Včelári z celého sveta každý rok v januári posielajú vzorky svojho minuloročného medu do Centra na výskum včiel v Spojených štátoch.
Po viac ako polročnom testovaní ocenili porotcovia včeliu farmu rodiny Voľanských hneď dvoma zlatými medailami. Ako prvá farma v 12-ročnej histórii súťaže zvíťazila naraz v dvoch kategóriách.
„Včely potrebujú mierne počasie, nie príliš veľkú rodinu a veľa starostlivosti,“ hovorí pre Korzár MARTIN VOĽANSKÝ (29). Spolu s manželkou, mamou, otcom, strýkom a ďalšími pracovníkmi tvoria včelársku farmu Medar.
V rozhovore sa dočítate:
- Čo vplýva na kvalitu medu,
- či je redší med slabší,
- ako rozpoznať dobrý med,
- prečo kupujú pozemky z pohľadu včiel,
- čo obnáša starostlivosť o úle.
V akých kategóriách ste zvíťazili?
Medovicové medy a zmiešané lesné medy. Sú svetlejšie a tmavšie medy. My sme unikátni v tmavých medoch. Aj svetlé máme skvelé, ale vo svetovej konkurencii nás v svetlejších medoch niektorí predbehli. Napríklad agátové medy sú na južnom Slovensku vo vyššej kvalite ako u nás.
Aké iné medy ešte robíte?
Veľmi to závisí od obdobia. Nie každý rok sa urodí každý druh medu. Niekedy máme širšiu ponuku, niekedy užšiu.
Tento rok bol veľmi slabý, takže sa ešte dopredávajú zásoby z minulého roka.
Myslím, že teraz máme v ponuke medovicové medy, jedľovú medovicu, bardejovský med, lipový, kvetový, zmiešaný lesný, agátový a javorový med.
Med veľmi dlho vydrží, keď je správne uskladnený. Čiže je v podstate jedno, či predávate tohoročný alebo minuloročný?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári