BARDEJOV. Chátrajúcich historických budov sú na východnom Slovensku desiatky.
V niektorých ojedinelých prípadoch sa o ich záchranu usilujú súkromníci, rôzne občianske združenia, prípadne dobrovoľníci.
Tieto nehnuteľnosti zvyknú charakterizovať zarastené múry, padajúce omietky a zničený interiér, v ktorom je rozobrané všetko, čo sa dalo.

Aj v Bardejove ľudia dlho chodili okolo zanedbaného františkánskeho kláštora.
Do 90. rokov minulého storočia tam bol ústav pre mentálne postihnutú mládež a odvtedy bol až do roku 2012 opustený.
Prešla dekáda odvtedy, čo sa traja ľudia rozhodli, že kláštor dajú do poriadku a sprístupnia ho verejnosti. Toto je príbeh jeho obnovy.
Františkánov odviedli násilne
Kláštor má dlhú históriu. Kostol, ktorý je jeho súčasťou, postavili okolo roku 1380 augustiniáni, kláštorné budovy stavali v niekoľkých etapách spolu s prestavbou kostola.
Dajte nám vedieť
Ak viete o podobne zdevastovanej či opustenej stavbe vo vašom blízkom či vzdialenom okolí (v meste alebo obci), kontaktujte nás na e-mailovej adrese: katarina.gecziova@korzar.sk, v predmete emailu uveďte "Zabudnuté miesto". Za vaše postrehy a nápady ďakujeme.
Podľa kláštora dostala priľahlá ulica, okolo roku 1430, pomenovanie Kláštorská. Františkáni prevzali kostol s kláštorom v rámci rekatolizácie po roku 1686.
Práve oni kostol zväčšili, rozšírili a nanovo zaklenuli. Kostol získal súčasnú podobu v roku 1878.
Fratiškáni opustili kláštor v roku 1950 počas násilnej celoslovenskej deportácie rehoľníkov. Rehoľa bola odvedená aj z Bardejova.
Po tomto roku slúžil na rôzne účely mestu a štátu, nebol teda úplne opustený. Až do polovice 90. rokov tam bol už spomínaný ústav pre mentálne postihnutú mládež.

Dostali ho do prenájmu
Keď sa v polovici 90. rokov ústav z kláštora vysťahoval, jeho priestory ostali opustené, a tak ako v mnohých podobných prípadoch, začali chátrať.
Jeho obnova sa začala v roku 2012. Prenajali si ho miestni z občianskeho združenia Náš Bardejov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári