JAROVNICE. Rozhodnutie súdu poukázalo na obrovskú digitálnu priepasť, respektíve digitálne vylúčenie, s ktorým sa stretávajú obyvatelia marginalizovaných rómskych komunít.
V súvislosti s rozhodnutím Okresného súdu v Prešove, ktorý priznal odškodné žiačke z Jarovníc (okres Sabinov) pre vzdelávanie počas pandémie covid-19, to uviedol tamojší starosta Florián Giňa (SRK).
Ako povedal, učitelia sa počas pandémie maximálne snažili žiakom nahradiť výučbu.
V obci je digitalizácia problém
„Krízová situácia poukázala na významnosť digitálneho sveta v dnešnej dobe a súčasne odhalila negatívne dosahy na tých, ktorí sú z digitálnej komunikácie vylúčení. Najviac bol tento význam zreteľný v rodinách s deťmi v školskom veku. MŠVVaŠ vnímalo online formu štúdia ako najefektívnejšiu náhradu tradičného vzdelávania, avšak v lokalitách, kde je väčšina žiakov zo sociálne vylúčeného prostredia, ako je tomu aj v našej obci, sa to ukázalo ako problém, ktorý mnohí nevedeli prekonať," uviedol Giňa.
Pedagógovia v oboch základných školách v obci sa podľa neho snažili vyvinúť maximálne úsilie, aby žiakom zabezpečili adekvátnu náhradu vzdelávania.

„V našich podmienkach to bolo veľmi ťažko dosiahnuteľné. Chápem, že pandémia bola pre mnohých ťažkou a nečakanou skúškou a otestovala našu (ne)pripravenosť na podobné situácie. Aj tento súdny proces je dôkazom toho, že sme sa s jej dôsledkami ešte stále úplne nevyrovnali," skonštatoval Giňa.
Nedostatok schopností využívať nové technológie alebo obmedzená dostupnosť týchto nástrojov a internetu vedie podľa neho k rastúcej nerovnosti v mnohých oblastiach každodenného života.
Z odboru komunikácie a marketingu rezortu školstva uviedli, že písomné vyhotovenie rozsudku ministerstvu doručili 21. novembra.
O ďalšom postupe rozhodne po jeho preštudovaní.
Odškodné 3 000 eur
Okresný súd v Prešove priznal odškodné dieťaťu z Jarovníc, ktoré nemalo prístup k vzdelávaniu počas pandémie covid-19.
Išlo o žalobu voči Slovenskej republike, zastúpenej ministerstvom školstva.
Súd žalobe vyhovel a priznal odškodnenie v celej požadovanej výške 3 000 eur.
Rozsudok nie je právoplatný.
Rómske dievča z marginalizovanej komunity v žalobe namietalo, že štát v čase prerušenej prezenčnej výučby na základných školách počas pandémie zaviedol dištančné vzdelávanie.
Bolo podľa nej podmienené digitalizáciou - prístupom k internetu a digitálnym technológiám, vlastnením počítačového zariadenia a počítačovými zručnosťami.
Tie však ona ani jej rodina nemali a štát ich nijako nezabezpečil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári