BRATISLAVA, TERŇA. Súdy nižšej inštancie pochybili, keď zamietli antidiskriminačnú žalobu proti štátnym inštitúciám v prípade segregácie rómskych detí na základnej škole v Terni v okrese Prešov.
Najvyšší súd SR vyhovel dovolaniu mimovládnej organizácie Poradňa pre občianske a ľudské práva, zrušil predošlé rozsudky a vec vrátil Okresnému súd v Prešove na ďalšie konanie.
„Najvyšší súd na rozdiel od nižších súdov dospel k záveru, že sme v konaní uniesli svoju časť dôkazného bremena. Teraz je na žalovaných štátnych inštitúciách, aby preukázali, že svojimi rozhodnutiami o nastavení školských obvodov nediskriminovali,“ uviedla Poradňa pre občianske a ľudské práva.

Čo namietala mimovládka
Mimovládna organizácia podala žalobu proti Ministerstvu školstva SR a Okresnému úradu v Prešove v januári 2016 ako verejnú žalobu podľa antidiskriminačného zákona.
Namietala, že na Základnej škole s materskou školou v Terni dochádza k segregácii rómskych detí v dôsledku prijatých rozhodnutí o určení školského obvodu, ktoré nezohľadnili kapacitné problémy školy, a zároveň pre nečinnosť zodpovedných štátnych orgánov.

Domáhala sa toho, aby súd zaviazal rezort školstva a Okresný úrad v Prešove (v súčasnosti už Regionálny úrad školskej správy v Prešove) k prijatiu účinných opatrení, ktoré protiprávny stav na škole odstránia a do budúcna zabránia segregácii.
Súdu poskytla svoje stanovisko aj bývalá verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, ktorá situáciu z vlastnej iniciatívy zmapovala.
„Jej stanovisko v súdnom konaní podporilo našu argumentáciu,“ poukázala mimovládka.

Okres žalobu zamietol, kraj to potvrdil
Okresný súd v Prešove rozsudkom z februára 2019 žalobu zamietol, Krajský súd v Prešove v auguste 2020 rozsudok potvrdil.
Oba súdy konštatovali, že Poradňa pre občianske a ľudské práva nepreukázala, že rozhodnutiami štátnych inštitúcií došlo k segregácii rómskych detí na Základnej škole v Terni.
Mimovládna organizácia podala dovolanie na Najvyšší súd SR.
Ten vo svojom uznesení poukázal na nedávny rozsudok v prípade segregácie rómskych detí na Základnej škole Stará Ľubovňa – Podsadek, a tiež na rozhodovaciu prax Európskeho súdu pre ľudské práva v prípadoch diskriminácie rómskych detí v prístupe k vzdelaniu.

Právna zástupkyňa Poradne pre občianske a ľudské práva Vanda Durbáková zdôraznila, že toto rozhodnutie prichádza v čase, keď Slovensko čelí žalobe zo strany Európskej komisie na Súdnom dvore EÚ.
„Zodpovedné štátne orgány musia konečne začať konať a z plánu obnovy financovať opatrenia vedúce k odstraňovaniu segregácie, a nie k jej prehlbovaniu v podobe rozširovania kapacít segregovaných rómskych škôl. Okrem iných opatrení musia určovať školské obvody tak, aby podporovali rôznorodosť detí naprieč základnými školami a neprispievali k segregácii znevýhodnených rómskych detí,“ prízvukovala Durbáková.
O čo ide v kauze
Poradňa žalobou reagovala na situáciu, ktorá v obci Terňa vznikla v roku 2014. Obec ako zriaďovateľ školy vtedy vypovedala zmluvu o spoločnom školskom obvode pre deti navštevujúce 1.- 4. ročník s vedľajšou obcou Malý Slivník. Urobila tak v snahe znížiť počet detí na miestnej škole s ohľadom na jej obmedzené priestorové kapacity. Škole reálne hrozilo, že bude musieť začať časť detí vzdelávať na poobedňajšej zmene. Deti pochádzajúce z Malého Slivníka, ktoré školu v Terni navštevujú, sú pritom rómskeho pôvodu a čelia sociálnemu znevýhodneniu.
Obec Malý Slivník, ktorá vlastnú základnú školu nemá, sa pokúšala uzavrieť zmluvu o spoločnom školskom obvode s inou obcou v okolí, no neúspešne. Preto sa obrátila na Okresný úrad v Prešove, aby túto situáciu vyriešil a určil spádovú školu pre deti z Malého Slivníka tak, aby nebola ohrozená ich povinná školská dochádzka. Okresný úrad v Prešove však svojimi rozhodnutiami v rokoch 2014 a 2016 opätovne určil za spádovú školu pre deti z Malého Slivníka školu v Terni.
Obec Terňa sa voči rozhodnutiu odvolala a namietala, že na viacerých základných školách v okolí v ostatných rokoch počet školopovinných detí klesal a že majú voľné školské kapacity.
Ministerstvo školstva ich odvolanie zamietlo.
V dôsledku kapacitných problémov tak bola škola v Terni nútená začať vzdelávať časť rómskych detí z Malého Slivníka v triedach na poobedňajšej zmene a v etnicky homogénnych triedach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári