PREŠOV. Viac ako 520 objektov v najviac postihnutých obciach skontrovali statici v súvislosti s minulotýždňovým zemetrasením na východe Slovenska.
Vážne poškodených je vyše 60 budov, zhruba 16 rodinných domov je podľa prvotných obhliadok určených na zbúranie.
V Prešovskom kraji naďalej trvá mimoriadna situácia a pracuje sa na možnostiach pomoci ľuďom postihnutých prírodnou katastrofou.
V najviac postihnutých obciach navyše v utorok večer zaznamenali ďalšie citeľné dotrasy zemetrasenia.

Dotrasy hlásili z troch obcí
Ako potvrdila seizmologička Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied Lucia Fojtíková, dotras hlásili z obcí Černina, Ďapalovce a Nižná Sitnica.
„Možno bol pocítený aj inde, ale z týchto obcí máme hlásenia. Dotras bol zaznamenaný o 21.28 hod., magnitúda bola 1,4 a hĺbka 5,1 kilometra. Išlo teda o pomerne slabý otras, ale bol pocítený na viacerých miestach,“ skonštatovala Fojtíková s tým, že od prvého silného zemetrasenia zaznamenali štyri silnejšie dotrasy, u ktorých sa dala určiť presná poloha.
Ďalších zhruba 10 bolo miernejších. Dotrasy môžu podľa nej trvať aj niekoľko mesiacov.

Ľudia si začínajú opravovať domy
Podľa prednostu Okresného úradu v Prešove Petra Harvana v utorok 17. októbra statici ukončili prvotné obhliadky poškodených nehnuteľností.
Za vážne poškodené označili viac ako 60 nehnuteľností. Komora stavených inžinierov ponúkla podľa Harvana majiteľom minimálne 16-tich najviac zničených rodinných domov, že im vypracuje statické posudky iba za náklady spojené s cestovným.
Podľa starostu obce Ďapalovce Jána Cmára (Hlas, Smer), v obci majú na zbúranie určených zhruba päť-šesť domov. Ich majitelia sa rozhodnú aj podľa týchto posudkov.
„Po búracích prácach v priebehu minulého týždňa už si ľudia začínajú opravovať drobné trhliny, vo veľkom sa stavajú komíny. Ešte stále chodia likvidátori z poisťovní,“ uviedol k aktuálnej situácii v obci starosta Ďapaloviec, ktoré boli označené ako epicentrum zemetrasenia z 9. októbra so silou 4,9 magnitúda.

Mimoriadna situácia sa ešte neskončila
Prednosta Harvan potvrdil, že sa pracuje na rôznych formách pomoci pre majiteľov nehnuteľností zničených či poškodených zemetrasením. V pomoci obyvateľom stále pokračujú aj hasiči.
Podľa hovorkyne Hasičského a záchranného zboru v Prešove Miroslavy Knišovej ich v minulom týždni zasahovalo v súvislosti so zemetrasením celkovo 132 so 48 kusmi hasičskej techniky, v tomto týždni v prácach pokračovalo 20 príslušníkov s 10 kusmi techniky.
„Hasiči sú nasadzovaní na základe požiadaviek zo strany starostov obcí a pomáhajú najmä pri monitoringu a asanácií poškodených komínov,“ dodala hovorkyňa hasičov.
„Mimoriadna situácia vyhlásená v Prešovskom kraji potrvá minimálne do ukončenia prác hasičov a do času, keď nám dá Sekcia krízového riadenia Ministerstva vnútra SR odpoveď,“ doplnil k aktuálnej situácii Harvan.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári