BARDEJOV. Bardejovské mestské zastupiteľstvo vo štvrtok poznamenal spor primátora Borisa Hanuščaka (Hlas), ktorý je na čele tejto samosprávy už 24 rokov, a obyvateľa mesta Igora Dopiráka.
Tento aktivista sa snažil už v úvode rokovania vystúpiť so svojou otázkou o využívaní mestských peňazí na akciu, na ktorej pred voľbami vystúpil aj prezidentský kandidát Peter Pellegrini (Hlas).
Iné rokovacie zvyky
Bardejov je jedno z mála miest, ak nie jediné, ktoré počas rokovaní mestského zastupiteľstva nemá v programe body „rôzne“ a „diskusia“.

Poslankyňa Nataša Milistenferová (nezávislá) preto na začiatku rokovania navrhla zaradiť do programu bod rôzne, aby mohol vedeniu mesta otázky položiť aj občan. Za jej návrh hlasovalo 10 poslancov, no 14 z nich sa zdržalo hlasovania, preto návrh neprešiel.
Občan tak nemal príležitosť vo voľnej diskusii opýtať sa naživo primátora na to, čo ho zaujíma.

Napríklad mesto Košice na rokovaní mestského zastupiteľstva už roky dáva priestor aj občanom.
Slovo pre verejnosť trvá 30 minút, pričom dĺžka jednotlivého vystúpenia nemá presiahnuť päť minút. O možnom predĺžení limitu rozhodujú poslanci hlasovaním na návrh predsedajúceho.
Neodpovedal mu, diskusiu stopol
O hodinu neskôr, v bode Schválenie žiadosti o nenávratný finančný príspevok na projekt pitnej vody, sa Dopirák opäť prihlásil o slovo. V Bardejove majú počas diskusie k jednotlivým bodom možnosť vyjadriť sa nielen poslanci, ale aj občania.
„Dobrý deň, ďakujem pekne za slovo. Volám sa Igor Dopirák a som občan mesta Bardejov. Chcel by som sa dotknúť tohto bodu, keďže ide o nájdenie finančných prostriedkov a súvisí to s tým, čo som ako občan na úvod chcel poznamenať. To, čo chcem povedať, sa týka aj reprezentácie mesta Bardejov, pretože bola nedávno neslávne známa akcia MDŽ...“ začal.

Primátor Hanuščak ho však prerušil s poznámkou, že ide o bod, kde sa prerokúvajú financie pre projekt pitnej vody.
„Ide o schválenie žiadosti o nenávratný finančný príspevok. Nehovorme o reprezentácii mesta. Nech sa páči, lebo vám budem musieť odobrať slovo.“
Igor Dopirák napriek tomu pokračoval: „Týka sa to tohto bodu. Chcem sa spýtať na vysvetlenie ohľadom tej akcie, keď tu bol predseda Národnej rady (Pellegrini - pozn. red.) a podľa médií sa malo použiť vyše 900 eur (z mestskej kasy - pozn. red.) na rozdávanie jeho karafiátov, tak či nemohli tie...“
Ani tentoraz nemohol dokončiť vetu.
„Opakujem, hovorte k bodu, lebo vám odoberiem slovo,“ odkázal mu primátor.
„Či tie prostriedky vyložené na to nemohli byť použité napríklad aj na projekt pitnej vody,“ dokončil na tretíkrát myšlienku Dopirák.
„Tento projekt je finančne zabezpečený. Dámy a páni, dávam návrh na ukončenie rozpravy,“ stopol diskusiu primátor.
Pokus občana získať vysvetlenie trval spolu s prerušeniami primátora necelú minútu a pol. Rokovanie bardejovského zastupiteľstva sa dá pozrieť na videozázname. Vystúpenie občana sa začína o 1:00:03 hod.

Otecko s kočíkom
Svoj zámer pýtať sa na nakladanie s mestskými peniazmi a pozývanie prezidentského kandidáta avizoval Dopirák už v stredu večer pred zastupiteľstvom na občianskom proteste v centre Bardejova.
„Ak nás trápi, či Peter Pellegrini skutočne rozdával karafiáty z našich peňazí, nestačí sa len rozčuľovať na Facebooku. Ak nám na tom záleží, poďme vo štvrtok o 9:00 na rokovanie mestského zastupiteľstva a žiadajme odpovede," vyzval na Radničnom námestí občanov.

O deň neskôr však narazil na tvrdú realitu zvyklostí bardejovského zastupiteľstva.
„Povedali mi, že sa ešte nikdy nestalo, aby bod 'rôzne' neodhlasovali. Som historicky prvý, ktorému nedovolili vystúpiť. Asi sa chceli vyhnúť otázkam, ktoré som chcel položiť o návšteve Petra Pellegriniho,“ povedal pre Korzár Igor Dopirák.
Ten je známy z protivládnych protestov v Bardejove ako otecko s kočíkom a nápaditými transparentmi.
„Fico, Danko, Pelle, vašimi rozprávkami uspávam moje dieťa. Oci, prečítaj mi tú o zlomenom zube,“ znejú heslá z jeho transparentov.

Pellegrini v Bardejovskom okrese uspel
Predseda parlamentu a kandidát na prezidenta Peter Pellegrini navštívil Bardejov 10. marca v rámci akcie MDŽ. Športovú halu Mier s kapacitou vyše 1 100 osôb zaplnil do posledného miesta.
Podujatie a jeho propagácia stáli samosprávu približne 5 000 eur. Nákup 800 karafiátov, ktoré ženám rozdával Pellegrini, vyšiel mesto na 960 eur.
Zdá sa, že napriek kritike sa Pellegrinimu oplatilo prísť na mestské podujatie. V prvom kole prezidentských volieb tam bol jasný víťaz.
V okrese Bardejov zvíťazil so ziskom 12 609 hlasov, čo je 42,17 percenta zúčastnených voličov. Druhý v poradí Ivan Korčok získal 10 886 hlasov, čo je 36,41 percenta.
Ostatní kandidáti priestor nedostali
Mestskí poslanci Milan Ján Pilip, Nataša Milistenferová (obaja nezávislí), Martin Šmilňák a Marek Hudák (obaja KDH) účasť prezidentského kandidáta na mestskej akcii kritizovali.
„Odporuje to volebnému zákonu, slušnosti, morálke, transparentnosti. Vlastne ukázali spolu s vedením mesta Bardejov, že sila ich mandátu, arogancie a politickej moci môže všetko,“ uviedla Milistenferová.
„Ak by si pán Pellegrini priniesol vlastné karafiáty a rozdával ich, aj tak by to bolo zlé. Keďže akciu financovalo mesto, potom by čisto teoreticky malo dať priestor aj ostatným kandidátom na prezidenta, čo by však tiež nebolo v poriadku,” myslí si Pilip.
Marek Hudák verí, že keď sa našli peniaze na karafiáty, nájdu sa aj na osvetlenie, výtlky, opravy detských preliezok a podobne.

Hij: Kvety by aj tak rozdal hocikto
Vedúci kancelárie primátora Bardejova Štefan Hij na naše otázky odpovedal, že úhradu za kvety realizovalo mesto z rozpočtu oddelenia kultúry, kde sú vyčlenené finančné zdroje na zabezpečenie osláv MDŽ.
„Mesto Bardejov neplatilo Petrovi Pellegrinimu karafiáty, ktoré rozdával na MDŽ. Kvety by boli zabezpečené v každom prípade, nech by ich už odovzdával ktokoľvek, vrátane primátora, viceprimátora či iných poverených ľudí,“ uviedol.
Pripomenul tiež, že ktokoľvek môže vzniesť otázku na mestskom zastupiteľstve, ale iba vtedy, ak sa týka prerokovávaného bodu.
„Podľa mojich informácií sa prerokovávaný bod týkal absolútne iných vecí. Každý občan môže využiť aj inštitút získania informácií v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám alebo inštitút interpelácie prostredníctvom svojho voleného zástupcu, teda poslanca zastupiteľstva,“ doplnil Hij.

Šéf Transparency: Jednoznačne zlá prax
Nezisková organizácia Transparency International Slovensko uvádza, že k diskusii o témach, ktoré nie sú zaradené v programe zastupiteľstva, no predstavitelia mesta či verejnosť ich považujú aktuálne za dôležité, obvykle slúži práve záver rokovania napríklad v bode „rôzne“.
„Ak samospráva takýto bod určený aj pre otázky verejnosti na zastupiteľstve zavedený nemá alebo ho účelovo jednorazovo nezaradí, možno to vnímať ako obmedzenie verejnej diskusie a občianskej participácie, a teda jednoznačne ako zlú prax,“ informuje Michal Piško, riaditeľ Transparency International Slovensko.

Zlá skúsenosť ho neodradí
„Môj pocit je taký, že oni sa báli, že to bude pôsobiť ako provokácia a útok. Pritom som sa chcel iba opýtať, lebo som nikde nevidel vysvetlenie mesta k tejto akcii MDŽ. Mestu by práveže mohlo aj pomôcť, keby vysvetlilo, ako to v skutočnosti bolo,“ vysvetľuje Igor Dopirák svoju motiváciu.
Podľa neho nie je problém len to, že Pellegrini rozdával mestské karafiáty, ale aj to, že prišiel na mestskú akciu organizovanú za peniaze mestských poplatníkov a ako kandidát na prezidenta si tam robil promo.
„Ináč by to pôsobilo v období medzi voľbami, keď by mohli povedať, že predseda parlamentu je vzácna návšteva. Len načasovanie pôsobí účelovo.“
Igor Dopirák povedal, že na rokovaní mestského zastupiteľstva sa zúčastnil prvýkrát.
„Začal som sa občiansky angažovať, až keď sa začali v Bardejove protesty. Táto skúsenosť ma neodradí od toho, aby som sa naďalej pýtal, veď to sú naše občianske práva. Nebola to snaha o provokáciu, ale o konštruktívnu diskusiu.“
- Okres Bardejov
- Okres Humenné
- Okres Medzilaborce
- Okres Snina
- Okres Kežmarok
- Okres Levoča
- Okres Poprad
- Okres Prešov
- Okres Sabinov
- Okres Stará Ľubovňa
- Okres Stropkov
- Okres Svidník
- Okres Vranov nad Topľou
Prezidentské voľby 2024

- SME minúta: Výsledky prezidentských volieb 2024 (online)
- Výsledky prezidentských volieb 2024 (druhé kolo)
- Oficiálne výsledky prezidentských volieb 2024
- Volebná mapa: Ako volili obce v prezidentských voľbách
- Volebná mapa: Ako volili okresy v prezidentských voľbách
- Výsledky volieb v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná účasť: Koľko ľudí volilo v prezidentských voľbách?
- Fico uniesol aj prezidentský palác (komentár šéfredaktorky)
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby (Kontext Jakuba Fila)
- Pellegrini to nakoniec dal na Zemana (komentár)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári