LIPANY. Smrť len trojročného dieťaťa na Druhý sviatok vianočný v Lipanoch v okrese Sabinov otriasla verejnosťou.
Elektrický prúd zasiahol a usmrtil dievčatko pri dverách domčeka po dotyku s poškodeným káblom vedenia.
Ten si rodina provizórne natiahla od susedného príbytku, aby si zabezpečila elektrinu.
„Je to tragédia. Je nám to ľúto,“ hovorí primátor Lipian Vladimír Jánošík (kandidoval za Smer, Hlas).
V lokalite na ulici Za traťou žije početná rómska komunita, trvalý pobyt tam má 930 ľudí.

V osade mesto eviduje 56 bytových jednotiek, z toho je 36 odberateľov a platičov elektrickej energie. Ostatní ju získavajú pokútnym spôsobom.
Podľa primátora terénni sociálni pracovníci prakticky denne podávajú informácie obyvateľom komunity o nelegálnosti tzv. čiernych odberov.
Varujú ich pred nebezpečenstvom z neodbornej manipulácie s elektrickým prúdom.
„Po tragédii prešli po obydliach, aby opätovne zdôraznili nebezpečenstvo manipulácie s prúdom a upozornili na nevyhovujúce zapojenia,“ vraví.
Na projekt už sú peniaze
Jánošík zdôrazňuje, že sa rekonštrukciou elektrického vedenia v tejto lokalite zaoberajú dlhodobo.
Mesto so spoločnosťou Východoslovenská distribučná (VSD) pripravuje projekt Predplatená elektrina.
„Máme pripravené územné rozhodnutie a prebieha proces pre stavebné povolenie,“ informuje primátor.
V rozpočte na rok 2024, ktorý poslanci schválili vlani 14. decembra, je vyčlenených 60 000 eur z vlastných zdrojov práve na rekonštrukciu rozvodov elektriny.
Od projektu si samospráva sľubuje legálny prístup k elektrine pre všetkých nájomníkov, minimalizovanie krádeží a úžery súvisiacej s elektrinou, ale aj zvýšenie bezpečnosť nájomníkov.
Predplatenie vody sa osvedčilo
Projektu predchádzal časovo náročný prípravný proces.
„Potrebovali sme dať vypracovať projektovú dokumentáciu pre územné rozhodnutie, vybavili sme všetky povolenia, pokračovali sme procesom získania stavebného povolenia. Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity uvažoval vlani o výzve na podporu tejto aktivity, napokon z toho nič nebolo,“ hovorí.
Spoluprácu s elektrárňami si pochvaľuje.
V Lipanoch sa už osvedčil projekt predplatenej vody, obyvatelia osady si ju berú zo stojanov na čipy.
„Za ostatné roky sme sa zapojili do všetkých projektov a výziev pre marginalizované komunity, či sú to občianske hliadky, terénni sociálni pracovníci, zdravotní asistenti, zriadili sme hygienické centrum, opravili cesty,“ vyratúva Jánošík.
Elektrárne: Trafostanica je v poriadku
Zaujímalo nás, ako problém s neodbornou manipuláciou s elektrinou a čiernym odberom vníma VSD.
Hovorkyňa Andrea Forbergerová pre Korzár vysvetlila, že spoločnosť udržuje a opravuje jedine vlastnú distribučnú sústavu.
„Miestna lokalita je napojená z trafostanice, ktorá prešla v roku 2020 úradnou skúškou zo strany certifikovaného inšpekčného orgánu s platnosťou do 11/2030 s tým, že je spôsobilá na bezpečnú prevádzku,“ spresnila.
Doplnila, že majetok VSD sa v tomto prípade končí na vývodoch z trafostanice.
Čo je neoprávnený odber
Objasnila, že o neoprávnenom odbere možno hovoriť, keď cielenou činnosťou, napríklad nepovolenou manipuláciou, dochádza k skresleniu nameraných a vyúčtovaných objemov spotrebovanej elektriny alebo dochádza k odberu elektriny mimo merania.
„V prípade, ak sa medzi sebou odberné miesta dohodnú, že sa budú vzájomne napájať, pričom zdrojom ich napájania je odberné miesto riadne legálne pripojené do siete, nemožno hovoriť o stratách voči nám. Celá ich spotreba sa automaticky prejaví ako spotreba zdrojového odberného miesta a je na účastníkoch tejto dohody, ako si ďalej podelia alebo nepodelia náklady,“ povedala.
„Pripomíname však, že zároveň platí, že na obchodovanie s elektrinou je potrebné mať príslušné povolenia,“ doplnila hovorkyňa.

Elektrinu načierno nemajú len chudobní
Zdôraznila, že neoprávnený odber nie je fenoménom len marginalizovaných alebo nízkopríjmových skupín.
VSD ročne odhalí stovky podobných pokusov, sú medzi nimi podnikateľské subjekty aj bežné domácnosti.
Keďže VSD využíva na detekciu, diagnostiku a analytiku nameraných dát a javov v distribučnej sústave najmodernejšie zariadenia, je podľa Forbergerovej odhalenie neoprávneného odberu len otázkou času.
„Vykonávame kontroly na základe vlastných indícií, podnetov širokej verejnosti, dodávateľov energie a ďalších inštitúcií,“ povedala.
Čierny odber elektriny je trestným činom.
Vinníkom okrem finančnej pokute hrozí aj automatické odpojenie od distribučnej sústavy až väzobné stíhanie.
Upozornila, že sa tiež vystavujú nebezpečným úrazom, niekedy až fatálnym následkom.
Elektroinštalácia je bezpečná
Projekt Predplatená elektrina je podľa hovorkyne Forbergerovej dobré riešenie, ako udržateľne zabezpečiť elektrinu aj pre sociálne slabšie skupiny.
„Pri existujúcich bytových domoch je často nutná rozsiahla alebo úplná rekonštrukcia zdevastovaného elektroenergetického zariadenia a rozvodov, na čo musí obec nájsť nemalé finančné prostriedky. Pri nových bytových domoch sa s týmto riešením počíta už v štádiu projektu,“ povedala.
Projekt ponúka flexibilné pripájanie a odpájanie sa odberných miest. Napojené sú na inteligentný merací systém.
Najväčším benefitom je bezpečná elektroinštalácia, pretože už nie je možné napojiť sa na nemerané časti elektrickej inštalácie.
Obec zabezpečuje výber platieb za elektrinu a jej rozúčtovanie, čím sa podľa hovorkyne stáva celý systém jednoduchší a adresnejší.
Projekt funguje už na 23 miestach
Spolupráca obcí s VSD funguje už sedem rokov.
„Od roku 2017 sa nám podarilo úspešne zrealizovať už 23 fungujúcich projektov pre viac ako 800 domácností. Napríklad v Dobšinej je takto pripojených viac ako sto domácností, v Čirči a Jarovniciach bolo nedávno úspešne pripojených vyše 80 domácností, v Sabinove 63 domácností,“ vymenovala Forbergerová.
Projekt sa ujal tiež v Stráňach pod Tatrami či v Lenartove.
„Samozrejme ani toto riešenie nie je zárukou bezpečného odberu elektriny, ak dôjde k neodbornému zásahu do zariadení a laickému pripájaniu sa,“ uzavrela.

Smrteľný prípad je výnimočný
Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Prešove vedie v prípade úmrtia dievčatka v Lipanoch trestné stíhanie vo veci trestného činu usmrtenia.
Prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová povedala, že štatistiku úmrtí alebo zranení detí po zásahu prúdom nemajú.
Košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová potvrdila, že za päť rokov takýto prípad neevidujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári