SVIDNÍK. Počas dušičkového obdobia ľudia na severovýchode Slovenska navštevujú nielen hroby svojich blízkych, ale i vojnové cintoríny.
Uviedol to predseda Klubu vojenskej histórie (KVH) Beskydy Martin Drobňák.
Aj naši predkovia majú hroby ďaleko od domoviny
Pri návšteve cintorínov je potrebné pamätať i na tých, ktorí zahynuli ďaleko od svojho domova.
"V týchto dňoch mnoho ľudí navštevuje hroby svojich blízkych na cintorínoch a popritom sa zastavujú aj pri vojnových hroboch alebo vojnových cintorínoch, respektíve pamätníkoch, ktoré sa nachádzajú či už ako súčasť civilných cintorínov, alebo aj v nejakých miestach pri cestách alebo pri obciach," povedal Drobňák.
Podľa jeho slov je žiaduce, aby si ľudia spomenuli aj na vojakov, ktorí v mnohých prípadoch zahynuli ďaleko od svojho domova.
Zapálením sviečky sa na chvíľu zastavia
"Treba pamätať na to, že aj naši predkovia taktiež bojovali na rôznych bojiskách prvej, druhej svetovej vojny, ako aj iných konfliktov a ich hroby sa nachádzajú ďaleko vo svete," zdôraznil predseda Klubu vojenskej histórie.
Spomenul, že neznámi ľudia prídu a zapália sviečku. Tak symbolicky aj naši obyvatelia, ktorí chodia na vojnové cintoríny alebo na hroby svojich rodinných príslušníkov, môžu zapáliť sviečku alebo aspoň na chvíľu sa zastaviť a porozmýšľať nad obeťami vojen.
Na severovýchodnom Slovensku sa zachovalo asi 200 vojnových cintorínov z prvej svetovej vojny.
Bojovalo sa tu v oboch svetových vojnách
Je na nich pochovaných približne 50-tisíc vojakov rakúsko-uhorskej, ruskej a nemeckej armády.
"Východné Slovensko je jediné miesto, kde sa bojovalo aj počas prvej aj počas druhej svetovej vojny," dodal Drobňák.
Na východnom Slovensku sa zachovalo i množstvo cintorínov z druhej svetovej vojny.
KVH Beskydy sa obnove vojnových cintorínov venuje viac ako 20 rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári