POPRAD. Prešovský samosprávny kraj (PSK) predpokladá, že s očakávanou výstavbou moderných priestorov pre praktické vyučovanie na Strednej odbornej škole (SOŠ) elektrotechnickej v popradských Matejovciach by sa mohlo začať najskôr v septembri.
Informoval o tom v pondelok počas zasadnutia krajského zastupiteľstva vedúci odboru školstva PSK Ján Furman.
Kraj však bude žiadať o schválenie rozdelenia projektu s celkovými oprávnenými výdavkami vo výške viac ako 8 miliónov eur na dve fázy.
Škola na tento zámer získala nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).
Počíta aj s nákupom moderného materiálno-technického vybavenia.
Ponuky vyhodnocovali opätovne
SOŠ vyhlásila verejné obstarávanie na dodávateľa stavebných prác podľa vestníka ešte v decembri 2021.
Pre kontrolu procesu verejného obstarávania zo strany Úradu pre verejné obstarávanie a na základe podnetu na jeho prešetrenie musela ponuky vyhodnocovať opätovne.
Následný proces výberu úspešného uchádzača bol preto ukončený až v júli tohto roka.
Prešovský samosprávny kraj ako zriaďovateľ školy má aj rok a pol od spustenia obstarávania ambíciu a záujem projekt implementovať v plnej miere.
„Vzhľadom na podmienky a usmernenie národnej úrovne k ukončeniu programov financovaných z Európskych štrukturálnych a investičných fondov je jedným z možných riešení požiadať Riadiaci orgán pre IROP o schválenie možností rozdelenia schváleného projektu na dve fázy v celkovej výške oprávnených výdavkov 8,1 milióna eur,“ píše sa v dôvodovej správe.
Podmienkou je vyčerpanie 30 percent schválených finančných prostriedkov v roku 2023, čo je približne 2,4 milióna eur, a zvyšných 70 percent v nasledujúcich dvoch rokoch.
Predloženie žiadosti v pondelok krajskí poslanci odsúhlasili.
Investíciu v rámci druhej fázy plánuje kraj financovať z Integrovaných územných investícií plánovaných pre oblasť vzdelávania.
Jedna z piatich pilotných
Škola v Matejovciach je jednou z piatich pilotných, na ktorých Prešovský samosprávny kraj implementuje projekty v rámci prvej etapy iniciatívy Catching-up Regions.
Je však jedinou, na ktorej sa projekt pre spomínané dôvody zatiaľ nepodarilo odštartovať.
„Výstupom projektu je vybudovanie nového výcvikového polygónu a zariadenia odborných učební a priestorov pre praktické vzdelávanie, a to zriadenie moderného pracoviska zameraného na budúcnosť v oblasti elektrotechniky, automatizácie a strojárstva,“ uviedla v minulosti hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.
Cieľom je zvýšiť záujem o prácu v elektrotechnickom priemysle a súvisiacich oblastiach.
Samotná lehota výstavby je naplánovaná na 18 mesiacov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári