PREŠOV. Dane a poplatky pôjdu vyššie aj v Prešove.
Nepôjde o také dramatické zvýšenie ako minulý rok, ale Prešovčania zaplatia viac.
Napríklad v prípade poplatku za odpad to bude takmer 55 eur na osobu a rok.
Daň z nehnuteľností sa zvýšila o 7,7 percenta.
Pri byte má hodnotu 0,829 eura. Z toho vyplýva, že ak niekto vlastní byt s rozlohou 60 metrov štvorcových, zaplatí necelých päťdesiat eur.
„Poslanci urobili dôležité, ťažké a zodpovedné rozhodnutie,“ chválil nakoniec primátor František Oľha (Demokrati) zastupiteľstvo, ktoré zvýšenie daní a poplatkov schválilo.
V pléne to však predtým taká idylka zďaleka nebola.
Odsúhlaseniu daní a poplatkov predchádzali podozrenia z obštrukcií i búrlivá rozprava, pri ktorej sa „opustil“ aj primátor.
Oľha sa dostal do slovnej prestrelky so svojím niekdajším kolegom z poslaneckého klubu.
Čoraz drahší odpad
„Zvýšenie tohto poplatku predstavuje výšku 666-tisíc eur, ktoré už sú zarátané v návrhu rozpočtu,“ predložil návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o poplatku za stavebné a drobné stavebné odpady Radko Lapoš z mestského úradu.
Nestotožnili sa s ním viacerí členovia poslaneckého zboru.
„Pred rokom sme zvyšovali poplatky za odpad. Žiaľ, budem sa opakovať,“ začala svoje vystúpenie členka mestskej rady a finančnej komisie Renáta Fedorčíková (KDH).
Poukázala na to, že suma na odpad sa z roka na rok zvyšuje a mesto stále peniaze vyčlení.
V návrhu jej chýbali konkrétne kroky, ktorými chce mestská akciovka Technické služby mesta Prešov (TSMP) zefektívniť nakladanie s odpadmi.
„Čo sa za posledné roky udialo? Ozaj je nutné vyvážať odpad tak, ako sa vyváža? Je to efektívne? Tento návrh nepodporím, lebo nie som stotožnená s týmto navýšením,“ dodala.

Prievidza má viac, argumentuje poslanec
Richard Dubovický (PS) s ňou súhlasil, podľa neho je to však dlhodobejší problém, netýka sa len posledného roka.
„Nie som zástancom zvýšenia, nikto nie je,“ povedal s tým, že za zvýšenie ruku dvihne, lebo ide o účelovo viazané prostriedky a doplácanie na odpad z daní je podľa Najvyššieho kontrolného úradu SR protizákonné.
„Ak mi dáte iné riešenie, budem ho akceptovať. Ale na úkor toho, že budeme v rozpočte sekať z niečoho iného, je to pre mňa neakceptovateľné,“ povedal a ako príklad uviedol Prievidzu, ktorá schválila „poplatok 73 eur na občana na rok“.

Za dva roky z 29 na 55 eur
Nezávislý Lukáš Záhradník poukázal na to, že už vlani išiel poplatok za odpad hore z 29 na 49 (zaokrúhlene) a teraz o ďalších 20 percent na takmer 55 eur.
„Ak to porovnám s predminulým rokom, ide o 90-percentné zvýšenie,“ povedal.
Aj podľa Lukáša Anderka (Slovensko) je zvýšenie neprimerané a navrhol viac šetriť, napríklad na plate primátora.
„Neviem, prečo majú politici takú mániu. Na jednej strane dajú niečo zadarmo, napríklad vlaky, u nás je to MHD, a na druhej strane ťahajú peniaze z vreciek ľudí,“ povedal Anderko.
„Sám som v roku 2019 dvíhal poplatok za odpad, ale vtedy ekonomika šľapala,“ doplnil.

Oľha to hodil na Turčanovú
Poznámka o MHD sa dotkla primátora Oľhu.
„Deti a seniori majú platiť lístky za MHD, aby zaplatili nakladanie s odpadmi?“

Následne sa Oľha rozohnil.
„Dostali sme dýku do chrbta,“ povedal o zmluve s firmou Kosit, ktorú podľa neho podpísala už po voľbách jeho predchodkyňa Andrea Turčanová (KDH).
„Nespravodlivo do vysúťaženej zmluvy zaradila inflačnú doložku,“ rozhorčoval sa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári