PREŠOV. Zoznam pamätihodností mesta Prešov rozšírili dva nové zápisy. Pribudol doň posledný klasický vysokopodlažný trolejbus Dopravného podniku mesta Prešov (DPMP) a budova Justičného paláca v Prešove.
Ich zápis do evidencie pamätihodností mesta schválili na svojom tohtotýždňovom rokovaní prešovskí mestskí poslanci.
Od roku 2009 bolo doteraz v evidencii pamätihodností mesta Prešov zapísaných 58 pamätihodností, z nich 27 hmotných nehnuteľných, 18 hmotných hnuteľných a 13 nehmotných pamätihodností.

Nemá žiadne historické vozidlá
Ako sa uvádza v dôvodovej správe k prijatému materiálu, DPMP v súčasnosti nemá, napriek snahe aktivistov a zamestnancov spoločnosti, zachované žiadne historické vozidlo.
V uplynulých rokoch mal niekoľko vozidiel, ktoré mali byť uchované ako historické vďaka ich výnimočnosti pre mesto Prešov.
„Z nepochopiteľných dôvodov však boli všetky tieto vozidlá zlikvidované,“ konštatuje dôvodová správa.
Do evidencie je tak možné zapísať len trolejbus Škoda 14 TrM s evidenčným číslom 123, ktorý je posledným vozidlom v evidencii DPMP klasickej stavby, teda vysokopodlažný.
Trolejbus s rokom výroby 2001 je posledným zástupcom svojho druhu v Prešove a v súčasnosti už do premávky nezasahuje. V minulosti vozidlo obsluhovalo linky 1, 2, 5, 5D a 7.
Naposledy bol vypravený na linky MHD 23. apríla 2021 na linke 1. Trolejbus je ale stále plne schopný prevádzky a DPMP ho využíva na príležitostné nostalgické jazdy spojené s významnými výročiami mestskej dopravy v Prešove.

Osemdesiatročná budova
Justičný palác, s dvomi alegorickými sochami zobrazujúcimi Spravodlivosť a Zákon, sa nachádza na Námestí legionárov v Prešove.
Slávnostne otvorený bol 5. septembra 1943. Aj keď bol postavený v období Slovenského štátu, jeho vznik bol iniciovaný ešte v období prvej Československej republiky a projekt pochádza z roku 1939.
Architektom objektu je jeden z najvýznamnejších slovenských architektov Emil Belluš, ktorého viaceré stavby boli vyhlásené za národné kultúrne pamiatky.
Dve mramorové sochy v nadživotnej veľkosti, situované vedľa centrálneho schodiska paláca, zobrazujúce alegorické postavy Spravodlivosť a Zákon, sú dielom akademického sochára Františka Gibalu, ktorý sa pokladá za zakladateľa moderného slovenského sochárstva.
Istý čas žil a tvoril v Prešove a pre mesto vytvoril viacero sôch a pamätných tabúľ.
Aj niektoré jeho sochárske diela boli vyhlásené za národné kultúrne pamiatky vrátane troch prešovských sôch Leto, Zima a Žena v drapérii. Vlastníkom Justičného paláca je Slovenská republika a správcom Ministerstvo obrany SR.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári