Korzár logo Korzár Prešov

Na vodovod eurofondy sú, ale asi prepadnú. Prívod majú pritom 20 rokov len kúsok od domov

Starosta: Sú tam zakopané peniaze.

Len niekoľko metrov od domov, ktoré nemajú vodovod, je v zemi už desaťročia prívod vody zo Stariny (za stromami vľavo) k tulčíckemu vodojemu.Len niekoľko metrov od domov, ktoré nemajú vodovod, je v zemi už desaťročia prívod vody zo Stariny (za stromami vľavo) k tulčíckemu vodojemu. (Zdroj: P. K.)

TULČÍK, KOŠICE. Potrubie s vodou majú viacerí obyvatelia už dlhé roky ani nie desať metrov od svojich nehnuteľností. Napriek tomu nemá väčšina obce Tulčík (okres Prešov) dodnes vodovod.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A to už pritom má na jeho výstavbu Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) aj pridelené eurofondy.

Zrejme však prepadnú. Ministerskí úradníci totiž tvrdia, že pri kontrole súťaže zistili závažné nedostatky.

Ani takmer po dvoch rokoch však nie je známy definitívny ortieľ, či naozaj došlo alebo nedošlo k pochybeniam.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Vodárne katastrofu na východe odvrátili. Eurofondové projekty sú však s termínmi natesno Čítajte 

„Je to pre nás katastrofa. Nechápem, čo sa to tu deje a o čo komu ide. Nedokážem si to vysvetliť,“ sťažuje sa Korzáru zúfalý starosta Peter Kopčák (KDH).

A to pritom ešte môže napokon dopadnúť aj tak, že k žiadnym pochybeniam ani nedošlo.

To sa aspoň podľa VVS uvádza v odbornom stanovisku znalca, ktoré si dal vypracovať Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) pre svoje vlastné konanie v tejto veci.

Ministerstvo na čele s poverenou ministerkou Veronikou Remišovou (Za ľudí) aj tak rezolútne odmieta, že by bolo príčinou neúspechu projektu a trvá na tom, že vodárne porušili zákon.

Problémy sa začali po kontrole z ministerstva

V tej chvíli ešte reálne sny obyvateľov Tulčíka o výstavbe vodovodu sa začali rúcať v júni 2021.

Korzár vtedy získal informáciu, že administratívna kontrola z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR ako riadiaci orgán pre Integrovaný regionálny operačný program (IROP) 2014 – 2020 zistila závažné porušenia zákona o verejnom obstarávaní pri zákazke Košická Polianka – vodovod v okrese Košice–okolie.

SkryťVypnúť reklamu

Konštatovala účelové a nedovolené rozdelenie predmetu zákazky na štyri podlimitné s cieľom znížiť predpokladanú hodnotu pod finančný limit pre nadlimitnú zákazku s prísnejšími pravidlami.

Súvisiaci článok Kontrola eurofondovej zákazky vo vodárňach vidí pochybenia Čítajte 

Z toho vyplývala finančná korekcia vo výške 25 percent z celkových oprávnených výdavkov na projekt, ktorý je vo výške 90 percent financovaný z eurofondov.

Taká istá hrozba korekcie visela aj nad ďalšími troma zákazkami - okrem projektov Ploské – Ortáše – vodovod, prívod vody a vodojem (okres Košice–okolie) a Fintice – kanalizácia (obe v okrese Prešov) to bol práve aj Tulčícko-terniansky skupinový vodovod.

Vodárne za takejto situácie nechceli riskovať vracanie eurofondov v budúcnosti, preto tri verejné obstarávania už napriek vybratým zhotoviteľom po dohode s nimi stopli.

SkryťVypnúť reklamu

Urobili ich nanovo aj kvôli dramatickému a nestabilnému vývoju na trhu i pre enormný nárast cien materiálov a energií.

Vodárne: Ide o rôzne a unikátne stavby

Spoločnosť zároveň od samého prepuknutia kauzy odmieta kontrolné zistenia o rozdelení zákazky s cieľom vyhnúť sa nadlimitnej zákazke.

„Od počiatku išlo o štyri rôzne projekty oddelené časovo, funkčne i miestne. Všetky štyri projekty sa týkajú rôznych obcí, ktoré sú od seba vzdialené od 54 do 9 kilometrov. Z technického hľadiska ide o rôzne a unikátne stavby, ktoré spolu žiadnym spôsobom nesúvisia. Na všetky štyri stavby musela byť vypracovaná samostatná projektová dokumentácia,“ argumentovala v júni 2021 pre Korzár Agentúra Penelopa, ktorá mediálne zastupuje VVS.

Pýtala sa tiež, prečo by VVS účelovo rozdeľovala zákazku, keď aj tak použila otvorený a súťažný proces verejného obstarávania.

Jediný projekt, pri ktorom sa nepodarilo urobiť novú súťaž, je práve ten tulčícko-terniansky.

Súvisiaci článok Vodárňam hrozí prepadnutie eurofondov na vodovody a kanalizácie v obciach Čítajte 

Víťazná firma Unistav Prešov (ponuka vo výške takmer 4,4 milióna eur bez DPH) totiž podala na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) námietku proti zrušeniu súťaže.

ÚVO jej dal vo februári 2022 za pravdu. Prikázal zrušiť rozhodnutie VVS o zrušení, lebo ho považoval za predčasné, keďže ešte nebola v tom čase definitívne uzavretá kontrola ministerstva ani samotného úradu.

V júni 2022 už nariadil ÚVO zrušiť použitý postup verejného obstarávania práve pre účelové rozdelenie zákaziek. Teda aj tých ostatných, ktoré sa už medzičasom realizujú.

Vodárne i Unistav sa voči tomu odvolali. Kontrola a ani odvolacie konanie na ÚVO nie sú dodnes ukončené, teda nie je známy definitívny výsledok tejto kauzy ani takmer po dvoch rokoch od jej prepuknutia.

Tulčícko-terniansky vodovod klesá pod hladinu

Ešte v polovici minulého roka nám nevedela ani samotná VVS dať definitívnu odpoveď, či sa vôbec podarí zrealizovať aspoň niektorý z projektov.

Teraz v januári už pre Korzár potvrdila, že hroziacu eurofondovú katastrofu na východe odvrátila. Podľa nej s jedinou výnimkou.

Pri troch ministerstvom kritizovaných projektoch si už zhotovitelia prevzali staveniská a rozbiehajú sa stavebné práce.

Vodárne ten jediný problémový prípad síce v januári nekonkretizovali, ale z ich vyjadrenia bolo jasné, že ide o projekt Tulčícko-ternianskeho vodovodu pre obce Tulčík, Záhradné, Veľký Slivník a Podhorany.

To, že je už zrejme definitívne odpísaný pre toto programové obdobie, však naznačila odpoveď Penelopy.

Aj v tomto prípade, tak ako v tých ostatných, totiž avizovala potrebu novej súťaže kvôli medzičasom enormnému nárastu cien. Tú však budú môcť urobiť až po definitívnych verdiktoch ÚVO a ministerstva, na ktoré sa dodnes čaká.

Je teda za štandardných okolností prakticky vylúčené, že by sa zhotoviteľ vybral nanovo včas tak, aby sa zákazka ešte stihla dokončiť do konca tohto roka, dokedy je možné využiť pridelené eurofondy.

Súvisiaci článok Projekt kanalizácie a čistiarne odpadových vôd v Kuzmiciach je ohrozený Čítajte 

Starosta: Sú tam zakopané peniaze...

Po vlaňajších komunálnych voľbách sa stal starostom obce Peter Kopčák (KDH), ktorý má podrobné informácie o dianí okolo projektu výstavby vodovodu, lebo v predchádzajúcom volebnom období pôsobil ako obecný poslanec.

„V celej tejto kauze je obec Tulčík najviac postihnutou obcou. Bojujeme o vodovod už 20 rokov, stále ho nemáme a výhľad je veľmi pesimistický,“ povzdychol si.

Zdôraznil, že obec má pritom vypracovaný projekt na obecný vodovod, kanalizáciu a čistiareň odpadových vôd už od roku 2004.

„Vodárne vybudovali prívod vody do obce zo Stariny už pred šestnástimi rokmi a v tom istom období nad obcou aj vodojem s kapacitou 2 x 250 metrov kubických za zhruba 40 miliónov korún (vyše 1,3 milióna eur – pozn. red.), ktorý je plný vody. Odvtedy sú tam ‚zakopané‘ peniaze, investície. Jalovo,“ hnevá sa starosta.

Aj keď sa odvtedy samospráva Tulčíka mnohokrát pokúšala získať potrebné financie aj cez rôzne výzvy, neuspela.

„Kto dostal pred nami prednosť? Štát cez VVS a aj cez rôzne dotácie umožnil postaviť vodovody v mnohých obciach. Prečo sa pre Tulčík nenašli potrebné peniaze, hoci máme prívod aj vodojem?“ pýta sa Kopčák.

Obec samotná i vodárne sa podľa neho viackrát neúspešne pokúšali získať aj nenávratný finančný príspevok z eurofondov.

V roku 2016 sa vybudovala v spolupráci obce a VVS aspoň prvá etapa vodovodu - od vodojemu k materskej škole a obecnému úradu.

„Z vlastných peňazí, teda bez dotácií či eurofondov. Boli vybudované vetvy, ktoré umožnili napojiť spolu len zhruba 15 percent rodinných domov v Tulčíku. Obec zaplatila zemné práce, vodárne zas rúry, ventily, hydranty, šachty atď. Pomer investície obce a VVS bol asi 4:1. Teda sme z nášho obecného rozpočtu zaplatili väčšinu stavby, ktorú vodárne následne prevzali celú do svojho majetku za 1 euro.“

Súvisiaci článok Vodárne zrušili zmluvu na kanalizáciu z eurofondov, súťaž musia opakovať Čítajte 

Kopčák: Paradoxne obec vodu má, aj nemá

Ďalej sa už podľa starostu prakticky nič nedialo.

Vodárenská spoločnosť zahrnula dobudovanie zvyšných 85 percent rozvodu vody do vlastného investičného plánu s ďalšími projektami obcí, ktoré mali byť financované práve cez aktuálny IROP.

„Nepodarilo sa to však zrealizovať ani v roku 2021 a vlani v júni vodárne po dlhých ťahaniciach obci oznámili, že projekt bol pre údajnú chybu vo verejnom obstarávaní zrušený. Aj keď VVS podala odvolanie voči rozhodnutiu ÚVO ešte v júni 2022, doteraz nie je známy žiadny verdikt... Stále sa čaká. Už osem mesiacov,“ krúti hlavou starosta.

Netrúfa si nikoho len tak obviňovať z tejto katastrofy pre obec. Chápe aj stavebnú firmu, že nechcela prísť o niekoľkomiliónovú zákazku, preto podala námietku proti zrušeniu súťaže, hoci to projekt takisto zabrzdilo na rozdiel od iných obcí.

Rovnako ako vodárne však nesúhlasí so zisteniami ministerstva, že došlo k účelovému rozdeleniu nejakého veľkého projektu.

Už aj preto, že Tulčík si dal vypracovať projektovú dokumentáciu sám a za vlastné peniaze už pred mnohými rokmi a tak isto, ako to urobili aj ostatné spomínané obce.

Vodárňam so skúsenosťami s takýmito veľkými stavbami a získavaním eurofondov len zverili tento celý proces, ktorý je inak úplne nezávislý od stavieb ostatných obcí a nijako s nimi nesúvisí.

„Neviem, čo je za tým, či niečo v zákulisí a kto je za to zodpovedný, že môžeme prísť o eurofondy na vodovod.“

Obec síce už medzičasom aj rokovala s vodárňami o spoločnom vybudovaní ďalšej etapy vodovodu aspoň od cintorína k základnej škole, ale to je len zhruba 600 z chýbajúcich 8-tisíc metrov vodovodu a v rozpočte na to obec nemá peniaze.

„Hrozné je, že viacerí obyvatelia, vrátane mňa, máme hlavný prívod vody do vodojemu len osem metrov od našich domov či pozemkov, ale vodu z vodovodu doma nemáme. Čiže, paradoxne, vodu v obci máme, aj nemáme. Na neuverenie,“ ozrejmuje starosta.

Súvisiaci článok Veľa obcí stále nemá vodu ani kanál. Kraj a vodárne idú spolupracovať Čítajte 

Voda v studniach mizne stále viac

Potreba obecného vodovodu v Tulčíku sa pritom stáva z roka na rok naliehavejšou.

„Katastrofický nedostatok vody v minulom roku postihol väčšinu obce a lepšie to nebude ani v tomto roku. Perspektíva je pre občanov veľmi zlá. Toto veľké sucho spôsobilo, že vo viac ako 40 studniach voda v minulom roku klesla na minimum, ale aj ostatné studne jej mali a majú omnoho menej ako predtým. Všetci sme sa borili a stále boríme s nedostatkom vody. Situácia sa ďalej zhoršuje. Kam to až zájde?“

V dôsledku sucha ešte klesá už i tak veľmi nevyhovujúca kvalita vody. Navyše, v tulčíckych studniach je extrémne tvrdá a so škodlivými látkami.

Pritom nad obcou bolo roky a stále je minimálne 250 metrov kubických čistej pitnej vody zo Stariny.

Niektorí, ktorí v studniach vodu stále majú, pomáhajú susedom.

„Vrcholom a príkladom absurdnosti je, že aj vážený občan, lekár-profesor, si sám pravidelne ručne rozkladá 200-metrové hadice na prečerpanie vody čerpadlom zo studne suseda, ktorý býva sám a má, našťastie, vody o niečo viac. Pán profesor si takto prečerpá asi 2 metre kubické vody, potom to musí všetko zbaliť a odložiť. A o týždeň či o mesiac znova,“ popisuje Kopčák.

Vodu pre obyvateľov dovážajú aj z vodojemu obecnou hasičskou cisternou. Z nej ju hasičskými hadicami púšťajú priamo do studní.

„Už len to samo osebe má vplyv na zníženú kvalitu vody. Navyše jej významná časť sa zo studne prirodzene stratí. Len v období od 19. mája do 31. decembra 2022 sa takto rozviezlo 660 kubíkov vody, čo predstavuje 158 výjazdov cisterny a 1 300 najazdených kilometrov pre 40 studní, teda pre 40 domácností. Teraz v zime vody v našich studniach ešte ubúda,“ uzavrel starosta.

Znalec podľa vodární nepotvrdil pochybenia

Vodárne uviedli v januári pre Korzár aj jednu veľmi závažnú vec, ktorá môže posunúť celú tulčícko-terniansku eurofondovú kauzu do úplne inej roviny.

„ÚVO konanie prerušil za účelom získania odborného stanoviska. Bolo vypracované nezávislým znalcom. Jednoznačne potvrdzuje stanovisko spoločnosti. Stavby sú ekonomicky a technicky nezávislé samostatné diela, ktoré netvoria jeden celok, sú medzi nimi podstatné rozdiely a navzájom spolu nijako vecne, funkčne a ani miestne nesúvisia,“ napísala nám Penelopa.

Ak sa to potvrdí a v súlade so znalcovým stanoviskom aj rozhodnú príslušné orgány, znamenalo by to, že nielen Remišovej rezort, ale ani ÚVO nemali pravdu.

Teda, že sa zbytočne stopli súťaže, čo malo pritom pre Tulčík zrejme fatálne následky v podobe prepadnutia už pridelených eurofondov na výstavbu vodovodu v obci.

„Rada ÚVO o podaných odvolaniach k dnešnému dňu nerozhodla. Keďže ide o prebiehajúce odvolacie konania, ktoré neboli právoplatne skončené, v súčasnosti sa nesmieme vyjadriť k záverom predmetného odborného stanoviska,“ reagoval na konci januára hovorca ÚVO Jozef Gabík.

Dodal len, že rada si nechala vypracovať v odvolacom konaní odborné stanovisko, ale „keďže ide o informáciu zo spisu v prebiehajúcom konaní, nemôžeme ho konkretizovať“.

Gabík teraz v pondelok Korzáru potvrdil, že Rada ÚVO stále nerozhodla.

„Čaká na doplnenie odborného stanoviska, žiadosť o doplnenie bola odoslaná znalcovi 2. februára, prevzatá 7. februára 2023, lehota je 30 dní od doručenia.“

Ministerstvo: Nemôžeme privierať oči

Remišovej rezort trvá napriek znalcovmu stanovisku na tom, že vodárne porušili zákon o verejnom obstarávaní. A to tým, že obišli prísnejší nadlimitný postup a vyhlásili viacero podlimitných zákaziek, ktoré vecne, časovo a miestne súviseli.

Ministerstvo konštatovalo, že postupovalo v zmysle legislatívnych rámcov, zákona a predpisov, ktorými sa riadi čerpanie eurofondov.

„Ministerstvo nemôže prehliadať pochybenia a nad nezákonným postupom privierať oči. Práve z dôvodu nedostatočných kontrol a nezákonných postupov vo verejnom obstarávaní Európska komisia pozastavila Maďarsku miliardy eur z eurofondov. Nemôžeme dopustiť, aby sa toto stalo aj na Slovensku, a práve preto je dôležité vykonávať kontroly riadne,“ odpovedali z odboru komunikácie MIRRI.

Ministerka Remišová nedávno oznámila, že práve na vodovody a kanalizácie pôjde z ďalšieho programového obdobia veľký balík peňazí.

Zaujímalo nás, že ak teraz vodárne o eurofondy pre Tulčík prídu, či a ako chce rezort pomôcť, aby sa vodovodnému projektu v tejto obci ušli aspoň tie nové a čo najskôr.

„Významná časť nových eurofondov z Programu Slovensko pôjde aj na riešenie problémov, ktoré boli v minulosti zanedbávané, medzi iným do výstavby kanalizácií a vodovodov (668 miliónov eur), ale aj do budovania a opráv ciest I. triedy (241 miliónov) a ciest II. a III. triedy (169 miliónov). Tieto oblasti sú pre Slovensko mimoriadne dôležité,“ informovalo ministerstvo.

Zároveň musia žiadatelia pripraviť projekty a zrealizovať ich tak, aby boli v súlade so zákonom.

„Práve z dôvodu pomoci žiadateľom sme zriadili regionálne centrá v každom kraji, kde sú aj odborníci z ÚVO. Veľmi radi poskytnú poradenstvo každému žiadateľovi, aby v súlade so zákonom zrealizoval verejné obstarávanie,“ upozornil rezort.

Rezort: To by sme sa vrátili do dôb Smeru

„Odmietame absurdné tvrdenie, že kontrola verejného obstarávania, ktorá zistila v projekte chyby a nezákonný postup, má byť príčinou neúspechu projektu. Od štátneho orgánu predsa nikto nemôže žiadať, aby nad porušovaním zákona privrel oči, prehliadal ich, prípadne kryl. To by sme sa vrátili do dôb Smeru, kedy porušovanie zákona alebo prideľovanie nezákonných agrodotácií, napríklad na betónové plochy, boli bežnou praxou,“ reagovalo MIRRI na otázku Korzára, ako vníma to, že na začiatku zmareného eurofondového projektu na výstavbu tulčícko-ternianskeho vodovodu stála práve jeho kontrola.

Za bezchybné verejné obstarávanie zodpovedá podľa ministerstva prijímateľ prostriedkov (v tomto prípade VVS). Je povinnosťou žiadateľa finančných prostriedkov, aby postupoval prísne v súlade so zákonom.

Z jeho odboru komunikácie upozornili tiež na to, že aj ÚVO potvrdil správnosť kontroly zo strany MIRRI.

„Zároveň si dovoľujeme upozorniť, že MIRRI vykonáva kontrolu v súlade s legislatívou SR a EÚ a aplikačnou praxou orgánu auditu a auditu Európskej komisie, ktorá takéto prípady taktiež identifikovala. Ako uvádzame, momentálne je proces verejného obstarávania tohto projektu na Rade ÚVO, ktorá v 2. stupni preskúmava prvostupňové rozhodnutie ÚVO. Je to nezávislý úrad a s otázkami sa treba obrátiť na nich.“

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 575
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 843
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 949
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 853
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 4 920
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 751
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 694
  1. Mária Vrška: Narcistická hlava štátu
  2. Branko Štefanatný: Hej Slovák, buď hrdý ako Francúz!
  3. Dada Vozáriková: Vyčerpávajúci výstup na najvyššiu horu Ománu
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Jozef Pivarník: Recenzia: Kingdom Come Deliverance 2 – Konečne Hra, Kde Môžete Zomrieť na Dysentériu Skôr, Ako sa Naučíte Čítať
  6. Viktor Pamula: ( Bez )bariérové kultúrne podujatia v Spišskej Novej Vsi.
  7. Ivan R. V. Rumánek: K zájmenu "svůj"
  8. Ján Škerko: Čo sa deje práve teraz? Rúca sa starý svet.
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 52 615
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 510
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 275
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 449
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 742
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 410
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 151
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 4 454
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Tupou Ceruzou: Medvede
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Mária Vrška: Narcistická hlava štátu
  2. Branko Štefanatný: Hej Slovák, buď hrdý ako Francúz!
  3. Dada Vozáriková: Vyčerpávajúci výstup na najvyššiu horu Ománu
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Jozef Pivarník: Recenzia: Kingdom Come Deliverance 2 – Konečne Hra, Kde Môžete Zomrieť na Dysentériu Skôr, Ako sa Naučíte Čítať
  6. Viktor Pamula: ( Bez )bariérové kultúrne podujatia v Spišskej Novej Vsi.
  7. Ivan R. V. Rumánek: K zájmenu "svůj"
  8. Ján Škerko: Čo sa deje práve teraz? Rúca sa starý svet.
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 52 615
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 510
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 275
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 449
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 742
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 410
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 151
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 4 454
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Tupou Ceruzou: Medvede
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu