BARDEJOV. Mesto Bardejov sa premenilo na dejisko hollywoodskej produkcie. Natáčali tam snímku inšpirovanú skutočnými udalosťami z roku 1942. Historický film nesie rovnomenný názov Bardejov.
„Doteraz najznámejší film z nášho mesta bol zrejme Skrytý prameň s pánmi Kvietikom a Dočolomanským. Najviac ma prekvapilo, že tvorcovia film nazvali Bardejov a nie opisnejšie, ako napríklad Zachránené dievčatá alebo Príbeh Löwyho,“ hovorí Marcel Tribus, riaditeľ kultúrneho a turistického centra v Bardejove.

Zachránilo ich očkovanie
Na príkaz nacistov malo byť v marci 1942 z Bardejova do Osvienčimu deportovaných 400 dievčat. Povedali im, že idú pracovať do továrne na topánky. V Bardejove dovtedy spolunažívali okrem Slovákov, Nemcov a Maďarov aj Česi a Židia. Tí mali v okolí Bardejova až tritisíc členov.
Vedúci predstaviteľ židovskej komunity v meste, Rudolf Löwy, začal na záchrane dievčat pracovať hneď potom, čo sa dozvedel, že žiadna továreň na topánky v Osvienčime neexistuje.

Časť z dievčat odcestovala do Popradu, odkiaľ mal ísť transport. Pre zvyšných 312 nemali v ten deň voľný transport, preto ich umiestnili do dievčenskej školy v Bardejove. Do Popradu mali ísť na druhý deň.
Rudolf Löwy sa medzitým tajne stretol so svojimi priateľmi, lekármi Dr. Atlasom a Dr. Grosswirthom a rozhodli sa 20 dievčat naočkovať dvojitou dávkou očkovacieho séra proti týfusu.
„Doktor im následne vydal potvrdenie, že prejavujú znaky týfusu. Nemci boli známi tým, ako sa báli chorôb od miestneho obyvateľstva, preto všetky dievčatá izolovali,“ vysvetľuje Marcel Tribus.
Niektoré sa tak podarilo zachrániť pred istým hrozným osudom, ktorý by ich čakal v koncentračnom tábore.

Hviezdy v miestnej krčme
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári