PREŠOV. O tomto mieste spievala skupina Mloci, čo ho automaticky zaraďuje medzi lokálne atrakcie.
Tí skôr narodení si pamätajú, že tam boli preliezky a hojdačky. Deti so zmrzlinou ich obľubovali.
Park v centre Prešova na Masarykovej ulici je už roky zatvorený a spustnutý. Pokusov o jeho obnovenie bolo niekoľko.
Prešovčania ho volajú detský park, za socializmu to bol pioniersky park, prischla mu tiež hanlivá prezývka „buzipark“, urbanisti a architekti ho chcú pomenovať Staromestský park.
Nachádza sa na zhruba hektárovej ploche vedľa sídla pravoslávnej fakulty (niekdajšieho pionierskeho domu) pri zastávke Čierny most.

Vždy to na niečom stroskotalo
Snahy o obnovu parku boli v Prešove už desaťročia.
Stal sa aj jednou z tém komunálnych volieb v roku 2018, jeden z adeptov na primátora oznámil svoju kandidatúru práve na tomto mieste.

Zámer odkúpiť tento park, zrevitalizovať a otvoriť pre verejnosť bol v Prešove viac ako dvadsať rokov. Vždy to na niečom stroskotalo.
Najprv na snahe vlastníkov urobiť tam rezidenčné bývanie, neskôr na cene.
Pozemky v parku pôvodne získala v rámci reštitúcií pravoslávna cirkev, ktorá ich predala do súkromných rúk.
Majitelia žili dlhodobo v zahraničí. Mesto malo problém doručiť im pokuty za nekosenie svojich pozemkov.
Neskôr ich predali, ale nie mestu.

Obchodné centrum? Byty? Zeleň?
Ponuku na kúpu pozemku za vtedajších osemsto slovenských korún za meter štvorcový mestské zastupiteľstvo neschválilo.
Bolo to v čase prvého volebného obdobia Pavla Hagyariho (2006 - 2010), pričom pokusy o získanie nehnuteľnosti do majetku mesta tu boli aj skôr. Park neskôr niekoľkokrát zmenil majiteľov, vždy išlo o súkromného vlastníka.
V roku 2010 sa črtala dohoda. „Toto miesto si mnoho Prešovčanov a ani ja nevieme predstaviť v inej funkcii ako vo funkcii mestského detského parku. Nedávno sme mali ďalšie rokovania a som rád, že sa celá vec posúva správnym smerom,“ nádejal sa vtedajší primátor Hagyari.
K dohode medzi samosprávou a majiteľom napokon nedošlo.
V roku 2016, už za éry Andrey Turčanovej (KDH), sa hovorilo, že v niekdajšom detskom parku má vyrásť nové obchodné centrum.
Majiteľ pozemku Zdenko Grejták to pre Korzár dementoval.
„Obchodný dom sme plánovali v začiatkoch, ale spoločnosť odskočila, takže toto sa ruší,“ povedal Grejták a dodal: „Máme víziu nejakého prechodného rezidenčného bývania.“

Proti takémuto zámeru boli občania i poslanci.
Grejták pripustil možnosť predaja pozemku mestu: „Neboli žiadne rokovania zatiaľ, ak by mesto malo záujem, som prístupný dohode, nebránim sa.“
Uprednostňovali centrálny mestský park
Primátorka Turčanová oprášila iný projekt, šestnásťhektárový Centrálny mestský park na Sekčove.
Ten bol v územnom pláne zakomponovaný od roku 1995, štúdia existovala od roku 2008.
Mesto v minulom období začalo skupovať pozemky pre tento zámer.
Projekt sa nepodarilo dotiahnuť do finálnej fázy.
Napokon bolo ešte na konci tohto volebného obdobia schválené uznesenie o tom, že treba nájsť finančné prostriedky a vysporiadať park na Masarykovej.

Zásah architektov
V súvislosti s detským parkom vzbudila pozornosť umelecká intervencia z roku 2020.
Architekti na plot parku umiestnili pútač, ktorý v slovenčine i angličtine hlásal: 100 bytov 4 500 m² + 1 500 m² kancelárskych plôch + 300 parkovacích miest.
Vyznieval ako developerská reklama na nový bytový komplex, v skutočnosti mala táto performance upozorniť na to, že v meste sa nachádza priestor, ktorý by mohol opätovne slúžiť ako park.

Našli peniaze
O kúpe detského parku rozhodlo mestské zastupiteľstvo už v minulosti, teraz na to má mesto aj peniaze.
„V príjmovej časti dochádza k navýšeniu o 766-tisíc za predaj nehnuteľnosti na Levočskej ulici,“ uviedol vedúci odboru financií Radko Lapoš.
Predložil návrh na zmenu rozpočtu, ktorý poslanci jednomyseľne prijali.
Rozprava k tejto téme nebola.
Príjmy, s ktorými mesto pôvodne nepočítalo, pôjdu na nákup ďalšej nehnuteľnosti, konkrétne pozemkov parku na Masarykovej ulici.
Celková suma za kúpu pozemkov pod parkom od súkromných vlastníkov je podľa Lapoša takmer 1,57 milióna eur. Čiastka osemstotisíc už bola schválená v tohtoročnom rozpočte.
Vo schválenom návrhu na zmenu rozpočtu je priamo uvedené, že zdrojom financovania je príjem za predaj pozemkov. A je viazaný na uvedený účel.
Oľha: Dohodli sme sa
„Zmluva na predaj pozemkov na Levočskej bola podpísaná v minulom roku. Tieto peniaze nám nabehli na účet v tomto roku. Máme finančné prostriedky v plnej výške na vysporiadanie parku na Masarykovej,“ netajil spokojnosť primátor František Oľha (Demokrati).
K podpise zmlúv má dôjsť v najbližších týždňoch.
Podľa Oľhu nebol s majiteľmi problém dohodnúť sa na cene. Svoju pôvodnú ponuku sami znížili, zastupiteľstvo ju akceptovalo. Konečná cena je 1 566 075 eur.
„Majitelia nenavyšovali svoje nároky, skôr opačne, odstránili vecné bremená,“ podotkol Oľha.
Pripomenul, že problém sa ťahá viac ako dve desaťročia. Bol tam zámer výstavby bytov, no poslanci zmenili územný plán, aby tam ostala zeleň.
V prípade Levočskej išlo o pozemky pod cudzou stavbou, ktoré boli podľa Oľhu pre mesto „neupotrebiteľné“.
Ide o pozemok pri výškovej budove na Levočskej ulici, na ktorom je parkovisko patriace k tomuto objektu.
Súkromný vlastník ich od mesta odkúpil, pripravuje komplexnú rekonštrukciu budovy a chce tam mať viacpodlažný garážový parkovací dom.
V parku na Masarykovej chystá mesto v najbližšom čase dendrologický prieskum a identifikáciu náletových drevín.
„Pripravujeme urýchlene výrubové povolenia,“ povedal Oľha s tým, že následne chcú park vyčistiť a sprístupniť pre verejnosť a v druhej fáze ho revitalizovať.
Hotový by mal byť do troch rokov.

Centrálny mestský park ide nabok
Projekt Centrálneho mestského parku ide momentálne na vedľajšiu koľaj.
„Máme projektovú dokumentáciu pre územné rozhodnutie, nejaké scelené pozemky. Stále je to v územnom pláne. Čiže všetko to ďalej pokračuje, ale realita je taká, že veľmi pomalými krokmi,“ povedal primátor.
Projekt označil za „extrémne finančne náročný“, vyžaduje si päťdesiat miliónov, ktoré mesto z externých zdrojov získať nevie a potrvá to desiatky rokov.
„Hľadanie financií v priebehu tohto roka nám ukáže, či vôbec má zmysel pokračovať v projekte centrálneho mestského parku,“ podotkol Oľha.
Dodal, že mesto musí ešte upraviť existujúce zelené plochy, napríklad park Keratsini na Sekčove.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári