Korzár logo Korzár Prešov
Nedeľa, 2. apríl, 2023 | Meniny má Zita

V mestách a obciach vypnú na pol hodinu verejné osvetlenie, ide o protest

Nič nám to nepomôže, konštatuje primátor Podolínca.

Aj takto vyzerá šetrenie v praxi- polovičné svietenie.Aj takto vyzerá šetrenie v praxi- polovičné svietenie. (Zdroj: FB Michal Marhefka)

ZEMPLÍN, PODOLÍNEC. K protestnej iniciatíve, ktorá má upozorniť na problémy samospráv s vysokými cenami energií, sa pridajú aj obce na Zemplíne.

Celoslovenskú iniciatívu Združenia miest a obcí Slovenska pod názvom Mestám a obciam zhasína nádej, počas ktorej samosprávy v pondelok 30. januára o 19.00 hod. vypnú na polhodinu svoje osvetlenie, odporúča obciam v regióne podporiť aj Združenie miest a obcí Vranovského regiónu (ZMOVR).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Informoval o tom tajomník združenia a zároveň starosta obce Nižný Hrušov (okres Vranov nad Topľou) Ján Fenčák (nezávislý).

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Vláda dostatočne nereaguje. Veria, že ich nenechá v štichu (anketa o energetickej kríze) Čítajte 

Takto to bude vyzerať, ak štát nepomôže

Obce a mestá pripravovaným protestom žiadajú okamžitú pomoc s vysokými cenami energií, ktoré bez pomoci štátu prinesú samosprávam značné obmedzovanie poskytovaných služieb obyvateľom.

„Chceme ukázať obyvateľom, čo sa stane, ak nám štát nepomôže s refundáciou nedoplatkov za rok 2022 a s preddavkovými faktúrami roku 2023. Sme krok od toho, aby to takto, teda s vypnutým verejným osvetlením, fungovalo v obciach a možno i niektorých mestách bežne, lebo jednoducho nemáme zdroje na to, ako to platiť. Chceme ukázať ľuďom ako bude vyzerať život bez pomoci štátu,“ skonštatoval Fenčák.

Fenčák: O kompenzáciách sa len rozpráva

Podľa tajomníka ZMOVR na protestnú iniciatívu sa pripravujú obce nielen z Vranovského regiónu, ale na celom Zemplíne.

SkryťVypnúť reklamu

„Obce sa postupne pridávajú. Dovolím si povedať, že názor drvivej väčšiny je, že sa pripoja. Väčšina už má ekonomický problém a potrebujú demonštrovať, že takto to ďalej nejde,“ uviedol Fenčák s tým, že presné čísla za región budú známe koncom týždňa.

Očakáva ale, že sa ukáže jednota naprieč celým Slovenskom.

„Doteraz sa o kompenzáciách pre obce iba rozpráva, ale reálne sme nedostali žiadne. A v našich rozpočtoch nemáme žiadnu ďalšiu príjmovú položku, ktorou by sme tieto nedoplatky vedeli vykryť. Preto potrebujeme verejnosti vyslať jasný odkaz. Potrebujeme pomoc od štátu, potrebujeme refundovať tieto nedoplatky a potrebujeme pomôcť s preddavkovými faktúrami,“ skonštatoval Fenčák.

Súvisiaci článok Košice verejné osvetlenie vypínať nechcú, sporia inak Čítajte 

Nedoplatky zaplatia na splátky

Situáciu označil za kritickú. Vyúčtovania elektriny a plynu podľa neho vykázali pre obce obrovské nedoplatky, spôsobené nárastom sadzieb týchto komodít.

SkryťVypnúť reklamu

„Zvýšili sa o 300, 400 a niektorým obciam dokonca aj o 500 percent,“ uviedol s tým, že prostriedky na krytie týchto výdavkov obce nemajú v rozpočte.

Konkretizoval, že v Nižnom Hrušove mali napríklad nedoplatky za plyn za rok 2022 vo výške 11-tisíc eur a k tomu zvýšené preddavky zhruba 5 000 eur na január tohto roka.

„Takéto čiastky sme nikdy neplatili. To sú čiastky, ktoré sme zaplatili za desať mesiacov roka. Teraz to musí ísť za jeden mesiac,“ upozornil starosta obce s tým, že nedoplatok budú uhrádzať formou splátok počas troch mesiacov.

„Toto zatiaľ zvládneme, ale aby sme sa na to mali pozerať dlhodobo, alebo z hľadiska rozpočtu na rok 2023, tak to je neúnosné a bez refundácie nám budú tieto peniaze chýbať,“ upozornil Fenčák.

Ako ušetriť

Obec pritom podľa neho dlhodobo šetrí. Na vykurovanie v obecných budovách používajú tepelné čerpadlá, čím ušetrili 73 percent spotreby plynu.

„Žiaľ, realita Slovenska je taká, že aj napriek tomu, že šetríte na spotrebe, tak vás dodávateľ preradí do vyššieho tarifného pásma a tie peniaze zaplatíte tak či tak. Aj toto je potrebné vyriešiť legislatívne,“ upozorňuje starosta Nižného Hrušova.

Dodal, že z dôvodu vysokých platieb už vypli aj viac ako 50 svetiel verejného osvetlenia v centre a v regulácii budú pokračovať.

Nevylučuje ani úplné vypnutie verejného osvetlenia v niektorých častiach obce počas pracovného týždňa.

LED svetiel majú len minimum

Mesto Podolínec v okrese Stará Ľubovňa sa do celoslovenskej iniciatívy nezapojí. Informoval o tom jeho primátor Michal Marhefka (nezávislý) na sociálnej sieti.

Ako vysvetlil, vypínať a o 30 minút znovu zapínať verejné osvetlenie pri type svietidiel, ktoré v meste sú, určite nie je ekonomické a ani ekologické.

„Nič nám to ani nepomôže v celom tom energetickom marazme, ktorý sa na nás zrútil,“ skonštatoval.

Podľa Marhefku Podolínec zaplatil za energiu spotrebovanú na verejnom osvetlení vlani necelých 44-tisíc eur, rok predtým to bolo 25-tisíc eur. Ide tak o nárast nákladov o 76 percent.

„V meste máme 345 svietidiel, z ktorých iba 10 percent je LED, teda úsporných, 50 percent je klasických „sodíkových” a 40 percent predstavujú svietidlá s úspornými trubicami, ktoré sú stále ale dosť náročné na spotrebu,“ opísal.

Dodal, že pri kompletnej LED technológii svietidiel by malo mesto za energiu na verejnom osvetlení podľa energetického auditu verejného osvetlenia z roku 2016 platiť o dve tretiny menej.

Polovičný výkon

Mesto už prijalo viaceré opatrenia v snahe znížiť náklady na energie a podľa primátora v tom bude pokračovať naďalej. Napríklad svietidlá na námestí svietia iba na polovicu.

„Už pred týždňom sme objednali desať kusov LED svietidiel, ktorými nahradíme staré sodíkové. Taktiež komunikujeme s Environmentálnym fondom o získaní podpory na výmenu celého verejného osvetlenia v meste. A možno aj skrátime dobu svietenia,“ avizoval Marhefka.

Zároveň uviedol, že v žiadnom prípade nechce v noci vypínať svetlá úplne.

„Obávam sa, že z pohľadu bezpečnosti a polohy nášho mesta to nie je správna cesta, preto budeme šetriť a riešiť, ako udržať verejné osvetlenie funkčné a ekonomicky nenáročné,“ dodal.

Michalovce sa zapoja

Mesto Michalovce v pondelok 30. januára vypne od 19.00 do 19.30 verejné osvetlenie na Námestí osloboditeľov a Námestí slobody.

Táto aktivita je vyjadrením nespokojnosti s tým, že vláda nerieši otázky a požiadavky miest a obcí, ktoré denne bojujú s finančnými problémami vyplývajúcimi z enormného zdražovania.

Informovalo o tom mesto Michalovce.

Primátor mesta Michalovce Miroslav Dufinec (Smer) vyjadril podporu tejto aktivite, pretože tak ako mnohí starostovia a primátori, aj on je toho názoru, že ak nestačia výzvy a upozornenia na bezvýchodiskovú situáciu, treba na ňu upozorniť aj inou formou.

Tma nastane i na Spiši

V pondelok dopoludnia svoju účasť na proteste Mestám a obciam zhasína nádej potvrdili prostredníctvom sociálnej siete aj mestá Spišská Nová Ves a Levoča.

Obe mestá vypnú v pondelok večer časť verejného osvetlenia na 30 minút.

Svietiť sa nebude medzi 19.00 a 19. 30 v Levoči na Námestí Majstra Pavla ani na námestí v Spišskej Novej Vsi.

„Demonštratívne zhasneme časť verejného osvetlenia a dáme tak najavo, že situácia s neriešením cien energií pre samosprávy má mimoriadne vážne a negatívne dopady na plnenie mnohých našich základných úloh a povinností, čo sa dotkne aj bežného života každého z nás. Mestá a obce nie sú autormi problémov. Sú obeťami zlých rozhodnutí vlády. To, čo v tomto období najviac potrebujeme, je rýchla a efektívna pomoc od vlády,“ uviedla spišskonovoveská samospráva.

Účasť na tejto forme protestu avizovalo už skôr aj mesto Spišská Stará Ves (okr. Kežmarok).

Aj Stará Ľubovňa vypne v stanovenom čase svetlá na 30 minút. Potvrdil to primátor Ľuboš Tomko (nezávislý), podľa ktorého tak urobia iba v centre mesta na Námestí sv. Mikuláša.

V Kežmarku podľa hovorkyne Barbory Soskovej rovnako zhasnú svetlá na Hlavnom námestí aj osvetlenie radnice.

Oľha: Pre slabé kompenzácie a zlú situáciu v rozpočte

Symbolické vypnutie osvetlenia avizujú aj Prešov, Bardejov aj Humenné. Kým v Prešove a Humennom vypnú osvetlenie na konkrétnych uliciach, v Bardejove bude bez osvetlenia celé mesto.

Ako informovala hovorkyňa mesta Prešov Terézia Rácová, v rámci protestnej iniciatívy v meste bude na 30 minút verejné osvetlenie vypnuté na Hlavnej ulici od križovatky Levočská – Sabinovská po križovatku so Svätoplukovou ulicou, na ulici Ku kumštu a na Metodovej ulici v časti od Hlavnej po Slovenskú ulicu.

„Mesto Prešov sa do akcie zapája pre nedostatočné kompenzácie vysokých cien za energie a nejasnú koncepciu kompenzácií týchto zvýšených nákladov, hlavne pri financovaní elektrickej energie na verejné osvetlenie. Rovnako tým chceme poukázať aj na zlú situáciu v rozpočtoch samospráv,“ uviedol primátor mesta Prešov František Oľha (Šanca).

Radnica občanov vyzvala, aby v čase vypnutia verejného osvetlenia zvýšili pri presune v uvedených zónach opatrnosť.

V Humennom len na 20 minút

Ako informoval Marián Škuba z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, v meste bude protestne zhasnuté verejné osvetlenie na Námestí slobody a taktiež v južnej časti Námestia slobody, tzv. Južnom námestí, a to v čase od 19.00 do 19.20.

Celú polhodinu od 19.00 do 19.30 vypnú verejné osvetlenie aj v celom meste Bardejov, ktoré sa do kampane rozhodlo takisto zapojiť.

„Keďže opätovné zapnutie osvetlenia vyžaduje istý čas, nie je vylúčený niekoľkominútový časový posun opätovného zapnutia,“ upozornila bardejovská samospráva na svojej webovej stránke.

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Oficiálny rebríček top 10 ciest Slovákov do exotiky 2023
 2. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 4. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 5. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 6. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 7. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 8. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 1. Oficiálny rebríček top 10 ciest Slovákov do exotiky 2023
 2. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 3. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
 4. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 5. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 6. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 7. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
 8. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 35 160
 2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 487
 3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 14 890
 4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 11 386
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 6 377
 6. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať? 5 551
 7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 4 709
 8. Oficiálny rebríček top 10 ciest Slovákov do exotiky 2023 3 748

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Nedeľná min úvaha
 2. Peter Kubica: Kniha o vytrvalom seniorovi
 3. Jozef Sitko: Šíritelia lží a chaosu hrozbou štátu
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 5. Blanka Ulaherová: Marcový víkend v Aténach
 6. Silvia Valkovič: Na svitaní
 7. Anton Lisinovič: Recenzia: Kybernemoc (kniha)
 8. Michal Fizer: Timkova Ublianská pekáreň
 1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 46 643
 2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 23 842
 3. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 9 608
 4. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 868
 5. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 772
 6. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 4 598
 7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 224
 8. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte 3 763
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 2. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 4. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 5. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 6. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 7. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Nedeľná min úvaha
 2. Peter Kubica: Kniha o vytrvalom seniorovi
 3. Jozef Sitko: Šíritelia lží a chaosu hrozbou štátu
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 5. Blanka Ulaherová: Marcový víkend v Aténach
 6. Silvia Valkovič: Na svitaní
 7. Anton Lisinovič: Recenzia: Kybernemoc (kniha)
 8. Michal Fizer: Timkova Ublianská pekáreň
 1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 46 643
 2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 23 842
 3. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 9 608
 4. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 868
 5. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 772
 6. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 4 598
 7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 224
 8. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte 3 763
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 2. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 4. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 5. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 6. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 7. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu