PREŠOV. Prešov si v pondelok pripomína 775. výročie prvej písomnej zmienky o meste.
Prvá písomná správa o Prešove pochádza zo 7. novembra 1247 a je ňou listina uhorského kráľa Bela IV.
V texte je Prešov uvedený ako ‚Epuries‘, latinizovanou podobou maďarského názvu Eperjes.

Prvá zmienka ako reakcia na spor
Ako pripomenul hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, územie mesta bolo kontinuitne osídlené už od 8. storočia nášho letopočtu.
„Počiatky stredovekého Prešova sa spájajú s rozptýlenými osadami, ktoré ležali na terasách po oboch stranách Torysy a boli osídlené slovanským a maďarským etnikom. Z nich sa postupne formovalo budúce stredoveké mesto Prešov,“ uviedol.
Prílev nových nemeckých kolonistov v polovici 13. storočia, ktorých pozval kráľ Belo IV. po tatárskom vpáde, mal veľký podiel na premene trhovej osady na mesto.
Prvá písomná zmienka o Prešove je spojená práve s nemeckými osadníkmi.
V listine zo dňa 7. novembra 1247 kráľ Belo IV. reaguje na sťažnosť cistercitských mníchov z Bardejova, ktorí obvinili prešovských Nemcov z toho, že odstránili hraničné kamene ich pozemkov a nahradili ich falošnými.
V texte je osada Prešov uvedená pod menom Epuries.
„Siedmeho novembra 1247 bol Prešov historicky prvýkrát písomne doložený a tento dátum patrí medzi Pamätné dni mesta,“ pripomenul Tomek.

Z poddanskej dediny tretie najľudnatejšie mesto
V nasledujúcich rokoch vývoj osady napredoval, aj keď Prešov zostal ešte stále poddanskou dedinou patriacou k panstvu hradu Šariš.
V roku 1299 udelil kráľ Ondrej III. Prešovu mestské výsady, ktoré rozšíril kráľ Ľudovít I. v roku 1374, čím sa mesto Prešov stal slobodným kráľovským mestom.
V súčasnosti je Prešov po Bratislave a Košiciach tretím najľudnatejším mestom Slovenska a je centrom regiónu Šariš.
Podľa údajov z posledného Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021 bol k 1. januáru 2021 počet obyvateľov mesta 84 824.
V produktívnom veku bolo viac ako 57-tisíc obyvateľov.
Najviac Prešovčanov sa hlási k slovenskej národnosti, v Prešove však žijú aj obyvatelia rusínskej, ukrajinskej, rómskej, českej, maďarskej a ďalších národností.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári