PREŠOV. V obciach po zemetrasení na východe Slovenska majú ľudia problém s pitnou vodou z vlastných studní.
Ako uviedol prednosta Okresného úradu v Prešove Peter Harvan (OĽANO a priatelia), voda je horká a znečistená.

Požiadali o súčinnosť hygienikov
Záchranné práce po zemetrasení sa podľa neho blížia ku koncu, 62 budov je v dôsledku prírodnej katastrofy vážne zničených a 16 odporučili statici čiastočne alebo úplne zbúrať.
"Dnes sa nám objavili problémy s vodou. Požiadali sme hygienikov o súčinnosť v tejto veci. V pondelok by mali byť v teréne a odoberať vzorky vôd zo studní, ktoré ľudia používali ako pitnú vodu. Potrebujeme vedieť, či to chemické zloženie vody je vhodné, alebo či budeme musieť iným spôsobom k tomu pristupovať a dať nejaké odporúčanie starostom," povedal Harvan s tým, že tento problém sa týka obcí Ďapalovce, Tokajík, Lukačovce a Pakostov.

Statici stále v akcii
Čo sa týka obhliadok budov a domov statikmi, doteraz ich prešli 520.
"Z nich 62 je vážne zničených, ktoré potrebujú ďalšie prezretie alebo statický posudok a 16 statici odporučili čiastočne alebo úplne asanovať. Ak sa však majiteľ rozhodne, že chce nehnuteľnosť zachrániť, tak musí postupovať v súlade so statickým posudkom," priblížil prednosta.
Statici sú podľa jeho slov stále volaní na základné obhliadky k mnohým budovám, v ktorých buď zriaďovatelia, mestá alebo obce, neboli od zemetrasení. Podľa Harvana sa viac-menej blížia ku koncu všetkých záchranných prác. S rezortom vnútra Okresný úrad v Prešove rieši, ako naložiť so suťou.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári