PREŠOV. Mesto Prešov plánuje ďalšie opatrenia na podporu cyklistickej dopravy v meste.
Na hlavných ťahoch Sídliska III cez ulice Prostějovská a Volgogradská majú pribudnúť cyklistické pruhy, na Levočskej ulici cyklocestička a na ulici 17. novembra ochranný pruh pre cyklistov.
Zároveň sa majú osadiť automatické sčítače dopravy a cyklostojanov.
Na projekt Akčný plán pre zlepšenie podmienok cyklistickej infraštruktúry pomocou organizačných opatrení vyhlásilo mesto verejné obstarávanie na zabezpečenie stavebných prác na podlimitnú zákazku s predpokladanou hodnotu presahujúcou 618-tisíc eur.
Zámer projektu na Sídlisku III však kritizuje občianske združenia Náš Prešov.
Opiera sa pritom o odborné stanovisko stavebných inžinierov, podľa ktorého niektoré opatrenia situáciu pre cyklistov nezlepšia, ale zhoršia.
Projekt má zvýšiť atraktivitu
V opise predmetu obstarávania mesto uvádza, že realizáciou projektu sa zvýši atraktivita a prepravná kapacita nemotorovej cyklistickej dopravy a zlepší sa infraštruktúra pre cyklistov dochádzajúcich do a zo zamestnania.
„Nové cyklotrasy takisto zlepšia prepojenosť a dostupnosť existujúcich cyklistických komunikácií, čo umožní cyklistom lepšiu dostupnosť k existujúcej občianskej infraštruktúre a dôjde k zvýšeniu podielu cyklistickej dopravy na celkovej prepravnej práci,“ uvádza sa v projekte s tým, že sa zlepšia aj podmienky pre prístup osobám so zdravotnými obmedzeniami, keďže dôjde k bezbariérovým úpravám znížením obrubníkov v miestach priechodov pre cyklistov a v mieste napojení na miestne komunikácie.
Oddelenie cyklistov a chodcov je riešené prostredníctvom špeciálneho varovného pásu so šírkou 0,4 metra.
Realizácia cyklopruhov na Sídlisku III má pozostávať z odstránenia asfaltu na celom úseku, úprave obrubníkov, šácht, priechodov a posunu zastávkových ník.
Opatreniami sa má zabezpečiť plynulý a bezpečný prejazd cyklistov a chodcov v riešenom území.

Združenie sa opiera o stanovisko inžinierov
Zámer vybudovania cyklopruhov na uliciach Volgogradská a Prostějovská na Sídlisku III ale spochybňuje občianske združenie Náš Prešov, opierajúc sa o stanovisko stavebných inžinierov k návrhu.
Ako v ňom odborníci uvádzajú, vytvorenie cyklopruhov na časti zbernej komunikácie týchto ulíc je nereálne.
„Bez riešenia cestnej dopravy na uliciach Volgogradská a Prostějovská z pohľadu novej výstavby takto riešiť cyklopruhy na úkor autodopravy je nemožné,“ uvádzajú autori stanoviska.
Projektantovi zadané podklady sú podľa nich neaktuálne a nezohľadňujú rýchlo sa meniaci stav v hustote dopravy cez Sídisko III.
Vypracovanie projektu cyklotrás vychádza podľa stavebných inžinierov z pomerne starých podkladov z roku 2012 a neaktualizovaného generelu dopravy z hľadiska vydávania stavebných povolení na novú výstavbu v danej lokalite.
„Nie sú aktuálne relevantné údaje, teda sčítanie dopravy, počet áut na Sídlisku III a Mladosť a počet cyklistov. Tu uvažovaná cyklodoprava je cieľová a nie rekreačná a tranzitná,“ upozorňujú v stanovisku odborníci, ktorí súhlasia s realizáciou zámerov na uliciach Levočská a 17. novembra.

Radnica reaguje na kritiku
V reakcii na kritiku projektu prešovská radnica prostredníctvom hovorkyne mesta Terézie Rácovej uviedla, že projektovú dokumentáciu vytvoril autorizovaný projektant, pričom proces tvorby projektu bol dlhodobý a komunikovaný s odbornou verejnosťou aj cykloaktivistami.
„Projekt bol zakomponovaný a vychádzal z dokumentu Stratégia udržateľného rozvoja dopravy mesta Prešov, ktorý má mesto schválený od roku 2019 a je verejné dostupný,“ uviedla Rácová.
K projektovej dokumentácii sa podľa nej vyjadrovali odborné inštitúcie, medzi nimi napríklad aj krajský dopravný inšpektorát.
K stavbe je navyše vydané právoplatné rozhodnutie na realizáciu.
Ako dodala Rácová, aj keď na Sídlisku III existuje cyklochodník, cieľom projektu je sieťovanie sídlisk novými cyklotrasami a pruhmi aj na už existujúcich komunikáciách.
„Zámer je zvýšiť bezpečnosť cyklistov a preto je dôležité jasne vyznačiť a nastaviť vzťahy na cestách, ktoré im umožnia bezpečný presun v rámci mesta,“ vysvetlila snahu hovorkyňa.
Navrhujú zmeny
Podľa tvrdenia stavebných inžinierov je však tvrdenie, že cyklopruhy urobia dopravu bezpečnejšou, nepodložené.
„Na takto realizované cyklopruhy, pri zúženej preplnenej vozovke autami, bez zastávkových ník, sa nedajú pustiť deti. Skomplikuje sa to aj chodcom, aj ťažko zdravotne postihnutým a seniorom. A ešte platí nový zákon o ochrane cyklistov s odstupom 1,5 metra, čo úplne ochromí cestnú dopravu a urobí ju kolíznou a nebezpečnou,“ myslia si odborníci v stanovisku.
Navrhujú, aj na úkor straty eurofondov, zameniť zámer a rozšíriť pozdĺžne chodníky pre chodcov a cyklistov súbežne s ulicami Volgodradská a Prostějovská.
„Ide o eurofondový projekt, ktorý musí byť zrealizovaný v priebehu tohto roka. Akékoľvek zmeny by pre mesto Prešov znamenali odstúpenie od projektu a nerealizovanie aktivít v rámci prostriedkov, ktoré boli na tieto účely určené,“ reagovala Rácová na otázku, či mesto nezváži prípadné úpravy projektu v tejto časti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári