PREŠOV. Vybité okná, pomaľované steny, do výšky sa týčiaci nefunkčný komín. Bývalá kotolňa, neskôr spaľovňa na tuhé palivo je súčasťou areálu Fakultnej nemocnice J. A. Reimana v Prešove.
Stojí na jeho okraji pod geriatrickým pavilónom. Schátranú, roky nevyužívanú nehnuteľnosť preto pacienti veľmi nevidia.
Situovaná je pod nemocničným komplexom postaveným na kopci. Dobrý pohľad na kotolňu je tak z hlavnej cesty na Sekčove.

V priestore pod chátrajúcou nehnuteľnosťou mal vzniknúť nový inteligentný monoblok, projekt dostal názov Smart Green Hospital. O peniaze na jeho výstavbu žiadala nemocnica z plánu obnovy.
Zámerom bolo za 410 miliónov eur vystavať modernú koncovú nemocnicu s 942 lôžkami a prístrojovým vybavením. Centralizovať sa tam mala akútna starostlivosť zo súčasných pavilónov. Nový objekt tiež rátal s tromi podzemnými podlažiami s 1 200 parkovacími miestami.

Čo naznačil premiér Fico
Nemocnica tiež rozbehla kroky na zmenu územného plánu mesta, medzi ktorými žiadala zmeniť využitie plochy nefunkčnej spaľovne a kotolne.
Požiadavkou bolo, aby sa funkcia technickej infraštruktúry zmenila na plochu areálovej občianskej vybavenosti. Mestskí poslanci jej návrh schválili.
Boj o veľké peniaze však Prešov prehral. Financie na veľké rekonštrukcie či prístavby získali nemocnice v Poprade, v Bardejove a v Spišskej Novej Vsi. Aktuálne v nich už bežia stavebné práce.
Premiér Robert Fico (Smer) nedávno predostrel zámer, že chce budovať nové nemocnice a opravovať súčasné.
„Jednu veľkú, koncovú nemocnicu chceme postaviť na východnom Slovensku. Máme úplne jasno, odkiaľ budú zdroje, kto to bude robiť a ako to bude celé vyzerať," povedal v rozhovore pre denník Štandard.
Z akých peňazí by sa mal zámer realizovať, premiér nespresnil.
Krátko po Ficovom vyhlásení ministerstvo obrany potvrdilo, že plánuje zo svojho rozpočtu investovať aj do zdravotníckej infraštruktúry. Vzniknúť by tak mohla nová vojenská nemocnica. Podľa rezortu taká na východnom Slovensku chýba.

História kotolne
Kotolňu na tuhé palivo odovzdali do prevádzky v roku 1966. Už vtedy bola jej správcom prešovská nemocnica. V rokoch 1988 až 1993 ju plynofikovali a v roku 1996 jej časť prebudovali na spaľovňu nemocničného odpadu. Od 90. rokov minulého storočia až po prelom tisícročí bola stavba využívaná hlavne nemocnicou na spaľovanie odpadu.
Od roku 2005 ju spravovala spoločnosť, ktorá zabezpečovala prevádzku, údržbu a správu energetického hospodárstva nemocnice. Neskôr vybudovala nové kotolne a pôvodná kotolňa sa prestala využívať. Odvtedy stojí a chátra, teda približne 17 rokov.
Už keď monoblok stavali, bol nemoderný
Ako jedno možné miesto výstavby novej nemocničnej budovy sa v Prešove skloňuje práve plocha nefunkčnej kotolne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári