ŠARIŠSKÉ MICHAĽANY. Minimálne milión tristotisíc eur z verejných peňazí je podľa všetkého nenávratne stratených.
Je to čiastka, za ktorú možno napríklad komplexne zrekonštruovať celý most, alebo si kúpiť 15 dvojizbových bytov v Sabinove.
Indície, kam mohli peniaze zmiznúť, existujú, no orgány činné v trestnom konaní prípad uzavreli.
Páchateľka je známa, k skutku sa v plnej miere priznala obecná účtovníčka. Cez 444 bankových prevodov poslala peniaze obce Šarišské Michaľany v Sabinovskom okrese na iné účty.
Trestné stíhanie voči nej zastavil prokurátor pre jej nepríčetnosť.
Od účtovníčky vylákala peniaze domnelá veštica. Išlo o skupinku ľudí, ktorí zhodne tvrdili, že peniaze dávali Andrejovi Semelymu z Myjavy. Prokurátor ho ako jediného obžaloval.
Spojiť trestný čin podvodu so Semelym sa nepodarilo. Ten v tom čase nemal ani vlastný účet, dokonca bol istý čas, keď chodili platby od účtovníčky, vo väzení.

Bez trestu
Spomedzi majiteľov účtov, ktorí peniaze prijímali, vyberali a niekomu odovzdávali, nie je nikto obvinený. Komu peniaze dávali, pokiaľ ich sami neminuli, tiež nie je jasné.
Súd len potvrdil, že obžalovaný mnohonásobný recidivista, toho času vo výkone trestu za pokus o vraždu, to nebol.
Súd rozhodol, že za spreneveru (okrem Šarišských Michalian išlo aj o viac ako stotisíc eur v susedných Ostrovanoch) nikoho nepotrestá. Rozhodnutie ešte môže zvrátiť odvolací súd.
Na Krajskom súde v Prešove je tiež civilná žaloba obce voči účtovníčke, ktorú už raz okresný súd odmietol.
Dôvodom bolo, že obec podpísala s exúčtovníčkou zmluvu o splátkovom kalendári a ona mesačne platí sto eur.
Zo spreneverených peňazí sa našiel na zaistených účtoch iba zlomok, asi šesťdesiattisíc.

Exstarosta Brendza: Najviac pochybil štatutár
Na kauzu poukázal v marci 2021 ako občan na obecnom zastupiteľstve bývalý starosta Jozef Brendza (pôvodne za KDH). Ako vníma, že za tento skutok nebude nikto potrestaný?
„Ako bývalý štatutár a človek, ktorý bol osem rokov vo vedení obce a bol zodpovedný za všetko, čo sa v obci dialo, hlavne za financie, to vidím ako obrovsky zlú skúsenosť. Človek, ktorý bol priamo zodpovedný a nadriadený účtovníčke, teda bývalý prednosta, pochybil. Ale najviac pochybil štatutár obce, ktorý dovolil účtovníčke spreneveriť finančné prostriedky svojou nedôslednosťou,“ povedal Brendza.
Chybu podľa jeho slov spravil aj hlavný kontrolór a poslanci.

Chcel kandidovať
Jeden z argumentov poslancov proti Brendzovi bol, že kauzu vytiahol z politických dôvodov.
Napokon nekandidoval ani on, ani starosta Jozef Mačo (nezávislý). Nahradil ho dovtedajší vicestarosta Ondrej Kušnirík (nezávislý).
Nemal Brendza záujem kandidovať?
„Mal som záujem. Dotyční ľudia sa toho báli, lebo by som sa dostal k dokladom, ktoré sú dodnes poslancom utajované a zahmlievané, ale najväčší problém bol, že by som zo zdravotných dôvodov naozaj kandidatúru nezvládol. A keďže som to vedel, nechcel som do toho ísť, najsamprv som musel dávať pozor na svoje zdravie. No bolo mi to ľúto.“

Pracovný pomer ukončili dohodou
Za najväčšie zlyhanie v kauze sprenevery považuje Brendza to, že Mačo ukončil s účtovníčkou pracovný pomer dohodou.
„Povedzme si to nahlas, lebo nikde to nebolo odprezentované. Ak by vám niekto spreneveril zo súkromných alebo firemných peňazí milión tristotisíc eur, v normálnej firme, ale aj v každej jednej samospráve, by dostal pracovník okamžité skončenie pracovného pomeru. To bol prvý chybný krok.“
Za ďalšie chyby označil, že sa obec neodvolala voči posudku z psychiatrie a dohodla sa s účtovníčkou na spísaní notárskej zápisnice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári