DUKLA, VYŠNÝ KOMÁRNIK. Zástupcovia štátnej správy, samosprávy, ako aj účastníci protifašistického odboja a široká verejnosť si v piatok pri pamätníku na Dukle uctili obete druhej svetovej vojny.
Stretli sa pri príležitosti 79. výročia Karpatsko-duklianskej operácie (KDO) a Dňa hrdinov KDO.
Spomínali na hrdinov
"Slovenské národné povstanie a Dukla stoja v našej vojenskej a štátnej tradícii vedľa seba ako symbol porážky fašizmu, ako symbol blížiaceho sa konca druhej svetovej vojny," uviedol minister obrany SR Martin Sklenár.
"Oslavy na Dukle sú spomienkou na vojakov - hrdinov, ktorí boli pripravení položiť život spoločne na obranu proti tyranii, neľudskosti a potláčaniu slabších," doplnil Sklenár.
Zároveň sa poďakoval sa priamym účastníkom bojov za ich službu, odvahu a hrdinstvo.

Oslavujme pokoj a mier. Každý deň a každým činom
"Pozrime sa vôkol seba, nájdime svojho spojenca, prosím, a urobme, čo je v našich silách. Treba konať - je našou zodpovednosťou urobiť každý svojím dielom všetko pre to, aby vojen nebolo - buďme opäť ľuďmi, poukazujme na nezmyselnosť a krutosť vojny," odznelo v príhovore primátorky Svidníka Marcela Ivančová (nezávislá).
"Oslavujme porozumenie, pokoj a mier. Každý deň a každým činom," dodala Ivančová.
Na pietnej spomienke na Dukle sa zúčastnili i účastníci protifašistického odboja.
Udalosti spred 79 rokov si po pietnej spomienke na Dukle prítomní pripomenuli aj položením vencov k soche armádneho generála Ludvíka Svobodu a Pamätníku sovietskej armády vo Svidníku.
Karpatsko-duklianska operácia bola najväčšou a najkrvavejšou bitkou línie východného frontu súvisiacou s územím Slovenska.
Vojská Červenej armády a Prvého československého armádneho zboru počas nej narazili na tvrdý odpor nemeckých jednotiek.
Útočná operácia, ktorá mala spojiť povstalecké sily SNP so sovietskymi vojskami, trvala od 8. septembra 1944 do 28. októbra 1944.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári