PREŠOV. Z odkaliska Poša odobrali po prvýkrát vzorky priamo z jeho dna. Tie určia, čo všetko sa v odkalisku nachádza. Výsledky by mali byť známe na jar roku 2023.
Informovala o tom v stredu Daša Jeleňová, hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja (PSK), ktorý financoval geologický prieskum environmentálnej záťaže sumou 50-tisíc eur.
Ide tak podľa nej o prvý hmatateľný výsledok spolupráce deklarovanej memorandom medzi župou a troma obcami.

Vzorky z troch miest
Vzorky sedimentov odobrala podľa predsedu PSK Milana Majerského (KDH) oprávnená košická firma priamo z dna odkaliska, z vysušeného brehu odkaliska a z prepadovej veže.
„Som rád, že sa nám podarilo konečne odobrať vzorky aj zo samotného dna odkaliska, kde predpokladáme viaceré vrstvy nebezpečných látok. Výsledky geologického prieskumu a analýzy odobraných vzoriek jednej z najväčších environmentálnych záťaží by sme mali mať k dispozícii už na jar budúceho roku. Pevne verím, že nám to pomôže urýchliť proces odstránenia a sanácie odkaliska,“ povedal.
Memorandum
Prešovský samosprávny kraj podpísal v máji tohto roku memorandum o spolupráci s troma obcami vo Vranovskom okrese, ktoré sú najviac ohrozené touto environmentálnou záťažou. A to s obcou Nižný Hrabovec, Nižný Hrušov a Poša.
„Všetky strany sa zaviazali, že sa budú spoločne zasadzovať za urýchlené odstránenie tejto environmentálnej záťaže a jej sanáciu,“ vysvetlila Jeleňová.
Prešovská župa podľa jej slov podporuje vyriešenie tohto ekologického problému od roku 2018, pritom Poša nie je v jeho agende.
Spolu so starostami obcí chce kraj vyvíjať tlak na štát aj na základe výsledkov odobratých vzoriek.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári