Správu aktualizujeme.
PREŠOV, SPIŠ. Hasiči z Prešovského kraja majú za sebou rušnú službu, v súvislosti s kalamitou pomáhali za posledných 24 hodín celkovo 34-krát.
Potvrdil to operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove s tým, že v deviatich prípadoch šlo o dopravné nehody, zvyšok tvorili technické výjazdy.

Pri hromadných nehodách sa viacerí ľudia zranili
V sobotu pomáhali hasiči pri dvoch hromadných dopravných nehodách na podtatranskej diaľnici D1.
Najprv sa podľa operačného dôstojníka krátko po 9. hodine zrazili dva sypače, jeden autobus a päť osobných áut v smere na Prešov.
"Došlo tam k zraneniu siedmich osôb a diaľnica bola v oboch smeroch uzavretá. Zasahujúci príslušníci zo staníc v Poprade a vo Vysokých Tatrách zabezpečili havarované vozidlá proti požiaru a asistovali polícii," uviedol operačný dôstojník.
Potom zasahovali pri nehode šiestich áut, ktorá sa stala krátko pred poludním pri Spišskom Štvrtku, tam sa zranili traja ľudia.
Pri udalostiach zasahovalo 36 príslušníkov.
Aj noc mali rušnú
V súvislosti s doznievajúcou kalamitou majú za sebou hasiči z Prešovského kraja aj rušnú noc.
Pre poveternostnú situáciu zasahovali 22-krát.
"Išlo o odstránenie spadnutých stromov a vyťahovanie uviaznutých vozidiel zo závejov v dôsledku nepriaznivého počasia. Celkom zasahovalo 69 príslušníkov a bolo nasadených 23 kusov hasičskej techniky," doplnil operačný dôstojník s tým, že najviac výjazdov mali popradskí hasiči.
Nasledujú príslušníci z Humenného, Kežmarku, Svidníka a Levoče.

Ešte aj k horiacemu bytu museli vyrážať
Hasiči okrem toho v noci na nedeľu zasahovali aj pri požiari bytovej jednotky na Severnej ulici v Sabinove.
Nikto sa pri udalosti nezranil a predbežnú materiálnu škodu vyčíslili na 5000 eur.
Niektoré úseky sú stále zavreté
Polícia na sociálnej sieti informovala, že počas noci boli pre zlé poveternostné podmienky uzavreté cesty z Mlynice do Veľkého Slavkova, tiež z Kežmarku do Strání pod Tatrami a do Rakús a aj medzi Spišským Štvrtkom a Hrabušicami.
Neprejazdná bola podľa vodičov aj cesta zo Starej Lesnej do Veľkej aj Tatranskej Lomnice.
Naďalej ostáva uzavretá aj diaľnica D1 Mengusovce - Spišský Štvrtok, pre odstraňovanie následkov hromadných nehôd, pri tej najväčšej sa tam v sobotu zrazilo až 30 áut.
Na tomto úseku diaľnice vyhlásili tretí stupeň kalamitnej situácie. Potvrdil to riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marcel Polomský.
Autá po hromadnej nehode tam podľa Polomského odpratávali do pol jedenástej večera. "Z toho dôvodu tam neboli pustené sypače, nafúkalo tam teda veľmi veľké množstvo snehu," vysvetlil.
Na niektorých miestach sa tak môžu nachádzať aj dva metre snehu, na boj s ním sú podľa riaditeľa správy ciest potrebné frézy a ťažká technika. Obchádzka vedie po cestách prvej triedy.
Na cestách v okresoch Poprad a Kežmarok platí v nedeľu od 09:00 znížený kalamitný stupeň z druhého na prvý.
"Cesty prvej triedy sú zjazdné, rovnako aj veľká väčšina tretích tried, a tie, ktoré nie sú, spravíme počas dnešného dňa. Ak budú všetky cesty zjazdné, zruším aj prvý stupeň," zhodnotil v nedeľu ráno Polomský.

V Slovenskom raji sú popadané stromy
V Slovenskom raji sú na viacerých miestach na chodníkoch popadané stromy a zlomené konáre. Spadnutý strom je aj v Sokolej doline na prvom mostíku na závojovom vodopáde, prechod cez neho je náročný.
Upozornila na to Horská záchranná služba (HZS) na svojej internetovej stránke, pričom radí zvýšiť opatrnosť. Na turistických chodníkoch sa nachádza do 20 centimetrov snehu. Technické zariadenia sú podľa horských záchranárov miestami zasnežené, zľadovatené a šmykľavé. V roklinách je zvýšený stav vody. Pohyb v roklinách je tak podľa HZS fyzicky aj časovo náročný.
V Slovenskom raji zároveň platí výstraha druhého stupňa pred nízkymi teplotami.
Problémy s elektrinou malo 14-tisíc odberných miest
Spolu 19 porúch na vysokonapäťovej úrovni a 64 porúch na nízkonapäťovej úrovni zaevidovala od sobotňajšieho do nedeľňajšieho rána v súvislosti s nepriaznivým počasím Východoslovenská distribučná, a. s. (VSD), na svojom distribučnom území.
Ako uviedla Andrea Forbergerová z úseku komunikácie VSD, východné Slovensko zasiahli počas víkendu víchrice, výdatné sneženie a nízke teploty.
„Vplyvom počasia padali vyvrátené stromy a zlomené konáre na elektroenergetické vedenia a poškodili ich. Stav v distribučnej sústave kopíroval extrémy počasia, preto najviac zasiahnutými lokalitami boli podtatranské a tatranské obce, stredný Spiš, severovýchod Slovenska, okolie Košíc a Rožňavy,“ skonštatovala Forbergerová.
Dodala, že celkovo to na distribúcii elektriny pocítilo približne 14-tisíc odberných miest.
„Na odstraňovaní porúch v distribučnej sústave intenzívne pracovali posilnené tímy dispečerského riadenia a priamo v teréne rovnako posilnené tímy prevádzky sieti VSD,“ informovala Forbergerová s tým, že k nedeľňajšej šiestej hodine ráno sa im podarilo znížiť počet porúch na tri na vysokonapäťovej úrovni a päť na nízkonapäťovej úrovni.
Elektrinou nezásobených tak aktuálne ostalo už len necelých 100 odberných miest.
V Tatrách je 4. stupeň lavínového nebezpečenstva, hrozí víchrica
Vo Vysokých a Západných Tatrách a Malej Fatre pretrváva veľké lavínové nebezpečenstvo, 4. stupeň. V ostatných pohoriach pretrváva zvýšené lavínové nebezpečenstvo, 3. stupeň. Informuje o tom Horská záchranná služba na svojej webstránke.
Najväčším problémom ostáva vetrom previaty sneh v kombinácii s novým snehom. Snehová pokrývka je vplyvom veľmi silného severozápadného vetra ukladaná najmä na južné, juhovýchodné a východné svahy. Veľmi nebezpečné sú záveterné strany hrebeňov pod sedlami, skalnými stenami a na mnohých strmých svahoch (nad 30°), kde je uvoľnenie lavín pravdepodobné už pri malom dodatočnom zaťažení.
Obzvlášť na týchto miestach sa vytvorili tvrdé vankúše, preveje a nestabilné vetrom ubité krehké dosky, v ktorých sa dobre šíria napätia. Zvýšiť opatrnosť je nutné aj v pásme lesa, kde sa na strmých svahoch môžu vyskytnúť lavíny. Očakáva sa výskyt stredných aj veľkých spontánnych lavín, prevažne prachových z nového snehu. Pohyb vo vysokohorskom teréne a podhorí ohrozenom lavínovými svahmi sa neodporúča. Tendencia lavínového nebezpečenstva zotrváva.
Na naše územie začne prúdiť studený, pôvodom arktický vzduch. Teplota na horách sa bude pohybovať od -7°C do -15°C, bude sprevádzaná vetrom s priemernou rýchlosťou 20 - 24 m/s (70 - 85 km/h), t. j. víchrica v nárazoch 30 až 37 m/s (110 - 135 km/h).
Najviac snehu za posledných 24 hodín pribudlo v Malej Fatre, Západných a Vysokých Tatrách - od 30 do 60 cm. Snehová pokrývka je vplyvom veľmi silného vetra nerovnomerne rozmiestnená. Na náveterných stranách je sfúkaná do tvrdého podkladu, na záveterných stranách je sneh ubitý do nestabilných tvrdých dosiek. Veľké množstvo snehu je sfúkané do dolín a lesov. Sneh je tu prachový a prepadá sa až na tvrdý podklad. Na miestach s nižšou snehovou pokrývkou vplyvom nízkych teplôt dochádza k tvoreniu kritických vrstiev (napríklad hranatozrnný sneh).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári