HANUŠOVCE NAD TOPĽOU. V Hanušovciach nad Topľou sa stala tragédia.
Ladislav (15) zahynul minulú stredu po páde z miestneho viaduktu, železničného mosta, ktorého najvyšší pilier meria 28 metrov a výška nad terénom je 40 metrov.
Nebezpečný most
Primátor Štefan Straka (nezávislý) hovorí, že o dôvodoch sa zatiaľ iba špekuluje.
„Hovorí sa o tom, že bol šikanovaný. Vraj zanechal aj list na rozlúčku a krátko pred skokom rozposielal aj video. Ale ja som ho nevidel a neviem, čo je na tom pravdy. Každopádne, čosi sa dialo v duši mladého človeka,“ komentoval nešťastie v meste.

Rodičov chlapca pozná primátor osobne.
„Sú slušní, zamestnaní, príkladne sa o synov starajú. Je to obrovská tragédia.“
Najdlhší železničný most postavený v oblúku v strednej Európe láka dobrodruhov i mládež.
„Hlavne mladí, čo robia kadejaké videá na TikTok, sa aj šalia, robia rôzne roztopašnosti a nebezpečné veci aj na tomto moste. Bolo by dobré, ak by bol most lepšie zabezpečený, ale je to majetok Železníc Slovenskej republiky, my s tým veľa urobiť nemôžeme,“ dodal primátor.
Železničný most má zábradlie vysoké 1,1 metra, čo zodpovedá platným Slovenským technickým normám a predpisom ŽSR. "Nakoľko nejde o verejný priestor, ale o vyhradený železničný obvod, je zakázané vstupovať a vchádzať do obvodu bez povolenia. Železničné mosty nie sú verejnými komunikáciami v zmysle voľného pohybu osôb, ktoré nevykonávajú činnosti na infraštruktúre ŽSR," uviedol Denis Dymo.

Viac verzií
Ladislav bol žiakom Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Prešove.
Riaditeľka Iveta Marcinčinová hovorí, že existuje aj druhá verzia prípadu.
„Od rodičov máme ústnu informáciu, že z toho mosta spadol a nie sám skočil. V piatok bol pohreb, aj naši žiaci tam boli. Nevieme o žiadnej šikane alebo problémoch, ktoré by mal. Práveže to bol veselý žiak,“ povedala riaditeľka.
Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jana Ligdayová uviedla, že polícia začala trestné stíhanie vo veci trestného činu usmrtenia.
„Vykonáva aj ďalšie procesné úkony smerujúce k zisteniu presných okolností a príčin tejto tragickej udalosti. Bližšie informácie momentálne nie je možné poskytnúť.“

Dôležité je zdôveriť sa
Marcela Pravdová, psychologička z Centra poradenstva a prevencie v Košiciach vraví, že šikana môže byť pre rodičov a pedagógov prekvapením.
„Žiaľ, ak sa obeť nezdôverí nikomu z dospelých alebo ani rovesníkom, môže dlho prebiehať skryto a bez pomoci. Je dôležité, aby v školskom prostredí bolo možné tieto javy čo najskôr zachytiť, preto je dôležitá prítomnosť školského podporného tímu, ale aj určitá snaha ostatných pedagógov všímať si správanie a prejavy u žiakov a pružne reflektovať na rôzne zmeny tohto správania, ktoré môžu signalizovať, že sa niečo deje.“
Pokračuje, že ak je na škole podporný tím, mal by aktívne realizovať prevenciu v prostredí, v ktorom sa už napríklad objavilo rizikové správanie.
„Alebo zintenzívniť monitoring sociálnej klímy v triede, aby sa zistilo, aké vzťahy tam prevládajú, a tak zachytiť už v zárodku rôzne negatívne javy či agresiu.“
Vyjadrenie ministerstva školstva
Verejnosť nedávno zasiahol prípad Romana (15) z Parchovian, ktorý spáchal samovraždu skokom zo strechy základnej školy.
Ministerstvo školstva uviedlo, že pripravuje účinnejšie programy, ktorých úlohou bude učiť žiakov, študentov, ale aj učiteľov a zamestnancov škôl zvládať problémy, konflikty a rizikové správanie v bezpečnom prostredí so zapojením rodičov a celej komunity.
„Súčasťou opatrení rezortu bude aj moderný odborný program ochrany duševného zdravia, ktorý bude implementovaný aj v novom systéme podporných opatrení ako prostriedku zabezpečenia kvalitnejšieho inkluzívneho vzdelávania žiakov a študentov," napísal tlačový odbor ministerstva.
Doplnil, že výskytu možných prejavov šikanovania môže zabrániť aj aktívne rozvíjanie emočnej inteligencie, čo je súčasť jedného z nových podporných opatrení v systéme poradenstva a prevencie, a odborné identifikovanie možných problémov vo vzťahovej väzbe detí a ich rodičov.

Linky a adresy rýchlej pomoci
- Internetová poradňa pre mladých IPčko.sk
- Linka pre mladých so zdravotným postihnutím dobralinka.sk
- Linka dôvery Nezábudka 0800 800 566 (nonstop)
- Online poradňa Ligy za duševné zdravie
- Linka detskej istoty 116 111
- Národná linka pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212
- Linky dôvery v slovenských mestách
Košice - Linka dôvery
Pôsobí pod II. Psychiatrickou klinikou Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice. Telefónne číslo: 055 / 622 2323.
Košice - Linka nádeje
Pre krízové situácie a rodinné problémy, ktoré vyžadujú väčší priestor. Pôsobí pod I. Psychiatrickou klinikou Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice. Telefónne číslo: 055 / 644 1155.
Prešov - Linka dôvery (všeobecná)
Možno telefonovať v pracovných dňoch takto: Pondelok: 7. 00 – 15. 30. Utorok, streda, štvrtok: 7. 00 – 15. 00. Piatok: 7. 00 – 14. 30 Telefónne číslo: 051 / 7731 000.
V akútnych prípadoch možno volať aj na linku 112.
Mnohé všeobecné nemocnice, kde sa nachádzajú psychiatrické oddelenia a kliniky, sú pripravené poskytnúť pomoc pacientom v pohotovostných službách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári