlajku vyvesili.

Hovorím svoj názor.

Súvisiaci článok Mama transrodového dievčaťa: Po coming oute prišla úľava, strach aj hnev Čítajte 

Čo hovoríte na post Igora Matoviča, že je hetero?

To je presne ten status, ktorý neprispel k upokojeniu situácie. To, kto je ako orientovaný, nemusí byť hneď predmetom nejakého statusu, a zvlášť v tejto ťažkej dobe. Ja nepôjdem proti skupine alebo skupinám, ktoré prežívajú zložité obdobie.

Ak by bolo KDH v parlamente, podporili by ste návrh SaS na umožnenie partnerského spolužitia, ktorý pred pár dňami neprešiel?

Slovensko by sa malo predovšetkým zamerať na efektívne znižovanie radikalizácie mládeže či nenávistných prejavov a riešiť praktické problémy aj LGBTI ľudí, ale zavádzať k tomu nové rodinnoprávne inštitúty nie je potrebné. Ako zdôraznil člen predsedníctva KDH a odborník na právo Marek Šmid, prijatie návrhu by bolo dokonca v rozpore s ústavou, keďže mení koncepciu rodiny a zväzkov ľudí, ktoré u nás ústava upravuje ako manželstvo. Manželstvo si zaslúži ochranu a podporu v takej miere, ako to dnes máme v ústave a v zákone o rodine.

OĽaNO vás ako kandidáta nepodporilo, ale Eduard Heger bol nedávno u vás.

Keď prišli odovzdať kandidačné listiny na poslancov, premiér Heger ich prišiel podporiť, boli tu pred úradom, tak som ho pozval na kávu. Ale riešili sme pracovné veci kraja a vlády a potom sa prihovoril aj poslancom zastupiteľstva.

A to, že OĽaNO sa rozhodlo nepodporiť ma aj kvôli situácii v Žiline (KDH tam postavilo vlastného kandidáta Igora Janckulíka proti úradujúcej županke z OĽaNO Erike Jurinovej – pozn. red.), im nezazlievam, život ide ďalej. Neznamená to, že naše cesty, ak budeme úspešní vo voľbách, sa po nich nemôžu znovu spojiť.

Máte s Hegerom iný vzťah ako s Matovičom?

Áno, je osobnejší, poznáme sa už dlhšie a možno sme si bližší, ale to je všetko.

Súvisiaci článok Milan Majerský: Nemôžem pre svoje dobro využiť stranu, ktorá koketuje s fašistami Čítajte 

Ste predsedom KDH a kandidujete za koalíciu so Sme rodina, ktorej predseda Boris Kollár má s desiatimi ženami dvanásť detí. Nie je to paradoxné alebo aj vtipné?

Snažím sa nikoho nezosmiešňovať pre jeho spôsob života. Tu by som povedal jednu zásadnú vec: Komunálne a regionálne voľby sú iné ako národné, my tu fakt riešime školy, domovy sociálnych služieb, cesty, kultúrne inštitúcie, proste úplne iné veci. Ľudia zo Sme rodina, s ktorými v kraji spolupracujeme, majú úplne iný náhľad na veci, poznám ich osobne a vedú iný spôsob života ako ich predseda.

Čo vravíte na slabé čísla kandidátky KDH na primátorku Zuzany Bednárovej v prieskume a na návrat Pavla Hagyariho do mesta, ktorý nadobúda reálne kontúry?

Je to o tom, či bude ešte nejaká politická dohoda medzi kandidátmi. Nevstupujem do toho, je to na nich. Každý deň mi niekto volá a chodí za mnou, aby som sa do toho vložil, ale zatiaľ statočne odolávam. Mestský koordinačný výbor KDH vybral kandidátku a ja to rešpektujem.

Ste však osobne naklonený ešte nejakému pokusu sa dohodnúť?

Ja som za každú jednu rozumnú dohodu.

Súvisiaci článok Hagyari v Prešove oslovuje voličov Smeru, Oľha loví aj v rybníku KDH (analýza) Čítajte 
Majerského kampaň je financovaná cez stranícky transparentný volebný účet KDH. Cez obrázok sa doň môžete prekliknúť. Majerského kampaň je financovaná cez stranícky transparentný volebný účet KDH. Cez obrázok sa doň môžete prekliknúť. (zdroj: transparentneucty.sk)

Výsledky regionálnych volieb 2022

Často kladené otázky

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Eaconomy nemá na predaj finančných produktov oprávnenie.


Minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a minister obrany Lloyd Austin (vpravo) v októbri na Kapitole.

Washington nechce, aby Ukrajinci útočili na ruské rafinérie.


a 1 ďalší
Prokurátor Matúš Harkabus.

Žilinka im nevyhovel pri preložení na krajskú prokuratúru.


Prezidentskí kandidáti Ivan Korčok a Peter Pellegrini.

Unikátna analýza nahrádza exit poll.


a 2 ďalší

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu