PREŠOV. Novým nájomcom cyklistického areálu v Prešove sa stalo občianske združenie Cyklo Čajka Prešov.
Jediné špecializované športovisko pre dráhovú cyklistiku na Slovensku ho získalo do nájmu na obdobie desiatich rokov za nájomné vo výške 10-tisíc eur ročne.
Prešovský cyklistický klub bol jediným uchádzačom v opakovanej súťaži o dlhodobý prenájom prešovského velodrómu.
Ten schválili na svojom ostatnom rokovaní poslanci mestského zastupiteľstva v Prešove hlasmi 20 prítomných poslancov.

Nová súťaž
Prvú súťaž zrušilo v októbri mestské zastupiteľstvo ešte vo svojom starom zložení.
Dôvodom zrušenia pôvodnej súťaže bola nízka cena nájmu uchádzačov v porovnaní s investíciami, ktorými chcú technicky zhodnotiť predmet nájmu a vzájomný zápočet nájmu a vložených investícií bolo pre mesto nerentabilné.
Poslanci preto vyhlásili novú súťaž s upravenými podmienkami o navrhovanú minimálnu cenu nájmu vo výške 10-tisíc eur.
Pri tejto cene nájmu vychádzali z výšky minimálnych ročných investícií predkladateľov ponúk, ktorými v prvej súťaži bol okrem OZ Cyklo Čajka Prešov aj Slovenský zväz cyklistiky.
Do opakovanej súťaže sa už ale zapojil iba prešovský klub.

Podľa zväzu boli podmienky prísne
Ako uviedol primátor František Oľha (Šanca), osobne sa na pôde Slovenského zväzu cyklistiky zúčastnil na rokovaní výboru dráhovej cyklistiky.
Zväz mal pritom argumentovať tým, že stanovené podmienky sú veľmi prísne a nedajú sa splniť.
„Odpovedali sme, že podmienky sú rovnaké pre všetkých a vyzvali sme ich, aby sa zapojili do súťaže, no neurobili tak,“ skonštatoval Oľha s tým, že stanovená výška nájmu vyplynula z toho, že obidva subjekty garantovali investície do majetku vo výške viac ako 10-tisíc eur.
„Keďže je tam možnosť započítať si investície do majetku voči nájomnému, tak je to motivácia, aby dokázali reálne, že to chcú preinvestovať. Aj z môjho pohľadu, aj z pohľadu mestského zastupiteľstva, ktoré o podmienkach súťaže ešte v minulom období rozhodovalo, boli podmienky správne,“ doplnil primátor, podľa ktorého bola súťaž transparentná a nevidí dôvod na jej opätovné zrušenie.
„Je dôležité, aby tento majetok mal svojho správcu. Kto by bol lepším správcom nebudem hodnotiť, ale aj Cyklo Čajka je súčasťou Slovenského zväzu cyklistiky. Ak oni k sebe cestu nájdu, aby pri prevádzke areálu spolupracovali, tak si myslím, že vyhrá len cyklistika a mesto Prešov,“ dodal Oľha.

Plán investícií
Cyklo Čajka Prešov sa v návrhu na dlhodobý prenájom zaviazal na vlastné náklady zabezpečiť prevádzkyschopnosť predmetu nájmu a vykonávať bežnú údržbu a drobné opravy počas celej doby nájmu.
V tomto roku plánuje investovat' do vybudovania prírodného trailu pre začínajúcich MTB cyklistov, no úplne prvou investíciou má byť dokúpenie chýbajúceho zariadenia, ako sú postele a drobné zariadenie budovy a okolia športoviska.

V pláne je postupné zriadenie cyklistického showroomu, kaviarne, posilňovne či požičovne a servisu bicyklov. V rokoch 2024 až 2026 plánujú rekonštrukciu a opravu hľadiska štadiónu, vstupu z budovy na hľadisko a podchodu, ronda ako aj asfaltového povrchu vonkajšieho okolia štadióna. V roku 2027 chcú zrekonštruovať aj regeneračné a relaxačné miestnosti. V ďalších rokoch by chceli areál ďalej zveľaďovať.
Nájomcom prešovského cyklistického velodrómu bol od roku 2017 Športový klub Velodróm Prešov, ktorý ku koncu augusta tohto roka ukončil zmluvu o prenájme. Správcom sa tak dočasne stala mestská spoločnosť Prešov Real.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári