PREŠOV, HUMENNÉ, POPRAD, BARDEJOV, VRANOV. Spomienkové zhromaždenie na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú v Prešove vyvolalo viaceré rozpaky.
Na jednej strane slušná účasť a silné prejavy, na stane druhej viaceré problematické momenty.
Tak to charakterizovali aj Prešovčania, s ktorými sme hovorili po zhromaždení.

V novej zostave
Z pôvodnej zostavy organizátorov, ktorí v Prešove organizovali zhromaždenia Za slušné Slovensko, neostal nikto, s výnimkou zvukára. Ozvučenie znovu dodal dnes už prešovský nezávislý poslanec Rudolf Voit. Tentoraz sa dostal aj na pódium.
Hlavným organizátorom tohoročnej pietnej spomienky bol Imrich Šesták, pridalo sa k nemu združenie Otvorená brána a Slovenský syndikát novinárov. Kuciak členom tejto organizácie nebol.
Minuloročné zhromaždenie k piatemu výročiu, ktoré organizovala rovnaká skupina ľudí, sa konalo o deň skôr, keďže 21. februára boli na Hlavnej fašiangové slávnosti.
Nespropagovaný míting vtedy nebol úspešný, prišlo len vyše štyridsať ľudí.

Prešovčania prišli
Nízka účasť hrozila aj tento rok. Ešte na obed označilo v udalosti na facebooku len päťdesiat ľudí, že sa podujatia zúčastní. Napokon sa obavy nepotvrdili, prišla ich tisícka.
Pre porovnanie, pri prvom výročí v roku 2019 prišlo na prešovské námestie štyritisíc ľudí.

Nasledujúci rok sa na pešiu zónu dostalo tisícpäťsto Prešovčanov, ktorí si prišli uctiť pamiatku Jána a Martiny.
V ďalšie roky sa spomienkové zhromaždenia nekonali pre pandémiu. Vražda Jána a Martiny v roku 2018 zmobilizovala tisíce ľudí. Na zhromaždeniach v Prešove ich bolo od troch až po takmer desaťtisíc.
Vysoké počty protestujúcich Prešovčanov - okolo štyroch tisíc, ku koncu aj viac – chodili aj na nedávne protivládne protesty Zastavme ich! Tie boli momentálne pozastavené, aj keď viacerí aktéri hovoria o tom, že uvažujú o ich obnovení.

Na úvod stredajšej pietnej spomienky, po piesni o Jánovi a Martine, prečítala moderátorka Veronika Kmetóny Gazdová ich profily a list od ich rodičov.
Hlavný organizátor zhromaždenia v Prešove Imrich Šesták pripomenul, že dnešný premiér sľuboval, že povie, ako to bolo.
„Ľudia na Slovensku vedia, že za všetkým bol Kočner,” dodal.

Čorejová: Nerezignujme
Na pódiu vystúpila aj miestna politička, nezávislá poslankyňa Slávka Čorejová. Doposiaľ na zhromaždeniach Za slušné Slovensko politici, ani miestni, nevystupovali.
„Neuspokojili sme sa s menami a odsúdením vykonávateľov tohto ohavného činu. To nestačí,“ zdôraznila.
Pocitu frustrácie a nečinnosti rozumie, ale apelovala: „Nerezignujme, prosím.“
Čítané boli aj listy od Viery Dubačovej a Pavly Holcovej a premietané videá.
Rozpaky vzbudilo video s Matovičom z diskusnej politickej relácie, v ktorej bol s Tiborom Gašparom zo Smeru.
„Možno nie všetci súhlasíte s tým, čo odznelo, ale keď sa rozviazali ruky policajtom, prišli výsledky,“ obhajovali výber tohto videa.

Jurčišin: Nominácia Chudíka je pľuvancom do tváre
„Nechcem mlčať pri takejto smutnej udalosti,” povedal novinár na dôchodku Jozef Jurčišin.
Pripomenul, že Kuciak písal „o podozrivých podnikateľských aktivitách v alternatívnej energetike na Zemplíne bývalého predsedu Prešovského samosprávneho kraja“.
Bývalý župan zo Smeru Peter Chudík je dnes prednostom Okresného úradu v Prešove.
„Nie je toto personálne rozhodnutie súčasnej vlády pľuvancom do tváre všetkým nám, ktorí veria v nejakú elementárnu slušnosť?“ položil rečnícku otázku.

Klenovi sa zlomil hlas
Dvoma piesňami a príhovorom prispel aj pesničkár a aktivista Edo Klena.
„Milý Ján, drahá Martina, prepáčte. Stratili sme sa v demokracii. Už zase,“ začal svoj príhovor.
„Víťazi volieb nás vrátili do minulého storočia a opozíciu tvoria aj takí, čo im tento návrat uľahčovali,“ hovoril.
„My, ktorí sme tu, sme na vás nezabudli. Tu sme a nezabudli sme,“ zlomil sa mu hlas pri emotívnom odkaze zavraždenému páru.

Vystúpili Voit i Frič
„Nehovorím to tu preto, aby som kydal, hejtoval a nadával, ale ako rodič, otec štyroch dcér, starý otec,” povedal na pódiu dlhoročný zvukár prešovských mítingov a tiež aj nezávislý mestský poslanec Rudolf Voit.
„Pamätajme, že sa to môže stať znovu,” zdôraznil.
Na pódiu vystúpil i dobrovoľník Tony Frič, ktorý povedal, že každý by mal plniť svoje poslanie a Ján Kuciak ho plnil.
Podotkol, že práve preto on chodí pomáhať na Ukrajinu. „Som rád, že ste sem prišli a verím, že zlo nevyhrá,“ uzavrel.

Organizátorke chýbajú dlažobné kocky
Záverečnou spíkerkou bola spoluorganizátorka Otília Ferenčíková zo združenia Otvorená brána. Začala emotívne s tým, že mama Martiny Kušnírovej už zapálila 4 380 sviečok.
„Boh nenáhlivý, ale pamätlivý,“ vyhlásila a potom nabral jej prejav ráz, ktorý u prítomných vyvolal zmiešané pocity.
Štvrtkové protivládne protesty označila za sterilné a liknavé. Žiadala generálny štrajk: „Pýtam sa, kde sú tie dlažobné kocky, vidly, motyky?”
Vyhlásila, aby Jánovi a Martine „svietilo svetlo - Ježiš Kristus“ a pomodlila sa Otčenáš.
Prešovskú pietnu spomienku neukončila hymna, ale Veselá pesnička od IMT Smile.
Pozdrav od Fedora Gála
V Humennom stálo za organizáciou stredajšieho protestu a pietnej spomienky neformálne združenie humenských občanov Príď a poznaj.
„Demontáž práva, spravodlivosti a ľudskosti. To je cesta, na ktorú otvorene nastúpila vláda Roberta Fica. Tento ustráchaný človek je ešte stále naším zamestnancom, a preto sme sa rozhodli dať mu najavo svoju nespokojnosť. Stane sa tak slušne, tvrdo a jednoznačne na občianskom proteste,“ povedal líder Ján Mičovský (Demokrati).
Na námestie pred dom kultúry prišlo asi 200 ľudí. Mnohí z nich chodievajú na protesty pravidelne a prihovárajú sa zhromaždeniu.
Jedným z nich je aj podnikateľ Martin Hyška. „Nerozmýšľam nad vecami, ktoré sú pre mňa samozrejmé. Preukázali ste odvahu, statočnosť a presvedčenie, keď sa spomína na neprávosti, na vraždu novinára, ktorý svojou investigatívnou prácou odhaľoval zločiny na najvyšších miestach za bývalej vlády Roberta Fica,“ ocenil prítomnosť ľudí na námestí.
„Vražda Jána a Martiny otriasla celou spoločnosťou. Ľudia pochopili, že je to útok na nás všetkých,“ prihovoril sa zhromaždeniu výtvarník Marián Kusik.
Prečítal odkaz pre Humenčanov od hlavného aktéra Novembra '89 Fedora Gála, ktorý vystúpil na proteste v Prahe.
„Zapáľme sviečky a pamätajme, že naši odporcovia rozumejú iba sile. Nestačí protestovať. Treba ísť do akcie. Do politiky, od tej miestnej až po celoštátnu, do neziskoviek, do občianskej angažovanosti, každý tam, kde je a môže, čo vie.“
Jánoš: Zlo sa vrátilo späť
Do Humenného meral cestu z Telgártu poľnohospodár Jaroslav Jánoš, bývalý riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry, blízky spolupracovník vtedajšieho ministra pôdohospodárstva Mičovského.
„Robili sme kroky, aby sa situácia zlepšila. Vlastne sme pokračovali v odkaze Jána Kuciaka. Dopadlo to tak, že tí dvaja hore sa na nás musia asi veľmi hnevať,“ netajil sklamanie zo súčasného vývoja.
„Zlo, ktoré malo byť dávno preč, sa vrátilo späť a v plnej sile. Zažívame aroganciu moci. Naša demokracia je na hony vzdialená od normálnej a skutočnej. Výška demokracie sa odvíja od toho, ako vládna väčšina zaobchádza s menšinou,“ povedal.
Spomenul si na to, ako nastúpil do tímu Mičovského na protikorupčnom oddelení.
„So špičkovými policajtmi sme rozpracovali niekoľko prípadov, ktoré sa týkali pôdohospodárstva. Bol to veľmi zlý zážitok, čo projekt, to podvod. Padlo množstvo trestných oznámení. Potom prišlo niečo, čomu som sa čudoval a z čoho som bol sklamaný, pretože po roku a pol sa Fico v podstate vrátil späť,“ dodal.
Ako rečníci vystúpili tiež bývalý primátorský kandidát Slavomír Novák a exposlanec Národnej rady Tomáš Šudík (Slovensko).
Prečítali manifest, zapálili sviečky
Moderátor Mičovský prečítal Občiansky manifest, ktorý Humenčania pripravili v spolupráci s Dolnokubínčanmi a ponúkli ho všetkým mestám, v ktorých sa konajú občianske protesty.
„Naša krajina sa ocitla v nebezpečenstve. Tí, ktorých sme poverili jej správou, začali drzo demontovať jej demokratické smerovanie. Namiesto oprávneného záujmu občanov o spravodlivosť sledujú svoje neoprávnené záujmy o svoju beztrestnosť. To je neprípustný začiatok konca demokratického Slovenska,“ napísali v manifeste.
Mičovský zdôraznil, že protesty nie sú výkrikmi voličov, ktorým sa nepáči, že voľby vyhral ktosi iný, ale uvedomelý postoj občanov, ktorí vedia, že slobodu je správne nielen užívať, ale ak treba, tak aj brániť.
„Bráňme našu slobodu a nedopusťme návrat mečiarizmu, ktorý sa premenil na ešte podlejší ficizmus,“ povedal.
Humenčania sa telefonicky spojili s protestujúcimi vo Vranove nad Topľou. Z Vranova sa Humenčanom prihovoril bývalý poslanec Národnej rady a okresný predseda KDH Pavol Zajac, ktorý pridal aj krátku modlitbu za Jána a Martinu.
Účastníci po skončení protestu prešli námestím až k pamätníku Martiny a Jána na južnom námestí pred knižnicou, kde zapálili sviečky, a zavraždenú dvojicu si uctili minútou ticha. Autorom pamätníka je nekonformný umelec Fero Guldan.
V Bardejove čítali list rodičov zavraždených
Komunitná nadácia Bardejov na čele s Jozefom Jarinom zorganizovala spomienku na Jána a Martinu aj protivojnový protest pri príležitosti druhého výročia začiatku vojny na Ukrajine. Na Radničnom námestí sa stretli dve stovky ľudí.
„Po vražde týchto dvoch mladých ľudí sa Slovensko zmenilo. Demokratická časť spoločnosti sa postavila na nohy. Očakávali sme, že sa spoločnosť obrodí, ale voľby v roku 2020 a aj tie posledné v roku 2023 ukázali, že ešte veľká časť voličov nemá schopnosť reálne a citlivo posudzovať politikov. Preto sme sa politicky vrátili naspäť. Doplácame na absenciu dôslednej výchovy k občianstvu. Už 34 rokov ju zanedbávame na školách. Chceli by sme opravovať auto, ale pritom sme sa nikdy nepozreli, ako vyzerá pod kapotou,“ predniesol Jarina.
Teší ho, že naopak kultúrna obec sa preberá, dôkazom čoho sú dva seriály, Dunaj a Čas nádejí, ktoré nás učia o vlastných dejinách.
List rodičov Jána a Martiny prečítal Martin Ceľuch z občianskeho združenia Spoločnosť pre ochranu netopierov na Slovensku.
Vystúpila aj aktivistka Erika Frická, gymnazistky Daniela Lešková a Zuzana Hijová, a za ukrajinskú komunitu v Bardejove Natalia Serhijeva.
Počas zhromaždenia prítomní prispievali do zbierky na zakúpenie zdravotníckych potrieb podľa zoznamu humanitárnych organizácií pomáhajúcich trpiacim Ukrajincom.
Organizátormi aktivít sú Komunitná nadácia Bardejov, občianske združenia Different, Kandelaber, Občianska iniciatíva Fortis – podporujeme občiansku statočnosť a občianska iniciatíva Za slušné Slovensko.
Vo štvrtok o osemnástej hodine sa v kultúrnom centre Bašta v Bardejove uskutoční verejná beseda s vojnovým fotografom Marcelom Rebrom z Popradu a dvomi zástupcami ukrajinských odídencov, žijúcich v Bardejove. Tí sa s prítomnými podelia o svoje príbehy.
Ani Vranov nezabúda
Vo Vranove nad Topľou zorganizovalo pietnu spomienku k zavraždeniu Jána a Martiny okresné centrum Kresťanskodemokratického hnutia.
Jeho predseda a moderátor akcie Pavol Zajac predstúpil pred zhruba 50 prítomných. Tí si uctili pamiatku novinára a jeho snúbenice zapálením sviečky pri Katolíckom kultúrnom dome pri bazilike minor.
„Táto pamätná tabuľa je síce osadená k výročiu 17. novembra, ale má nám čo povedať aj dnes. Na nej je citát – poznáte pravdu a pravda vás vyslobodí. To je pre mňa veľmi silná myšlienka aj v súvislosti s Jánom Kuciakom a Martinou Kušnírovou. Som presvedčený, že Ján Kuciak bol novinár, ktorému išlo o spoznanie pravdy a o to, aby na Slovensku vládla spravodlivosť. To je aj jeho odkaz pre nás všetkých do dnešnej politickej situácie, ktorú zažívame,“ hovoril Zajac.
Pod fotku Jána a Martiny organizátori uložili veniec a sviečky. Spomienky sa zúčastnili aj otcovia z rádu pavlínov.
Poprad bude na nohách aj vo štvrtok a sobotu
V Poprade počas tichej spomienky chodili ľudia zapáliť sviečky k morovému stĺpu v medzikostolí na Námestí sv. Egídia.
„V širších súvislostiach sú zodpovední politici, ktorí sú dnes opäť pri moci. Pred šiestimi rokmi sme si mohli myslieť, že nás 'len' podrazili. No dnes v snahe o to, aby si zabezpečili bezstrestnosť a nekontrolovaný prístup k našim spoločným peniazom, nás celkom jasne ťahajú smerom k autoritárskemu režimu," komentovala za organizačný tím Sofia Trommlerová.
Sloboda na Slovensku podľa nej nebola od roku 1989 nikdy tak ohrozená ako dnes.
„Šesť rokov po vražde je odkaz Jána a Martiny aktuálny viac ako kedykoľvek predtým. Títo mladí ľudia prišli o život, pretože ich zaujímala pravda a spravodlivosť. Nesmieme ich sklamať," uviedla.
Vo štvrtok o osemnástej hodine organizačný tím Poprad za demokraciu naplánoval už deviaty občiansky protest proti rozkladu demokracie a právneho štátu. Protest sa uskutoční pred OC Forum.
„Protest bude spojený aj s pripomenutím si šiesteho výročia vraždy Jána a Martiny a druhého výročia invázie Ruska na Ukrajinu. Navyše sa v sobotu o 17.00 pred OC Forum uskutoční aj podujatie pripomínajúce druhé výročie začiatku vojny na Ukrajine. S prejavmi vystúpia viacerí rečníci aj ukrajinské odídenkyne a takisto zaspieva ukrajinská umelkyňa,“ pozýva spoluorganizátorka Sofia Trommlerová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári