PREŠOV. Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove má od stredy nového riaditeľa.
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) odvolala Ľubomíra Šarníka a do funkcie dočasne menovala JURAJA SMATANU (48).
Prešovčan Smatana vyštudoval lekársku fakultu v Košiciach.
Je traumatológom, ale aj dlhoročným manažérom v oblasti zdravotníctva. Politicky sa neangažoval.
Dlhé roky pracoval v prešovskej nemocnici, pred tromi rokmi vykonával aj funkciu jej medicínskeho riaditeľa.
Neskôr pôsobil ako medicínsky riaditeľ pre chirurgické odbory v sieti nemocníc Agel.
V piatok sme ho navštívili na riaditeľstve nemocnice, kde poskytol Korzáru rozhovor.
V rozhovore sa tiež dočítate:
- Ako je na tom prešovská nemocnica ekonomicky a personálne,
- čo bude s upratovaním nemocnice,
- či znovu zavedie hovorcovskú pozíciu,
- aký má byť nový urgent a kde by mal stáť,
- či sa bude uchádzať o riaditeľský post vo výberovom konaní,
- prečo ho zlákala úrazová chirurgia,
- či je lepšie, ak vedie nemocnicu lekár, alebo naopak.

Ste prakticky druhý deň v práci. Ako to ide?
S pánom riaditeľom sme si vo štvrtok odovzdali agendu. Nie je to malá nemocnica, je tretia najväčšia na Slovensku. Tej agendy, nielen riaditeľskej, je dosť. Takže som sa za tie dva dni v podstate nezastavil.
Postupne si pozývam na rozhovor vedúcich odborov a oddelení, aby som sa dozvedel, čo sa v nemocnici za ten čas, čo som tu nebol, zmenilo. Či už k lepšiemu, alebo horšiemu.
V akom stave preberáte nemocnicu?
Preberám ju s relatívne vysokým dlhom (podľa rezortu zdravotníctva ide o čiastku zhruba 150 miliónov eur - pozn. red.), so záväzkami po lehote splatnosti.
Napriek tomu, že začiatkom roka vyšla správa, že nemocnica je v plusových číslach, nie je to tak. Buď niekto zavádzal, alebo hovoril o číslach, ktorým nerozumie.

Bývalý riaditeľ nastúpil do funkcie ako krízový manažér. Čo to vlastne znamená, že sú tu takéto zlé čísla? Bola to chyba manažmentu? Alebo sú zle nastavené celé procesy v zdravotníctve?
Musíme sa vrátiť na začiatok systému financovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Financovaná je z niekoľkých zdrojov.
Sú to zdravotné odvody za aktívnych občanov, odvody za poistencov štátu a v malej miere sú to priame platby pacientov za ošetrenie, ktoré sú taxatívne dané vo vyhláške.
Zo štatistík zverejnených Eurostatom boli v roku 2021 naše celkové výdavky na zdravotníctvo na osobu hlboko pod priemerom EÚ a ďaleko za Českom.
Čiže nám ostane v systéme menej peňazí.
Tak. Menej peňazí na to, aby sme si mohli dovoliť zdravotnú starostlivosť na takej úrovni, ako je napríklad v Česku, s ktorým sa často porovnávame.
Čo z toho vyplýva pre nemocnicu?
Pri relatívne rovnakých vstupoch musíme hospodáriť s menším objemom prostriedkov.
Niektoré náklady sú dané zákonom, napríklad platy zdravotníckych zamestnancov. Tie sa upravujú každý rok, podľa priemernej mzdy v hospodárstve za posledné dva roky, násobené koeficientom podľa zákona.
Ceny energií sú regulované štátom, tiež sú dané. Ceny spotrebného materiálu a liekov sú na približne rovnakej úrovni aj inde v Európe. Nakupujú sa cestou verejného obstarávania, kde je rozhodujúca cena.
A keďže hospodárime s menším obnosom peňazí, tak nám aj menej ostane. Respektíve nám neostane a dostávame sa do mínusu. Je to teda systémová chyba. Či prispelo k prehĺbeniu toho deficitu bývalé vedenie, to analyzujeme.
V týchto dňoch prebieha hospodársky a ekonomický audit, kde chceme zistiť príčiny a pôvod zvyšujúceho sa dlhu nemocnice. Naša snaha bude túto stratu znižovať.
Ako je to s dlhom v zdravotníctve a hrozbami pre nemocnicu, o ktorých sa hovorí?
Sama nemocnica sa s tým z uvedených systémových dôvodov vysporiadať nevie. Napriek tomu, že bola v predchádzajúcom období oddlžená. No nie všetci veritelia sa do oddlženia prihlásili. Teda dlhy nemocnici stále ostali.
Ten dlh sa kumuloval dlhodobo. Aj preto, že je to, ako som spomínal, systémová záležitosť. Platby zdravotných poisťovní úplne neodzrkadľujú reálnu spotrebu (personálne náklady, prevádzkové náklady, lieky, špeciálny zdravotný materiál a iné), ktorá sa vynaloží na poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
Z toho dôvodu aj samotné nemocnice nezvládnu splácanie týchto dlhov. Alebo nebudú schopné samy čeliť hroziacim exekúciám. Toto sa dá zvládnuť jedine systémovou zmenou vo financovaní zdravotnej starostlivosti.

Bývalý riaditeľ bol kritizovaný za to, že vyhodil upratovaciu firmu a zaviedol upratovanie vo vlastnej réžii. To funguje?
Podľa informácií, ktoré mám od námestníčky pre technicko-prevádzkové činnosti, bola táto zmena nakoniec pozitívna, priniesla aj pozitívny ekonomický efekt.
Nemal som ešte dostatok času, aby som sa s tým podrobne oboznámil. Pokiaľ viem, ten šum, ktorý bol okolo tejto dosť podstatnej zmeny, nakoniec ustal a aj personál vyjadruje spokojnosť. Priestory, ktoré majú byť upratané, sú upratané.
Ďalšia vec bolo zrušenie postu hovorkyne. Uvažujete o tom, že ho vrátite?
Určite. Je jedno, či ide o súkromné zariadenia, alebo štátne. Každá firma potrebuje prezentovať svoj produkt alebo službu navonok. Teda, aby občania vedeli o tom, čo nemocnica robí, v akej kvalite, v akom rozsahu to robí, akí kvalitní ľudia tu pracujú.
Takže odpoveď na otázku je, že chcem do budúcna obnoviť pozíciu hovorcu alebo manažéra pre komunikáciu a marketing.

Pôsobili ste aj ako medicínsky riaditeľ pre chirurgické odbory. Máte skúsenosti z Agelu, týkajúce sa starostlivosti o pacienta, ktoré chcete priniesť aj do fakultnej nemocnice?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári