Vždy ho fascinovala história a doprava. Neskôr svoje dva koníčky spojil, dnes je profesionálnym historikom dopravy. Nemohol chýbať ani na slávnosti k 150. výročiu vzniku železničného spojenia medzi Prešovom a poľským Tarnovom.
Táto trasa vznikla za Rakúsko-Uhorska a dodnes je funkčná. Dobové motto znelo: „... hasen žeľeznici našo potomci uživac budu.“ Teda inak povedané, úžitok zo železnice budú mať aj ďalšie generácie.
S historikom dopravy PETROM ŠIMKOM z Považského múzea Žilina sme sa stretli na železničnej stanici v meste Lipany v Sabinovskom okrese, odkiaľ retro vlak Tatran vyrazil na dve zážitkové jazdy.
V rozhovore sa tiež dočítate:
- o histórii stavieb železníc na východe,
- o ich dnešných možnostiach,
- aké majú železnice perspektívu,
- čo fascinuje historika dopravy,
- čomu dal prednosť pred futbalom.
Čo sa tu stalo pred 150 rokmi?
Vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku uvažovali, ako spojiť Uhorsko a Halič. Halič bola súčasťou rakúskeho štátu. Bola to duálna monarchia, čiže mala síce spoločného panovníka, ale ináč to boli ako keby dva štáty, ktoré sa snažili prepojiť, najmä vzhľadom na hospodárske záujmy.
Či už išlo o dovoz a vývoz surovín z Haliča, alebo poľnohospodárskych produktov z Uhorska. Preto vznikla táto trať. Tzv. Prešovsko-tarnovská železnica, ktorá sa napájala na Košicko-bohumínsku železnicu v Prešove. V roku 1873 bol postavený úsek Prešov - Orlov. A o tri roky sa podarilo dostavať aj tú rakúsku časť, čiže napojenie na Tarnov.

Pod koho spadala táto trať?
Zo začiatku ju prevádzkovali uhorské štátne železnice. Postupne to prešlo pod Košicko-bohumínsku železnicu, keďže bola blízka, stalo sa to jednou z jej tratí a počas celého Uhorska, až do konca prvej svetovej vojny, prevádzkovala túto trať. Košicko-bohumínska železnica bola súkromným podnikom, jeho riadenie nebolo závislé od štátu.
Trať vedie až do Poľska. Ste historik, ale myslíte si, že by v súčasnosti malo takéto priame železničné prepojenie s Poľskom potenciál pre osobnú dopravu?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári