PREŠOV. Projekt apartmánového domu Bélier, ktorý má vyrásť na Dilongovej ulici v Prešove, sa dostal do ďalšej fázy.
Ešte pred vyše rokom sme písali, že na bývalom pozemku nemocnice by mala vyrásť najvyššia, 65-metrová budova v meste a v nej 99 apartmánov.
Obyvatelia ulice aj štvrte Táborisko s takouto výstavbou nesúhlasili. Rovnako tak Hvezdáreň a planetárium v Prešove, ktorá má obavy, že jej bude mrakodrap zacláňať.
Investorom je Jozef Baran, inak prešovský aktivista a majiteľ hotela Bélier, ktorý už jednu menšiu bytovku na Dilongovej postavil. Architektom je Marián Ferjo, ktorý je okrem iného aj autorom stavby galérie Múr v centre mesta.

Posudzovanie vplyvov na životné prostredie
V zasadačke mestského úradu sa v utorok konalo verejné prerokovanie projektu v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie.
Účasť bola hojná. Prišli obyvatelia Dilongovej ulice aj ďalší účastníci konania, primátor, nový hlavný architekt, poslanci, hlavný kontrolór (avšak v úlohe občana, býva na rovnakej ulici), investor i architekt.
„Nie je to definitívne. Budú ďalšie fázy. Momentálne sme na začiatku, pri posudzovaní vplyvov na životné prostredie,“ zdôraznil hlavný architekt Patrik Panda, podľa ktorého bolo mesto povinné zvolať toto zhromaždenie.
„Možno je to obmedzujúce, ale téma bola daná od začiatku,“ podotkol s tým, že sa chystajú aj ďalšie stretnutia, pretože prioritou je „odkomunikovať takéto veci dopredu“.
Aj hlavného kontrolóra Alexandra Ernsta vyzval na stretnutie a na predloženie otázok. Zdôraznil, že na ne odpovie písomne a oficiálne.

Komu držia stranu
„Ako úradná osoba nie som na strane ani vás, ani investora, a výsledok bude objektivizovaný,“ povedal Panda s tým, aby sa diskusia niesla v rovine vecnej a nevyťahovali sa invektívy.
Primátor František Oľha (Demokrati) dostal otázku, komu drží stranu.
„Prioritou je to, aby bol dodržaný zákon,“ reagoval.

Čo hovoria dokumenty
Architekt Ferjo informoval, že všetky podklady a nezávislé štúdie boli odovzdané okresnému úradu, ktorý vplyv stavby na životné prostredie posudzuje. Odporúča miernejší variant.
„Kapacitne sme výškový variant znížili o 25 percent, konkrétne o 4 nadzemné a 1 podzemné podlažie,“ uviedol.
Viacerí občania označili za najväčší problém cestu.
Druhý problém bol v terminológii, čo vlastne znamená apartmánový dom. Či v skutočnosti nejde o byty na trvalé bývanie.
„Prehlasujem, že ide o dočasné bývanie. Mesto Prešov by to nesmelo ako byty skolaudovať,“ povedal investor Baran.
Hlavý architekt Panda vysvetlil, že územný plán neumožňuje na tom mieste stavať byty, ale občiansku vybavenosť tohto typu áno. Teda bývanie v služobných a podnikových bytovkách a zariadenia na prechodné ubytovanie.
„Nebude to budova na bývanie ako také, lebo to v zmysle územného plánu nie je dovolené,“ konštatoval.
Podľa Barana je názov apartmánový dom zaužívaný.
„Nikdy to nebude bytový dom a nikdy nebudem žiadať o zmenu územného plánu,“ vyhlásil s tým, že apartmánový dom sa dá odpredať aj firme, s odpočtom DPH.
Podľa jeho slov mala nemocnica záujem o to, aby v jej blízkosti bola možnosť ubytovania v snahe získať mladých ľudí do nemocnice.
„Môžeme to nazvať dom na prechodné ubytovanie. Ak budete spokojní, nazvime to ubytovňa. Ale nemení to nič na podstate veci. Regulatív územného plánu takúto stavbu umožňuje,“ dodal Baran.

Chystajú sa ďalšie stretnutia
Verejné prerokovanie sa skončilo bez výraznejších emócií, obyvatelia sú odhodlaní podať pripomienky.
Uskutočnia sa aj ďalšie stretnutia. „Budú. Koľko ich bude potrebné,“ povedal nám Panda s tým, že najbližšie bude 5. februára v rámci výboru mestskej časti.
„Z nášho pohľadu je najväčší problém samotná budova,“ povedala obyvateľka Dilongovej Darina Hrabčáková.
„Zaujíma nás, ako sa zmení celková situácia na ulici. Čo nám to prinesie? Jednu dedinu?“ pýtala sa a podotkla, že aj teraz sa jej stalo, že na odbočenie na Šafárikovu ulicu čakala osem minút.
„Je tu celý rad problémov. Sused sa sťažuje, že keď mu oproti postavili bytovku, padol mu tlak vody o tretinu. Cesta je v nevyhovujúcom stave. Neviem si predstaviť, že tam, kde je nemocnica a rodinné domy, bude medzi nimi taká veľká stavba. A ďalšia vec je hvezdáreň. Tam sa toľko ľudí vystrieda a aby bola kvôli jednej bytovke celá odstavená...“ zhrnula obavy.

Zapojili sa aj „vlci“
Obyvateľov prišlo podporiť aj Lesoochranárske zoskupenie Vlk, ktoré sa zapojilo do konania.
„Podľa nášho názoru je to v rozpore s územným plánom mesta Prešov. Je to plocha občianskej vybavenosti a oni tam idú postaviť budovu, kde budú apartmány, ako ich nazvali, ktoré budú plniť funkciu bytov. Druhá námietka je tá, že podľa nášho rozboru dokumentov správa nesplnila všetky podmienky, ktoré im zadával rozsah hodnotenia,“ povedala zástupkyňa zoskupenia Jana Zajaková.
„Zapojili sme sa do tohto procesu, lebo sa snažíme pomáhať miestnym komunitám a k Hvezdárni a planetáriu v Prešove máme osobný vzťah, keďže sme tam dlhé roky robili prednáškové cykly. Obávame sa jej zániku,“ dodala.

Nejednoznačný výklad
Hlavného architekta sme sa pýtali, ako je to s charakteristikou stavby.
„Súvisí to s rôznym pohľadom na to, čo je napísané v územnom pláne. Za mňa tak, ako je v našom stanovisku napísané, v rámci územia je dovolené postaviť objekty prechodného ubytovania, čo je občianska vybavenosť. Preto predkladaný zámer je v súlade s územným plánom,“ povedal Panda.
S dôvetkom, že „šikovný architekt to vždy urobí tak, aby to bolo v súlade s územným plánom“.

Architekt: Ani Eiffelovka sa nepáčila
Architekt Marián Ferjo vyhlásil, že budova bude urbanisticky zapadať do prostredia: „Nenavrhoval by som to, keby som mal o tom pochybnosti. Je tam dominantný monoblok s oveľa väčšou hmotou a výškový rozdiel jedenásť metrov, ktorý ostal po znížení, je v tých pohľadoch zanedbateľný.“
Podľa jeho slov nebude cloniť ani hvezdárni.
„Čo sa týka podmienok hvezdárne, nedostali sme od nej žiadne podklady. Musel som si nájsť všetky veci na internete. Šťastie, že máme ústrednú hvezdáreň Hurbanovo. Ona tam má presné podmienky, aké máte spĺňať pri pozorovaní oblohy. Všetky máme do bodky splnené. Aj s rezervami,“ konštatoval.
Zdôraznil, že ako projektant splnil všetko podľa príslušných predpisov.
Potvrdil, že navrhovanú budovu znížili o štyri podlažia.
Podľa neho je však škoda, že nebude v pôvodnej výške, bol by to unikát.
„Aj proti Eiffelovke boli na začiatku protesty, nevedeli si ju v danom čase predstaviť,“ podotkol.

Cesta vraj bude postačovať
Ferjo uviedol, že podľa dopravného posúdenia má cesta dostatočnú kapacitu na zabezpečenie dopravy pre túto stavbu.
„Vychádzali sme z toho, že v územnom pláne mesta je táto komunikácia Dilongova vedená ako cesta C3, čiže cesta určená pre dvojsmernú premávku. Máme k tomu dopravnú štúdiu, ktorá potvrdzuje, že aj pri miernom náraste áut je táto cesta stále v rámci technických noriem,“ povedal developer Jozef Baran.
Kladné stanoviská majú aj od vodární či nemocnice.

Baran: Bola by to vhodná dominanta
Obavy občanov označil Baran za neopodstatnené.
Výška budovy by prekážať nemala: „Pýtal som sa troch prešovských architektov, či tam takáto stavba bude vhodná. Vyjadrili sa, že v danom území je stavieb pri nemocnici viac a žiada sa jedna dominantná. Tak prečo by Prešov nemohol mať pohľadovo vyššiu budovu než len niečo, čo sa stratí v tej výstavbe.“
Odznel aj návrh, nech tam postaví štyri vilky. Zhodnotí tak pozemok a nenaštve susedov.
„Štyri vilky sa nedajú, lebo územný plán to nedovoľuje. Dovoľuje len občiansku vybavenosť a toto je to, čo tam môže byť. Keby tam mohli byť štyri vilky, postavím ich. Bohužiaľ,“ dodal Baran.
Nemocnica: Komerčné aktivity nás nesmú obmedzovať
Fakultná nemocnica reagovala, že najprv musí detailne analyzovať aj upravený zámer projektu výstavby apartmánového domu.
Jej analýza súvisí s budúcimi rozvojovými plánmi nemocnice, ako je napríklad výstavba nového pavilónu, v ktorom bude umiestnený urgentný príjem a heliport, alebo systém parkovania.
„Ide o tretiu najväčšiu nemocnicu na Slovensku, tomu zodpovedá aj kolobeh niekoľko stotisíc pacientov ročne, parkovanie tisícov áut ročne, pohyb záchranných vozidiel atď. Poskytovanie zdravotnej starostlivosti a zvyšovanie jej kvality je najdôležitejšou úlohou nemocnice, ktorá sa nikdy nezmení. Takže komerčné aktivity by mali rešpektovať chod nemocnice a nijakým spôsobom ju neobmedzovať."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári