Žila vo Francúzsku, Bulharsku aj v Izraeli. Momentálne je naspäť na Slovensku.
Prešovčanka MIROSLAVA GRAJCIAROVÁ je slovenská spisovateľka, známa z viacerých kníh pre deti. Vyštudovala estetiku so zameraním na výtvarné umenie, venovala sa kultúrnemu manažmentu.
Narodila sa v Košiciach a v metropole východu sa zoznámila aj s budúcim manželom v čase, keď sa Košice úspešne uchádzali o titul Európskeho hlavného mesta kultúry.
V Betleheme pracovala na projekte Arabského hlavného mesta kultúry. Bolo to na palestínskom území, 25 kilometrov od Jeruzalema, v ktorom bývali, a denne prechádzala cez kontrolný check point.
Poznala preto obe strany konfliktu. Hovorí, že Jeruzalem jej chýba, ale viac sa doň pravdepodobne nevráti.
„Zmenil moje vnímanie ľudí, upevnil vieru v umenie a vzdelanie, lebo bez nich ostaneme iba vraždiacimi divochmi,“ zdôrazňuje Grajciarová v rozhovore pre Korzár.
V rozhovore sa tiež dočítate:
- Čo sa deje v Izraeli,
- ako sa pracovalo na palestínskom území,
- čoho sa bojí,
- prečo sa hanbila, že je človek,
- ako fungoval bezpečnostný systém,
- prečo sa nechce vrátiť.
Kde aktuálne ste?
S rodinou sme opustili Jeruzalem ešte na konci augusta tohto roku. Po štvorročnej diplomatickej misii, keďže manžel je francúzsky diplomat, sme sa vrátili domov, na Slovensko. Našťastie tam dnes nie sme.

Našťastie... Prečo ste sa vrátili na Slovensko?
Počas nášho pobytu som podvedome cítila strach z reálneho vojnového konfliktu. Izrael nie je pokojné miesto pre život. Od rána do večera striehnete, či sa niečo nestane.
Fyzická prítomnosť izraelských vojakov na uliciach, pravidelné kontroly pri prekračovaní hraníc, v električke či autobuse, skúšky sirén, povinná vojenská služba pre mužov a ženy, povinnosť mať v dome kryt vás udržiava v napätí, v hrozbe blížiaceho sa nebezpečenstva.
Ak prichádzate z prostredia, kde o vojne „iba“ čítate, poriadne vás to zasiahne. Alebo naopak, otupiete.
Veľmi som túžila vrátiť sa do krajiny, kde toto riziko nie je, kde má nenávisť a hnev „civilizovanejšiu“, „humánnejšiu“ podobu. Ak stojíte niekomu na parkovacom mieste, len vám vypustí pneumatiku alebo zdvihne stierač.

Čo sa to v Izraeli deje? Máte informácie o súčasných udalostiach priamo z miesta, od vašich kolegov a susedov?
V Izraeli sa dnes dejú moje štvorročné nočné mory. Neviem, či dokážem vysvetliť svoje pocity Európanom, ktorí problematiku Blízkeho východu poznajú z obývačiek.
Šokovali ma správy o úteku Palestínčanov z územia Gazy, nemohla som uveriť, že je to možné.
Pravdou je, že napätá situácia medzi Izraelom a Palestínou trvá dlho.
Naši známi, korešpondenti z Jeruzalema, očakávali tretiu intifádu (arabský výraz pre povstanie - pozn. red.) už vyše roka. Najcitlivejším obdobím, keď je pravdepodobnosť vypuknutia konfliktu najvyššia, je moslimský mesiac Ramadán.
Sú vaši známi a ich blízki v poriadku?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári