PREŠOV, POŠA, NIŽNÝ HRUŠOV. „Zistenie, že momentálne ohrozenie nie je, je na jednej strane dobré pre región, ale to neznamená, že ho teraz zakonzervujeme a netreba s ním nič robiť,“ uviedol Peter Kocák na margo správy o odkalisku Poša.
Nezávislý župný poslanec z Vranovského okresu považuje toto odkalisko za najväčšiu environmentálnu záťaž v kraji a „časovanú bombu“.
Zastupiteľstvo Prešovského samosprávneho kraja (ZPSK) vzalo v pondelok záverečnú správu o rozboroch z odkaliska na vedomie.
Proces sanácie odkaliska sa tým nekončí.

PCB látky nenašli
Kocák z klubu Spolu pre región povedal, že výsledky analýzy očakávali. Výskyt PCB látok rozbory nepotvrdili.
„Keďže sa vŕtalo do šiestich až ôsmich metrov, očakávali sme, že tam nebudú PCB v takých množstvách. Odborníci predpokladajú, že sú v hĺbke 14 až 16 metrov. Najhoršie sú výsledky ťažkých kovov,“ konštatoval poslanec Kocák.
Upozornil na to, že z odkaliska stále vyteká voda s vysokou koncentráciou arzénu.
Výpust z odkaliska nie je filtrovaný, hoci mal byť, a stále nebola určená povinná osoba, ktorá ponesie zodpovednosť za túto environmentálnu záťaž.
V rozprave k záverečnej správe prezentoval svoje výhrady.
Ako uviedol, k samotnej odbornej štúdii výhrady nemal, problematické sú jej závery: „Bolo konštatované, že nejde o žiadne ohrozenie. No hneď, ako sa situácia zmení a sedimenty sa zvíria, je to jednoducho problém pre celý región.“

Odber vzoriek priamo z odkaliska
Odkalisko Poša vzniklo v roku 1983. Pôvodne za účelom uloženia škvary a popolčeka z teplárne v Strážskom.
Dnes je zahrnuté v štátnom programe sanácie environmentálnych záťaží na roky 2022 - 2027. Na 40. mieste.
„V súčasnosti je prevádzkovateľom bagrovacej stanice v areáli Chemko Strážske, ako aj odkaliska Poša, spoločnosť TP2, ktorá vypúšťala odpadové vody z bagrovacej stanice do odkaliska. Kontrolnou činnosťou sa zistilo, že nebola sledovaná kvalita vypúšťaných odpadových vôd do odkaliska ani nebola vyhodnocovaná účinnosť čistiaceho procesu,“ konštatovala vedúca odboru strategického rozvoja Úradu PSK Martina Slivková.
„Z dôvodu vážnosti situácie v tejto lokalite a požiadaviek občanov sa PSK rozhodol podieľať sa na riešení problémov odkaliska Poša v rámci svojich kompetencií,“ povedala s tým, že župa vyčlenila 50-tisíc eur na vykonanie odberu a analýzy vzoriek priamo z telesa odkaliska.

Čo ukázala štúdia
Výsledky tejto analýzy sú už známe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári