PREŠOV. Na východnom Slovensku sa zhruba od polovice minulého roka začali šíriť prípady infekcie žltačky.
Ako informovala PR manažérka prešovskej nemocnice Martina Pavliková, v prešovskej nemocnici bolo doteraz hospitalizovaných okolo 700 pacientov s infekčnou hepatitídou typu A.
Hepatitída typu A, známa aj ako choroba špinavých rúk, alebo ľudovo povedané infekčná žltačka, je vysoko nákazlivé akútne ochorenie, ktoré spôsobuje zápal pečene.

Najviac pacientov mali v októbri
Najčastejšie sa šíri neumytými rukami po použití toalety, konzumáciou infikovaných potravín alebo vody či osobným kontaktom s nakazeným.
Práve tento typ hepatitídy sa na Slovensku vyskytuje najčastejšie. Inkubačná doba ochorenia je 15 až 50 dní.
„Na oddelení infektológie bolo naraz až 85 pacientov s touto potvrdenou diagnózou hospitalizovaných 4. októbra 2023. Od tohto dátumu síce došlo k ich pozvoľnému poklesu, no aj momentálne sa počet hospitalizovaných pohybuje priemerne okolo 40 až 50 pacientov,“ zhodnotila situáciu epidemiologička Martina Havrilová z Pracoviska hygieny a epidemiológie FNsP J.A. Reimana Prešov.

Najčastejšie sú choré deti
Liečba hepatitídy je podľa primárky oddelenia infektológie prešovskej nemocnice
Adriány Capákovej pomerne jednoduchá, ak ide o typického pacienta, čo je pediatrický pacient bez iných zdravotných komplikácií.
„Takí tvoria väčšinu hospitalizovaných pacientov z postihnutých oblastí, aktuálne dominuje výskyt v okresoch Snina, Svidník, Bardejov, sporadicky stále pretrváva ojedinelý výskyt v Prešove. Menší podiel hospitalizovaných tvoria dospelí, často v epidemiologickej súvislosti, napríklad pri výkone povolania,“ uviedla s tým, že nekomplikované vírusové ochorenie liečia vitamínmi a hepatoprotektívami a liečia sa aj pridružené sprievodné príznaky a diagnózy.
Odporúčaný je pokojový režim aj tri mesiace, vitamíny a nemastná diéta.
,,Priemerná doba nekomplikovanej hepatitídy je 1-2 týždne, počas tejto doby je pacient aj najviac infekčný. Najdlhšie sme hospitalizovali dieťa aj dospelého po dobu dvoch mesiacov,“ dodala Capáková..
Počet prípadov klesá
V súčasnosti má situácia s výskytom tohto ochorenia klesajúcu tendenciu.
Pokles počtu hospitalizovaných pacientov pripisuje Havrilová z Pracoviska hygieny a epidemiológie aj zlepšenému manažmentu očkovania, ako aj lepšej dostupnosti vakcín.
Preventívne očkovanie aj očkovanie kontaktov je v kompetencii obvodných lekárov, zabezpečenie plošného očkovania detí z postihnutých oblastí je možné po dohode aj s výjazdovým tímom nemocnice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári