PREŠOV. Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove čelí exekučnému konaniu a hrozí, že jej siahnu na majetok a bankové účty.
Dôvodom sú dlhy voči dodávateľom, zdravotným poisťovniam i Sociálnej poisťovni.
Rozhodol o tom Okresný súd Banská Bystrica a právoplatne to potvrdil Krajský súd Prešov.
Situáciu rieši nemocnica so svojím zriaďovateľom, ktorým je ministerstvo zdravotníctva.

Mám riešenie, sľubuje ministerka
Ministerka Zuzana Dolinková (Hlas) už avizuje, že situáciou sa bude zaoberať priamo na výjazdovom rokovaní vlády v Prešove.
„Chcem všetkých uistiť, že nedovolíme, aby bolo ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti v Prešovskom kraji. Uvedomujem si s plnou vážnosťou tento problém a mám riešenie, ktoré presadím,“ tvrdí na sociálnej sieti ministerka Dolinková.

Najbližšie rokovanie vlády bude v druhej polovici januára v Prešovskom samosprávnom kraji.
„Zameria sa na efektívnosť podporných opatrení pri riešení následkov zemetrasenia, ku ktorému došlo v októbri v Prešovskom kraji," informoval v decembri premiér Robert Fico (Smer).
Nemocnica potvrdila dlh 76 miliónov
Informácie o výške dlhu nemocnice voči iným subjektom sa rôznia.
„Aktuálny dlh nemocnice po lehote splatnosti je vyše 76 miliónov eur a kumuloval sa dlhodobo,“ povedala nám hovorkyňa prešovskej nemocnice Martina Pavliková.
„Sama nemocnica sa s dlhmi zo všeobecne známych systémových dôvodov vysporiadať nevie,“ konštatovala.
To isté hovoril nový riaditeľ nemocnice Juraj Smatana v rozhovore pre Korzár po nástupe do funkcie.

Neprihlásili sa všetci veritelia
„Ten dlh sa kumuloval dlhodobo. Platby zdravotných poisťovní úplne neodzrkadľujú reálnu spotrebu (personálne, prevádzkové náklady, lieky, špeciálny zdravotný materiál a iné), ktorá sa vynaloží na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Z toho dôvodu aj samotné nemocnice nezvládnu splácanie týchto dlhov. Alebo nebudú schopné samy čeliť hroziacim exekúciám. Toto sa dá zvládnuť jedine systémovou zmenou vo financovaní zdravotnej starostlivosti,“ uviedol Smatana v decembri.
Napriek tomu, že prešovská nemocnica bola v predchádzajúcom období oddlžená, nie všetci veritelia sa do oddlženia prihlásili.
Zadlženosť štátnych nemocníc je dlhodobý problém aj podľa rezortu zdravotníctva.
Ministerstvo súhlasí, že táto problematika si vyžaduje komplexnú spoluprácu nielen na dofinancovaní systému, ale najmä prijatie takých opatrení, aby boli nemocnice v budúcnosti schopné uhrádzať svoje záväzky a netvorili tak ďalší dlh.
„Aj keď ministerstvo pravidelne monitoruje záväzky všetkých fakultných a univerzitných nemocníc vo svojej pôsobnosti a s jednotlivými zariadeniami na kvartálnej frekvencii prebiehajú hodnotiace stretnutia so štatutárom nemocnice, ako aj s užším vedením zdravotníckeho zariadenia, jedným z cieľov ministerstva je dosiahnuť efektívnejší manažment nemocníc,“ vyjadrilo sa tlačové oddelenie ministerstva zdravotníctva.
Konštatovalo, že o ďalších krokoch v súvislosti s riešením situácie v prešovskej nemocnici bude informovať v priebehu tohto týždňa.

Pacient vraj nič nepocíti. Aspoň zatiaľ
Zdravotná starostlivosť vo fakultnej nemocnici je zatiaľ taká ako doteraz.
„V tejto chvíli sa snažíme, a to je najpodstatnejšie, aby sa tento právny spor nijakým spôsobom nedotkol poskytovania zdravotnej starostlivosti pre pacientov. Tá nie je aktuálne v žiadnom smere obmedzená. Nemocnica využila a zrealizovala všetky dostupné právne kroky a situáciu veľmi intenzívne rieši aj v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva,“ uviedla Pavliková.
Aj rezort potvrdil, že Dolinková o situácii diskutovala s ministrom financií Ladislavom Kamenickým (Smer) a riaditeľom prešovskej nemocnice Jurajom Smatanom.
Výsledkom má byť to, „aby nebolo ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti nielen v Prešovskom kraji, o čom už verejnosť ubezpečila priamo ministerka zdravotníctva“.

Kroky nemocnice
Bezprostredne po tom, čo sa v prešovskej nemocnici dozvedeli, že na jej majetok by mal siahnuť exekútor, začala sa brániť.
Podľa Pavlikovej podali námietku „s cieľom vylúčiť postihnutý majetok z exekúcie, pretože slúži na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a súvisiacich činností. To je zákonným dôvodom pre vylúčenie z exekúcie“.
Ak exekútor námietke nevyhovie, rozhodne o nej súd.
Čo riešia súdy
Momentálne je rozhodnutie týkajúce sa exekučného titulu právoplatné.
Stalo sa tak po rozhodnutí Krajského súdu v Prešove.
„FNsP Prešov následne využila mimoriadny opravný prostriedok a podala voči rozhodnutiu Krajského súdu v Prešove dovolanie na Najvyšší súd SR s návrhom na odklad vykonateľnosti. O dovolaní ani o odklade vykonateľnosti rozhodnutia doposiaľ nebolo rozhodnuté,“ doplnila Pavliková.
Okresný súd Banská Bystricka má na starosti exekúcie pre celé Slovensko. V danom prípade bol exekučným titulom rozsudok Okresného súdu Prešov, čo potvrdila hovorkyňa súdu Ivana Petrufová.
„Vo vzťahu k ďalším výrokom tohto rozsudku, ktoré boli napadnuté odvolaním, rozhodol odvolací Krajský súd v Prešove rozsudkom zo dňa 25. januára 2022,“ spresnila Petrufová a konštatovala, že vo vzťahu k týmto súdnym rozhodnutiam neevidujú dovolanie zo strany nemocnice.

Odkiaľ vezmú peniaze
Peniaze na oddlženie nemocnice pôjdu z peňazí štátu.
„Ministerstvo zdravotníctva má k dispozícii zostatok štátnych finančných aktív v sume 174,78 milióna eur, ktorý môže využiť na úhradu omeškaných platieb voči Sociálnej poisťovni, pri zohľadnení rovnakého princípu veku pohľadávky. Ďalšie zdroje pôjdu z navýšeného verejného rozpočtu SR pre zdravotníctvo. Zdravotnícky systém vyžaduje zvýšené náklady štátu na jeho prevádzku tak, aby v budúcnosti nedochádzalo k zadlžovaniu nemocníc,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva.
Celkovo dlhujú štátne nemocnice svojim veriteľom 666 miliónov eur.
Túto tému rieši aj Európska komisia, ktorá podala žalobu na Slovenskú republiku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári