PREŠOV. Problém so solaňkou vytekajúcou z viacerých vrtov v Solivare pretrváva. V bývalých solivaroch sa pritom soľ už štrnásť rokov neťaží.
Obyvatelia sa obávajú ekologickej katastrofy. Samospráva upozorňuje na problém už roky.

Horúci zemiak
Ešte za éry primátora Pavla Hagyariho (nezávislý, momentálne na kandidátke Sme rodina) vznikla v roku 2013 mestská komisia pre monitorovanie stavu v chránenom ložiskovom území.
Na jej čele stojí solivarský poslanec a dnešný viceprimátor Peter Krajňák (Modrí, Most-Híd).
Samospráva nemá možnosti ako stav riešiť, nejde totiž o mestský majetok.
Preto sa komisia opakovane obrátila na ministerstvá hospodárstva a rezort životného prostredia.

Na problém opakovane upozorňovala aj Hagyariho nástupkyňa Andrea Turčanová (KDH).
Naposledy vlani v júli.
„Vrty sú skorodované, pôda sa postupne prepadáva a na tomto mieste naozaj hrozí ekologická havária. Je nutné túto situáciu okamžite riešiť, preto sa opäť obraciam na príslušné štátne inštitúcie, aby boli súčinné,“ uviedla vtedy primátorka.
Problém „zdedil“ nový primátor František Oľha (Šanca, Demokrati), ktorý zvolal niekoľko rokovaní.

Nie je to dobré, hovorí Krajňák
Krajňák, ktorý sa vo veci dlhodobo angažuje, navštívil ministerstvo hospodárstva.
„S poslancom Jozefom Lukáčom (Sme rodina), predsedom výboru pre regionálny rozvoj, sme tam boli osobne. Žiadali sme o vykonanie geologického prieskumu. Kým na jar sa zdalo, že by mohol byť zrealizovaný a sú naň vyčlenené prostriedky, pri poslednej návšteve sme sa dostali do bodu, že ani to nie je isté,“ nevidí to Krajňák optimisticky.
Trvá na tom, že bez pevných dát sa nedá čokoľvek robiť. Preto požaduje prieskum. Náklady pre štát vyčíslil na 65-tisíc eur.

Krajňák hovorí, že asi dvadsať vrtov koroduje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári