VRANOV NAD TOPĽOU. Od prvého januára budúceho roka vznikne na Slovensku nové ministerstvo. Vo svojej agende bude mať šport a cestovný ruch.
Rezort dostala v novej vládnej koalícii pod patronát Slovenská národná strana.
Ako budúci minister športu a cestovného ruchu sa pôvodne spomínal podpredseda SNS Ján Krišanda z Majeroviec v okrese Vranov nad Topľou.
Kto ním napokon bude, sa dohodnú v rámci poslaneckého klubu SNS, vyhlásil počas uplynulého týždňa šéf strany Andrej Danko.
„Bavíme sa o manažérskom prístupe k funkcii, chceme, aby to bol človek vzdelaný, charizmatický, ktorý bude spájať cestovný ruch so športom," povedal Danko o zatiaľ neznámom mene budúceho ministra.
Krišanda bol aktuálne vymenovaný na post štátneho tajomníka zodpovedného za šport na ministerstve školstva.
V športe a v politike sa Krišanda pohybuje celý svoj profesionálny život. Vedie vranovský džudistický oddiel, dlhé roky bol slovenským zväzovým šéfom.
Džudo ho spája aj s prezidentom Slovenského olympijského a športového výboru Jánom Siekelom.
Je tiež výkonným tajomníkom Sokola na Slovensku.
Počas tretej vlády Roberta Fica (Smer) pôsobil Krišanda v rade športu ministerstva školstva, ktoré viedol nominant SNS Peter Plavčan, neskôr Martina Lubyová.

Trest za komunikáciu s Kočnerom
Ján Krišanda je rozporuplnou postavou.
Vo voľbách 2020 ho z kandidátky SNS stiahol predseda Andrej Danko po tom, čo vyšla najavo Krišandova komunikácia s Mariánom Kočnerom cez aplikáciu Threema.
Národniari vtedy do parlamentu neprešli.
V tohtoročných predčasných parlamentných voľbách Krišanda už kandidoval, bol štvorkou kandidátky.
Aj keď išlo o tzv. zvoliteľné miesto, do Národnej rady SR sa nedostal, prekrúžkovali ho iní kandidáti.
Zložil telefón
Keď sme chceli s Jánom Krišandom hovoriť o jeho novom pôsobisku v exekutíve, zložil nám telefón. Na mail nereagoval.
Neodpovedalo ani tlačové oddelenie SNS, ktorá má nominovať ministra športu.
Nedozvedeli sme sa tak ani to, či by napríklad štátnou tajomníčkou nového rezortu mohla byť predvolebná akvizícia národniarov, bývalá tenistka Romana Tabák.
V minulom období bola poslankyňou Národnej rady SR zvolenou za OĽaNO (teraz Slovensko).

Nespokojní straníci
Postoje voči Jánovi Krišandovi sú rôzne. Jedni mu drukujú, iným prekáža. Viacerí ľudia, či už zo športu alebo regionálnej politiky, sa k nemu nechceli verejne vyjadrovať, iní ho nepoznali.
Už pred voľbami sme sa zhovárali s radovými členmi SNS vo Vranove. Ani oni verejne prehovoriť nechceli.
Tvrdili, že Krišanda je ako vysoký stranícky funkcionár napojený priamo na Danka, ktorý si zo strany spravil „eseročku“ a v úzkom kruhu rozhoduje o tom, koho dá na kandidátku.
Podobne vraj vedú stranu v regióne aj Krišandovci, teda Ján s bratom Andrejom.

Ragan: Vždy nám pomáhal
Naopak, pozitívnu mienku o Krišandovi má vranovský primátor Ján Ragan (nezávislý).
„Pán Krišanda je človek, ktorý sa celý život venoval športu. Je to odborník na šport a dosiahol mimoriadne úspechy, čo sa týka džuda,“ povedal Korzáru Ragan.
„Skúsenosti v našom regióne sú s ním veľmi dobré. Vždy podporoval všetky športy. Aj z pozície politického dosahu nám pomohol získať finančné prostriedky na to, že sme vybudovali športovú halu, viaceré športoviská,“ pokračoval primátor.
Podľa jeho slov pomáha mestu „otvárať dvere“ k rezortom spravovaným SNS.
„Máme veľké očakávania do budúcna od neho, že naďalej bude pomáhať športu a regiónu,“ dodal.

Pravicový vranovský poslanec Igor Pribula (zvolený za Spolu), ktorý pôsobí v komunálnej politike dlhé roky, má voči nemu skôr opatrný postoj.
„Jána Krišandu poznám ako športovca, sokolistu a džudistu. Šport robil celý život zanietene a bol aj funkcionárom zväzu džuda a chvíľku aj na ministerstve školstva. Netrúfam si posúdiť, či to bude postačujúce aj k zvládnutiu jeho postu,“ uviedol.

Čo hovorí predchodca
Ján Krišanda je zatiaľ štátnym tajomníkom pre šport.
Táto pozícia vznikla v roku 2019 za vlády Petra Pellegriniho.
Dnešný predseda Národnej rady a strany Hlas bol v tom čase premiérom za Smer a prvým štátnym tajomníkom pre šport sa stal niekdajší olympijský medailista Jozef Gönci.
Po zmene vlády pôsobil na tomto poste Ivan Husár, po dvoch rokoch ho vystriedal Richard Nemec.
Nemec bol nominantom hnutia OĽaNO, neskôr sa pridal k Demokratom, kde pôsobí dodnes. Po jeho odvolaní začiatkom júla, už počas úradníckej vlády Ľudovíta Ódora, ostal post neobsadený až do príchodu Krišandu.
„Osobne ho nepoznám, no, žiaľ, nebude jediným členom novej vládnej garnitúry, ktorý má prepojenie na Mariana Kočnera,“ povedal o Krišandovi jeho predchodca Nemec.
Na margo nového rezortu uviedol, že vidí nepomer v tom, že zriadenie nového ministerstva si vyžiada miliónové investície, pričom nová vláda hovorí, že bude výdavky konsolidovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári