ZBOROV. Vo viacerých obciach okresu Bardejov robili v sobotu problémy búrky.
Po sobotňajšej prietrži mračien vyhlásil starosta Zborova Ján Šurkala (KDH) popoludní tretí stupeň povodňovej aktivity.
Ako uviedol, voda začala najskôr z jedného kanála zalievať cestu prvej triedy na Duklianskej ulici, potom prišla kritická situácia na ulici Osloboditeľov.
„Voda ide z Becherova a Chmeľovej. Tam je najpostihnutejšia Sokolská ulica. Ľudia tam majú vodu v dvoroch a pivniciach, takže toto teraz riešime," povedal v sobotu popoludní Šurkala.
Škody podľa jeho slov analyzujú.
„Boli nejaké cesty zaliate, čiže toto si musíme zanalyzovať, či ich náhodou voda nepoškodila," skonštatoval starosta.
Toky kulminovali okolo štvrtej popoludní a potom už začali klesať.
V obci sa tak naplno mohli rozbehnúť práce na odstraňovaní škôd.

Voda nebezpečne stúpala aj v ďalších obciach
Ako informoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák, v severnej časti povodia Tople a čiastkovom povodí Kamenca v okrese Bardejov došlo následkom lejakov k vzostupu Kamenca a jeho prítokov Rosúckej vody a Regetovskej vody.
„K 14.00 h vyhlásil tretí stupeň povodňovej aktivity starosta obce Stebnícka Huta na Rosuckej vode a prítokoch na území obce. K 15.00 h vyhlásili tretie stupne povodňovej aktivity starostovia obcí Becherov a Chmeľová na vodnom toku Kamenec a prítokoch na územiach obcí a starosta Regetovky na Regetovskej vode a prítokoch na území obce. K 15.15 h vyhlásil tretí stupeň povodňovej aktivity starosta obce Zborov na toku Kamenec a prítokoch na území obce," uviedol Bocák.
Čo sa týka rozsahu povodňových škôd na tokoch, podľa Bocáka boli naplavené zátarasy, respektíve popadané stromy v prietočnom profile vodných tokov v blízkosti mostov.
„Presné povodňové škody na tokoch nie je možné v súčasnosti vzhľadom na vysoké vodné stavy identifikovať. K povodňovej situácii v obciach dochádzalo aj vplyvom povrchového odtoku," spresnil Bocák.
Okrem toho na vodných tokoch v obciach s nedávno vyhláseným stupňom povodňovej aktivity v okresoch Bardejov, Svidník a Vranov nad Topľou správca toku sleduje hydrologickú situáciu a odstraňuje následky povodní.
Doposiaľ bolo v teréne v súvislosti s nedávnymi i sobotnými záplavami celkovo 35 pracovníkov a 25 kusov techniky.
Ako doplnil Bocák, v mnohých prípadoch ide o lokálne záplavy, respektíve vybreženie vodných tokov vplyvom stekania vody z okolitého prostredia - lesov a polí, spolu s pôdou a naplavenými drevinami, ktoré spôsobili zátarasy a následne vybreženie vodných tokov.

Meteorológovia naďalej varujú pred búrkami
V okrese Bardejov platil v sobotu najvyšší stupeň výstrahy pred búrkami s krúpami.
V tomto okrese bola zvýšená pravdepodobnosť výskytu búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou zrážok od 50 do 60 milimetrov v priebehu 30 minút.
Meteorológovia varovali aj pred búrkami a možnými záplavami v okrese Svidník.
Búrky s krúpami môžu ešte aj v nedeľu popoludní potrápiť obyvateľov žijúcich v Prešovskom a Košickom kraji.
O vydanom najnižšom stupni výstrahy informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe.
Pravdepodobnosť výskytu búrok je malá.
Sprevádzať ich podľa SHMÚ môže prudký lejak s intenzitou od 20 do 30 milimetrov zrážok v priebehu 30 minút.
Nárazy vetra môžu dosiahnuť rýchlosť od 65 do 85 kilometrov za hodinu.
„Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu," priblížil SHMÚ.
Pri búrkach môžu byť obmedzené ľudské aktivity a ohrozené zdravie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári