Korzár logo Korzár Prešov
Štvrtok, 28. september, 2023 | Meniny má Václav

Mesežnikov: Očakávať, že sa po voľbách situácia radikálne zlepší, by bolo nereálne

Rozhodnúť môžu hlasy mladých voličov.

Grigorij Mesežnikov (s mikrofónom) ako jeden hostí diskusie v Bardejove.Grigorij Mesežnikov (s mikrofónom) ako jeden hostí diskusie v Bardejove. (Zdroj: Karol Lenart)

The Rolling Stones vydávajú po rokoch nový radový album. Nie je to jediná správa, ktorá potešila politológa a analytika GRIGORIJA MESEŽNIKOVA.

Ide o jeho obľúbenú kapelu, jej symbol mal aj na tričku počas besedy „Zmení sa po voľbách Slovensko k lepšiemu?" v Bardejove.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zakladateľ a šéf Inštitútu pre verejné otázky na nej uviedol, že pred blížiacimi sa voľbami je mierny optimista. Mesežnikov konštatoval, že bude rád, ak sa nezmení k horšiemu.

O týchto otázkach, ale aj o tom, ako vníma politológ a analytik narodený na území Ruska vojnu na Ukrajine a jej vplyv na slovenské voľby, viac povedal po skončení diskusie v rozhovore pre Korzár.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je ústredná téma týchto volieb? Budú o civilizačnom začlenení Slovenska?

Naše zakotvenie má dva piliere. Jednak demokraciu a našu zahraničnopolitickú orientáciu, začlenenie do euroatlantických štruktúr. Mne sa zdá, že práve v týchto voľbách sa rozhodne o tom, či prevážia sily, ktoré budú chcieť v tomto robiť zmeny k horšiemu.

To znamená zásah do deľby moci, do systému, obmedzenie nezávislosti médií, orgánov činných v trestnom konaní. To všetko naznačujú. Plus spochybňujú naše záväzky v zahraničnopolitickej a obrannej orientácii.

Súvisiaci článok Vyzerá to na návrat Fica, to nebude dobré, je proruský politik, vraví ukrajinský docent Čítajte 

Sú proti tomu, aby sme podporovali Ukrajinu, a prikláňajú sa k takým modelom vo vzťahoch medzi národnými štátmi a integračnými zoskupeniami, ktoré v podstate popierajú zmysel integrácie.

Vidia príklady pre svoju politiku napríklad u našich južných susedov. Pre Slovensko to predstavuje riziko, až nebezpečenstvo vo vnútornej i zahraničnej politike. Voči nim sa vymedzujú proeurópske, prodemokratické sily, ktoré po spoluvládnutí časti z nich nie sú práve v najlepšom stave, ale majú ešte nejaký čas, aby úroveň svojej podpory zvýšili.

SkryťVypnúť reklamu

Čím to je, že proruské naratívy a nálady našli úrodnú pôdu práve na Slovensku? Prieskumy ukazujú, že väčšina ľudí sa pozerá na vojnu opačne ako v iných európskych štátoch. Niektorí už ani neveria, že Rusko napadlo Ukrajinu. Prečo to tak je?

To, že Slovensko je zraniteľnejšou krajinou, sme vedeli aj predtým. Aj to, že tu prežívajú rôzne panslovanské, rusofilné nálady, kultúrne dedičstvá ešte z 19. storočia. Nie je to jav z posledného obdobia.

V súčasnosti je to živené sústredenou snahou jednak zo strany ruského štátu, ktorý je vo vojne so svojím susedom a potrebuje neutralizovať negatívne dopady tejto vojny tým, že podporuje proruské sily v iných krajinách. A Slovensko je susedná krajina s Ukrajinou, veľmi dôležitá.

Čiže jedna vec je ruská propagandistická mašinéria. A potom je tu pomerne silná pozícia aktérov ruského vplyvu.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Bojoval na hostomeľskom letisku, zajali ho Rusi. Vyhráme, hovorí (reportáž z Ukrajiny) Čítajte 

Zoberme, že asi v nijakej inej by sme nenašli takú koncentráciu vrcholových politikov, aj keď momentálne nie sú vo vládnom postavení, ktorí sa otvorene prikláňajú na stranu Ruska a majú solídny elektorát.

Je to výzva pre prozápadné politické sily. Robia veľa v praktickej rovine, mám na mysli koordináciu s našimi západnými spojencami, či účasť na všetkých tých formátoch, ale mohli by pridať v tej komunikácii.

Keď sa začala vojna, väčšina spoločnosti odsúdila Rusko, všetci proruskí politici a mienkotvorcovia boli ticho. Postupne, ako sa vojna predlžuje, naberali na sile. Až to tej miery, aká je dnes. Ako si to vysvetľujete?

Konflikt trvá dlhšie, ľudia tvrdia, že sú z neho unavení. Nie celkom dobre tomu rozumiem, unavení z konfliktu môžu byť Ukrajinci, ktorí trpia.

Spontánne nastavenie slovenského obyvateľstva v tom nie je jedinečné. Takéto nálady sú aj v iných krajinách. Že čím skôr sa konflikt skončí, tým je to lepšie, aby sa obnovil stav pred vojnou, aby sa prestalo zabíjať.

Opozícia nabehla na tento dosť naivný pacifizmus. Ľudia nie sú dostatočne informovaní, majú skreslené predstavy o súčasnom ruskom štáte. Je zločinecký a teroristický, nejde o radový konflikt so susedom. Rusko zaútočilo na mierumilovný štát, ktorý ho nijako neohrozoval. Zabíja ľudí, pácha zločiny.

Opozícia prebrala naratív, že prestaňme dodávať zbrane na Ukrajinu a konflikt sa skončí. On sa môže skončiť rýchlejšie, ale tak, že Rusko porazí Ukrajinu a bude páchať na okupovaných územiach zločiny.

Súvisiaci článok Kľúčom nie je odlákať voličov od Fica, ale získať nerozhodnutých, tvrdia progresívci Čítajte 

Títo ľudia chcú mier a chcú mať pokoj. Ale realizácia spomínaného prístupu by mala opačný efekt. Mier by nemali a vojna by mohla prísť ku nim. A ako sa vojna predlžuje, tak ruská propaganda intenzívnejšie vyhľadáva svojich nositeľov, podporuje ich.

Výsledok je taký, že obyvateľstvo sa prikláňa možno nie úplne na stranu Ruska, ale nechce pokračovanie, bez ohľadu na to, ako dopadne. Vojna by mala dopadnúť víťazstvom krajiny, ktorá bojuje za slobodu, nie agresora, ten za to nesmie byť odmenený. Časť obyvateľstva si neuvedomuje škodlivosť podobného prístupu.

Narodili ste sa v Sovietskom zväze, na území dnešného Ruska. Aký je váš vzťah k nemu?

Našťastie, nikdy som nebol občanom štátu s názvom Ruská federácia. Bol som občanom Sovietskeho zväzu, potom Československa a Slovenskej republiky.

Rusko je dnes najnebezpečnejší režim na svete. Je to krajina s teroristickým, zločineckým režimom na čele s neadekvátnym človekom. V ruských vládnucich kruhoch sa uvažuje o riešeniach, ktoré by mohli ohroziť život na planéte.

Som optimista, pokiaľ ide o Slovensko, stredoeurópske krajiny, lebo sa podarilo realizovať ambiciózny súbor reforiem, vďaka čomu sme súčasťou demokratického Západu. A tie problémy, ktoré máme, dokážeme vyriešiť.

Ale Rusko je štát, kde demokracia nikdy nefungovala. Ani v obdobiach odmäku a liberálnejších prístupov. Stále malo snahu o zahraničnú expanziu. Okupovať ostatné krajiny, nastoliť režimy výhodné pre Rusko, dokonca zvrátiť chod dejín. To je dosť nebezpečné pre okolitý svet.

Čiže môj vzťah k tejto krajine je ovplyvnený tým, ako vidím ten režim. V Rusku sú takí, ktorým vojna nerobí radosť, ale režim si vybudoval silnú pozíciu. Najdôležitejšie preň je, že to väčšinová spoločnosť toleruje.

Je tam do 15-20 miliónov aktívnych podporovateľov vojny a približne rovnaký počet odporcov, ktorí mlčia. A potom je tu veľká masa ľudí, ktorým nerobí problém, že ich krajina zaútočila na susedný štát. Oni vojnu nechcú, ale nejdú protestovať, aj preto, že sú zastrašovaní.

A to je pre ten režim to najlepšie, lebo môžu robiť čokoľvek, nijaká opozícia tam nevznikne a tá väčšinová časť to toleruje.

Rusko ste na bardejovskej diskusii prirovnali k Mordoru, ríši zla z Pána prsteňov. Sedí to?

Áno. Nie som v tom originálny. Nielen Ukrajinci, ale aj sympatizujúci Rusi volajú ruských vojakov orkovia.

(„Orkovia“, z anglického „orks“ je vo fantasy literatúre výraz pre bojovnú rasu hlúpych a nevábnych bytostí. Česky sa označujú ako „skřeti“, slovensky neoficiálne ako „škrati“, v oficiálnom preklade Pána prsteňov „ohyzdovia“ - pozn. red.)

Ste prítomný aj v ruskom informačnom priestore, profesijne ho sledujete. Ako podľa ruských médií zmýšľajú o Slovensku?

Slovensko tam veľmi prítomné nie je.

Ak je, aké majú plány?

Nerád straším. Nie som autor katastrofálnych scenárov, aj pokiaľ ide o vojnu, myslím, že Ukrajina v konečnom dôsledku zvíťazí. No keď ste spomenuli Slovensko, teraz bol zverejnený analytický materiál, zrejme uniknutý, od štyroch popredných ruských politológov. Sú to Karaganov, Trenin, Lukjanov a Kramarenko.

Napísali analýzu, ktorá mala vyhodnotiť, akým spôsobom ruská politika reaguje na posledné výzvy, aj v kontexte vojny. Za najväčší problém považujú to, že Rusko je príliš mäkké voči odporcom. Malo by postupovať ostrejšie, spojiť sa so svetovou väčšinou, zaviedli takýto termín...

Teda najmä s Čínou?

Čína, India, globálny juh... A Rusko by malo začať dialóg s týmito krajinami o oprávnenosti použiť jadrové zbrane voči štátom, ktoré sú proti nim. Na tom zozname bolo aj Slovensko. Značná časť ruskej väčšinovej verejnosti, nedokážem to kvantifikovať, vníma postoj krajín, ktoré po roku 1989 zmenili svoju geopolitickú orientáciu, negatívne.

Súvisiaci článok Slovensko sa odvracia od Západu, hrozbu vidíme v USA, ukazuje prieskum Čítajte 

Hovoria, že odišli na západ a berú to ako prejav nevďačnosti voči Sovietskemu zväzu, ktorý ich oslobodil a štyridsať rokov ich vraj živil. Slovensko tam figuruje. Na druhej strane, bohužiaľ, takto to vníma časť slovenskej verejnosti.

V akom pomere?

Nedávno bol zverejnený prieskum spoločnosti Ipsos, v ktorom priaznivci niektorých strán v šokujúcom pomere odpovedali na otázky o oprávnenosti sovietskeho diktátu po oslobodení. Podľa nich bol opodstatnený.

Boli by celkom ok, keby Slovensko bolo stále súčasťou sféry ruského vplyvu. Bolo to až v šokujúcom pomere, lebo ide o národne orientované strany, deklarujúce, že im záleží na našej štátnosti.

Keďže ide o priaznivcov konkrétnych strán, vidím tam nielen hlbšie sociálne pozadie, ale zároveň pôsobenie lídrov týchto strán. Konkrétne Republiky, SNS a Smeru.

To nie je až také šokujúce.

Takto formulované otázky sa nekládli povedzme päť rokov dozadu. Moja hypotéza je, že pred piatimi či desiatimi rokmi by bol ten podiel nižší.

Súvisiaci článok Fico sa v Prešove prirovnal k Chávezovi, po Tódovej a Šimečkovi chcel vyvetrať Čítajte 

Tu v Bardejove ste povedali, že čo sa týka blížiacich sa volieb, budete rád, ak sa tu situácia nezhorší, a že ste jemný optimista. Ako ste to mysleli?

Tak, že nedôjde k najhoršiemu scenáru, že moc uchopia buď otvorene protidemokratické strany, alebo také, ktoré sú s nimi schopné spolupracovať a tiež majú návrhy na zmenu toho systému.

Predpokladám, že vznikne nejaká zmiešaná koalícia. Preto hovorím, že už to nebude najhoršie, že sa ten vývoj nezhorší. Očakávať, že sa tu radikálne zlepší situácia, by bolo nereálne. Ale poteší aj to, že vzniknú podmienky, aby sa nepokazila.

Je to minimalistický prístup, ale v dnešnej konkrétnej situácii, keď odolávame veľkým nebezpečenstvám, to nie je najhorší scenár.

Teda ste optimista?

Som mierny optimista. Vychádzam aj z toho, že podľa prieskumov sa posilňuje záujem mladých ľudí hlasovať. Je u nich prevaha prodemokratických postojov. Takže toto ma napĺňa miernym optimizmom.

Predčasné parlamentné voľby 2023

 

Volebný kalendár

Odovzdanie kandidátok
2.7.(Nedeľa)
Začiatok volebného moratória
28.9.(Štvrtok)
Otvorenie volebných miestností
30.9.(Sobota)
Vyhlásenie oficiálnych výsledkov
1.10.(Nedeľa)

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
  2. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
  3. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
  4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  6. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  7. Všetkým lepí pred voľbami
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
  2. V PLANEO sú teraz spotrebiče až o 200 eur lacnejšie!
  3. Autosalón Autoshow Nitra opäť v plnej sile!
  4. Medzinárodný jazzový festival vstúpi do 27. ročníka
  5. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  8. Zvonenie v ušiach?!
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 400
  2. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 13 962
  3. Všetkým lepí pred voľbami 10 551
  4. Hladinka smeruje do Košíc! 7 974
  5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 788
  6. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 132
  7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 732
  8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 135

Blogy SME

  1. Ľubica Hlinková: „ AUGIAE CLOACAS PURGARE “ !
  2. Boris Vanek: Elektrické autá a ich násilné presadzovanie.
  3. Dušan Koniar: Nie, nemáme na každom kopci hrad
  4. Ján Škerko: Čo si myslíte o volebnom moratóriu?
  5. Anna Miľanová: Klietky... 2023
  6. Otilia Horrocks: Verím, že nie ste ľahostajní.
  7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Hruštín
  8. Jan Kendera: Vám všetkým, ktorí voliť nechcete, alebo neviete koho, alebo diktujete koho voliť! Alebo všetkým politikou znechuteným.
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 61 273
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 166
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 39 081
  4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 417
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 461
  6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 265
  7. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 830
  8. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 22 254
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Ľubica Hlinková: „ AUGIAE CLOACAS PURGARE “ !
  2. Boris Vanek: Elektrické autá a ich násilné presadzovanie.
  3. Dušan Koniar: Nie, nemáme na každom kopci hrad
  4. Ján Škerko: Čo si myslíte o volebnom moratóriu?
  5. Anna Miľanová: Klietky... 2023
  6. Otilia Horrocks: Verím, že nie ste ľahostajní.
  7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Hruštín
  8. Jan Kendera: Vám všetkým, ktorí voliť nechcete, alebo neviete koho, alebo diktujete koho voliť! Alebo všetkým politikou znechuteným.
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 61 273
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 166
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 39 081
  4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 417
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 461
  6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 265
  7. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 830
  8. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 22 254
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu