Korzár logo Korzár Prešov

Rusi šírili hoax, do kauzy cintorína sa vložil aj Žilinka. Vyšetrovanie trvalo vyše roka

Prípad poputoval na okresný úrad.

Vojnový cintorín v Ladomirovej v roku 2022.Vojnový cintorín v Ladomirovej v roku 2022. (Zdroj: Archív KPÚ Prešov)

LADOMIROVÁ. Kauza „zničených hrobov“ na vojnovom cintoríne z prvej svetovej vojny v obci Ladomirová v okrese Svidník speje do finále.

O záveroch policajného vyšetrovania informoval hovorca Krajskej prokuratúry v Prešove Marián Spišák.

Súvisiaci článok Zničili ruské hroby? Veľvyslanec klame, tvrdí starosta. Žilinka to preverí Čítajte 

O súhlas nepožiadali písomne

Polícia pre údajne zničené vojnové hroby ruských vojakov viedla trestné stíhanie vo veci prečinu hanobenia miesta posledného odpočinku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po vykonaní rozsiahleho vyšetrovania vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru vo Svidníku vydal ešte vlani 2. októbra uznesenie, ktorým trestnú vec postúpil na konanie o správnom delikte odboru všeobecnej vnútornej správy Okresného úradu v Prešove.

SkryťVypnúť reklamu

„Výsledky vyšetrovania preukazujú, že nejde o trestný čin, ale o skutok, ktorý by mohol byť iným správnym deliktom,“ povedal Spišák.

Obec si totiž pred vykonaním prác na cintoríne nesplnila povinnosť a pred odstránením obrubníkov nepožiadala ministerstvo vnútra o písomný súhlas.

Vtedajší starosta Vladislav Cuper (nezávislý) potvrdil, že to len telefonicky oznámil Okresnému úradu v Prešove, písomný súhlas nemal a ani ho oň nikto nežiadal.

Už aj dozorujúci prokurátor Krajskej prokuratúry v Prešove preskúmal vydané uznesenie a vyšetrovací spis.

„S procesným postupom a rozhodnutím vyšetrovateľa sa stotožnil,“ povedal Spišák.

V tomto prípade teda nejde o trestný čin, môže ísť len o priestupok.

Či už okresný úrad o priestupku rozhodol, povedať nevedel.

SkryťVypnúť reklamu

„Nedisponujeme touto informáciou,“ dodal.

So žiadosťou o túto informáciu sme oslovili okresný úrad aj obec Ladomirová, odpovede sme zatiaľ nedostali.

Súvisiaci článok V kauze cintorína v Ladomirovej nejde o trestný čin. Prokurátor toto rozhodnutie preverí Čítajte 

Nekonečný príbeh

Kauzu vyšetrovala polícia od jesene 2022.

Prvotne vyšetrovateľ ešte 22. novembra toho istého roku vydal uznesenie, ktorým vec postúpil príslušnému okresnému úradu, keďže skutok sa podľa zákona o vojnových hroboch javil ako iný správny delikt.

Prokurátor Okresnej prokuratúry vo Svidníku v rámci dozoru toto uznesenie zrušil a vyšetrovateľovi uložil, aby vo veci znova konal a rozhodol.

Neskôr dozor nad skráteným vyšetrovaním od svidníckej prokuratúry prevzala Krajská prokuratúra v Prešove.

Súvisiaci článok Vybrali sme len obrubníky pre lepšiu údržbu, hovorí o kauze vojnového cintorína starosta Ladomirovej Čítajte 

Exstarosta: Podržali ma v ťažkých chvíľach

„Som rád, že sa spis uzatvoril v intenciách zákona a dezinformácie a následné emócie, ktoré vyvolalo Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku a vyjadrenia generálneho prokurátora Maroša Žilinku, sa preukázali ako nepravdivé,“ zareagoval na informácie prokuratúry dnes už bývalý starosta Cuper.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to potvrdením toho, že si všetci musíme čoraz viac v 21. storočí uvedomovať silu informácií, a to hlavne nepravdivých, a zamyslieť sa nad skutkami, ktoré vyvolajú,“ povedal.

Vďaka podľa neho patrí rezortom obrany a vnútra, Pamiatkovému úradu Slovenskej republiky i bývalému premiérovi Eduardovi Hegerovi (Demokrati), ktorí ako prví skonštatovali, že ide o hoax.

„Tvrdili, že skutok opisovaný v médiách sa nestal. Podržali ma v ťažkých chvíľach a dodali mne a mojim blízkym nádej a odvahu aj napriek tomu, že generálny prokurátor opätovne trval na ďalšom prešetrovaní danej veci,“ dodal Cuper.

Súvisiaci článok Heger v Ladomirovej: Neverte hoaxom. Ten o zničení hrobov vypustil ruský veľvyslanec Čítajte 

Všetko spustili Rusi

Kauzu odštartovali v polovici septembra 2022 vyjadrenia veľvyslanca Ruskej federácie na Slovensku I. B. Bratčikova, že hroby zosnulých hrdinov z prvej svetovej vojny na vojnovom cintoríne v obci Ladomirová „boli takmer zničené“ a „boli na príkaz starostu obce Ladomirová bagrom zrovnané so zemou“.

Rusi zdôrazňovali, že ide o ruský cintorín, na ktorého komplexnú obnovu v roku 2014 prispeli.

Polícia reagovala, že ide o hoax.

Na svojej stránke na sociálnej sieti napísala, že „išlo o štandardnú dezinformačnú kampaň, ktorej cieľom bolo odkloniť pozornosť od vojny na Ukrajine a novoobjavených masových hrobov v meste Izjum. V širšom kontexte Rusom išlo o navodenie dojmu, že 'zlí' Slováci ničia historické ruské hroby, až tak šialene podporujú Ukrajinu“.

Vklad generálneho prokurátora

Status ruského veľvyslanectva na svoj profil na sociálnej sieti umiestnil aj generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Na tlačovej besede 17. októbra 2022 povedal, že o tom, že v Ladomirovej mal byť poškodený vojnový cintorín, sa dozvedel z overených zdrojov.

„Bolo mojou psou povinnosťou na to zareagovať,“ zdôraznil.

Avizoval, že zásah do hrobových miest dá prešetriť.

Vyšetrovanie malo zistiť, či „bezohľadným zásahom“ do hrobových miest, v ktorých sú pochovaní vojaci, nedošlo k naplneniu znakov trestného činu hanobenia miesta posledného odpočinku.

Súvisiaci článok Žilinka kritizoval Hegera. Zásahy na vojnovom cintoríne v Ladomirovej vyšetrujú Čítajte 

Obrubníky vybrali minibagrom

Starosta Cuper vtedy reagoval, že „hroby naďalej zostali na svojich miestach“ a odstránili len „betónové obrubníky pri hroboch, ktoré sa rozpadávali a nebola možná ich údržba“.

Priznal, že o zámere odstrániť betónové obrubníky z hrobov informoval len telefonicky Okresný úrad v Prešove, písomné vyjadrenie nemal ani od úradu, ani od rezortu vnútra. Obrubníky vybrali minibagrom a plochu vyrovnali.

Cuper poukázal na to, že obnova zanedbaného cintorína ani v roku 2001, ani v roku 2014 nekorešpondovala s reálnymi hrobovými miestami, obrubníky „išli cez nebohých, cez ruky, hlavy, telá“.

Nepredchádzal jej pamiatkovo-archeologický výskum, kde sa hroby skutočne nachádzajú. Navyše na osadenie obrubníkov v roku 2014 nemala obec povolenie, neohlásila to ani ako drobnú stavbu.

„Je to vlastne čierna stavba,“ povedal.

Podľa neho neobstojí ani tvrdenie, že cintorín je „ruský“, keďže sú na ňom pochovaní vojaci rôznych armád.

Súvisiaci článok Výber z rozhovorov 2022: Historik o Ladomirovej: Cintorín nie je len ruský, obrubníky boli nešťastné Čítajte 

Nielen ruskí vojaci

Dehonestovanie hrobov odmietli historici i pamiatkari.

Historik Martin Drobňák, predseda Klubu vojenskej histórie Beskydy, označil betónové obrubníky za nie „veľmi šťastné riešenie“.

„Keď sa potom hroby ťažko udržiavali, nevidím problém v odstránení obruby a čo je hlavné, cintorín neostal v stave, ktorý by nebol dôstojný pre padlých vojakov,“ povedal pre Korzár.

Upozornil, že aj keď je cintorín v bežnej pamäti ľudí označovaný ako ruský, v archívnych dokumentoch, ktoré sa k nemu viažu, sa takáto informácia nenachádza.

„Podľa archívnych materiálov zo zložky tohto cintorína, ktoré sa nachádzajú vo Vojenskom historickom archíve v Bratislave vo fonde Vojnové hroby a cintoríny, je podľa katastrálneho listu pochovaných 270 vojakov a všetci sú neznámi. Cintorín tvoria spoločné hroby, masové šachty, a je na ňom tiež 38 jednotlivých hrobov,“ povedal.

Práve v nich sú podľa evidenčného listu pochovaní vojaci rakúsko-uhorskej monarchie. Ďalším výskumom sa podarilo dohľadať aj zoznam vo fonde Zemského vojenského veliteľstva.

„Tam sa našiel zoznam mien šestnástich vojakov, podľa nich je jasné, že ide o vojakov rakúsko-uhorskej armády. Nehovorím, že na cintoríne nie sú pochovaní ruskí vojaci, určite sú v množstve neznámych vojakov. Ale v žiadnom prípade nemôžeme tento cintorín prehlásiť za cintorín len ruských vojakov,“ dodal.

Súvisiaci článok Bol terčom ruských hoaxov. Cintorín v Ladomirovej sa stal národnou kultúrnou pamiatkou Čítajte 

Pamiatkari: Hroby poškodené neboli

Pamiatkar Anton Liška z Krajského pamiatkového úradu v Prešove označil statusy ruského veľvyslanectva a neskôr aj generálneho prokurátora Žilinku za klamlivé.

Vojnové hroby podľa neho poškodené neboli.

„Upozorňovali sme na to, že k tomu nemohlo dôjsť, pretože nadzemná časť vrátane betónových obrubníkov bola v roku 2014 osadená na základe náčrtu z medzivojnového obdobia. Ten však neuvádza rozmery hrobov, vzdialenosť medzi nimi a ani to, kde presne boli osadené,“ vysvetlil.

Ešte v roku 2001 bola celá plocha cintorína zarovnaná.

„Trváme na tom, že ak chceme presne odprezentovať miesta, kde hroby reálne boli, dá sa to zabezpečiť iba archeologickým výskumom,“ dodal.

Súvisiaci článok Bol terčom ruskej propagandy. Novú tabuľu na cintoríne osadili bez povolenia pamiatkarov Čítajte 

Historicky správny text

Medzitým bol vojnový cintorín v Ladomirovej vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Je zapísaný v Ústrednom zozname pamiatkového fondu Slovenskej republiky.

Vyplýva z toho, že obec ako jeho správca je v zmysle pamiatkového zákona pred začatím obnovy povinná požiadať Krajský pamiatkový úrad Prešov o vydanie rozhodnutia o zámere obnovy.

Vlani na jeseň však obec, už za čias novej starostky Oľgy Bojčíkovej (kandidovala za Smer, Hlas a SNS), bez súhlasu pamiatkarov vymenila starú informačnú tabuľu za novú a ponechala starý text. Ten uvádzal, že na cintoríne je pochovaných 270 ruských vojakov.

Pamiatkový úrad vyzval obec, aby ju odstránila.

Pamiatkar Liška informoval, že tabuľa s novým, už historicky verným textom je na mieste od polovice novembra.

Maroš Žilinka
Odoberať tému

Súvisiace témy: Vojnou sužovaná Ukrajina

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 863
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 915
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 598
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 460
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 707
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 392
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 259
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 685
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úradujúci prezident USA Donald Trump počas Super Bowlu LIX.

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.


14
Tlačová konferencia premiéra Fica a Tibora Gašpara.

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.


a 1 ďalší 6
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Účasť odborníkov zrušili v poslednej chvíli.


2
Peter Schutz

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.


10

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu