BRATISLAVA, PREŠOV. Päť rokov v ústave na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia.
Taký je definitívny ortieľ, ktorý vyniesol súd voči prešovskému mestskému a krajskému nezávislému poslancovi Rudolfovi Dupkalovi.
Najvyšší súd Slovenskej republiky v Bratislave, ako sme už informovali, na utorkovom verejnom zasadnutí zamietol odvolania prokurátora i obžalovaného voči predchádzajúcemu verdiktu Špecializovaného trestného súdu.
Rozsudok sa tak ihneď stal právoplatným a vykonateľným. „Najvyšší súd vydáva príkaz na dodanie odsúdeného do výkonu trestu,“ uzavrela predsedníčka senátu Dana Wänkeová.
Dupkala sa k rozhodnutiu súdu nevyjadril, telefón nedvíhal, na správy nereagoval. Rovnako tak ho odmietol komentovať aj jeho právny zástupca Peter Čurilla.

Už je vo väzení
Na výkon trestu mal nastúpiť okamžite. Kde sa však nachádzal, nebolo v deň právoplatného verdiktu jasné. Z ospravedlnenia, ktoré doručil prostredníctvom obhajcu súdu, vyplývalo, že je práceneschopný a v zlom psychickom stave.
Napokon po ňom polícia vyhlásila pátranie kvôli dodaniu do výkonu trestu.
Podľa našich zistení po vyhlásení pátrania Dupkala sám zavolal políciu. Hliadka za ním prišla do domu na Cemjate a ešte v stredu ho odviezla do prešovskej väznice.

Pýtal dvadsaťtisícový úplatok
Päťročný nepodmienečný trest dostal Rudolf Dupkala za zločin prijímania úplatku, za ktorý mu hrozila trestná sadzba päť až dvanásť rokov.
Od prevádzkovateľa malého zimného štadióna PSK aréna Jána Kentoša si v roku 2018 podľa rozsudku pýtal 20-tisíc eur za to, že v mestskom zastupiteľstve vybaví šesťstotisícový príspevok na prístavbu tréningovej ľadovej plochy.
Osudným okamihom bolo druhé stretnutie Kentoša a Dupkalu, v ktorom Kentoš figuroval už ako policajný agent spolupracujúci s Národnou kriminálnou agentúrou a z ich rozhovoru vznikol obrazovo-zvukový záznam.
Oslovili sme aj Jána Kentoša, ktorý však súdnu dohru tejto kauzy nekomentoval.

Prečo neprišiel na súd
Kým obžalobe sa päťročný trest za korupciu málil a žiadala aj finančný trest, obžalovaný vyhlásil svoju nevinu a žiadal odvolací súd, aby prípad vrátil naspäť na doplnenie dokazovania.
Pritom Dupkala tých 600-tisíc eur pre Kentoša nevybavil, poslanci ich totiž neschválili a on napokon žiadny úplatok ani nedostal.
Podľa Špecializovaného trestného súdu však ako verejný činiteľ v súvislosti s obstarávaním veci všeobecného záujmu úplatok žiadal.
Najvyšší súd napokon odvolania oboch strán zamietol.
Pozrime sa na to, čo bolo obsahom oboch odvolaní, čo odznelo na Najvyššom súde, ako reagoval na prípad samotný Dupkala a prečo senát rozhodol tak, ako rozhodol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári