PREŠOV. Nielen hasenie ohňa a odčerpávanie vody z ulice, ale humanitárna pomoc, či boj s ázijským sršňom. Tomu všetkému sa venujú dobrovoľní hasiči.
„Boli sme vybratí ako jeden z pilotných zborov, ktoré sa budú zameriavať na monitoring a boj s ázijským sršňom, ktorý je veľmi nebezpečný, invázny druh,“ hovorí Lukáš Belej z Dobrovoľného hasičského zboru Prešov.

Nemá nepriateľa, napáda hmyz
Čo presne majú dobrovoľní hasiči spoločné s ázijským sršňom?
„Boli sme teraz na školení v Banskej Bystrici. Školili nás, ako efektívne rozoznávať ázijského sršňa a ako ho monitorovať, vystopovať a likvidovať jeho hniezda,“ vraví Belej.
Ako konštatuje, ázijský sršeň je nebezpečný invázny druh, ktorý v našich končinách nemá prirodzeného nepriateľa. „Napáda v podstate všetok hmyz, hlavne včely. Je obrovským rizikom v rámci biodiverzity krajiny. Škody hrozia aj poľnohospodárom.“
Ako budú s týmto druhom bojovať dobrovoľní hasiči?
„Budeme robiť monitoringy priamo v teréne. Na Slovensku sa zatiaľ ešte nepotvrdil výskyt, ale už sa nachádza v blízkych regiónoch, napríklad v Českej republike a v Maďarsku. Keď sa zdokonalí monitorovací proces a príde nejaké hlásenie podozrivého výskytu, hlási to Štátna ochrana prírody, tak sa na to miesto vysiela tím a ten potvrdí, či ide o invazívny druh, ktorý treba zlikvidovať, alebo bežný európsky sršeň, ten nie je nebezpečný.“
Ohroziť vie aj človeka
Ázijský sršeň je podľa Beleja nebezpečný aj pre človeka. Vie uštipnúť, alebo vstreknúť jed aj na pár centimetrov. Navyše má dlhšie žihadlo než iné sršne, takže prejde aj cez bežný včelársky skafander.
„Problém je, že útočí v rojoch. Ak niekoho uštipne jeden takýto sršeň, tak to by pre zdravého človeka nemal byť problém, ale ak ho napadne päťdesiat až sto sršňov, to môže dopadnúť zle,“ vysvetľuje.
Sám od seba útočiť nezačne, ale keď napríklad bude chcieť človek zlikvidovať hniezdo, podráždi ho to a môže byť problém. Preto majú hniezda likvidovať špecialisti, vrátane vyškolených dobrovoľných hasičov.

Storočnica Zemskej hasičskej jednoty
Na sv. Floriána, 4. mája, budú mať hasiči svoj sviatok. Hasičské zbory sú na našom území viac ako sto rokov.
A presne pred sto rokmi vznikla ich strešná organizácia Zemská hasičská jednota.„Združovala hasičské zbory v rámci regiónu. K storočnici chystáme oslavy v meste,“ podotýka Belej.
Dobrovoľný hasičský zbor v Prešove si vybral aj Unicef, pre ktorý pripravujú projekt zameraný na finančnú gramotnosť odídencov a ich inklúziu.
„Primárne vyškolíme dvadsať lektorov z radov a dospelých. Tí nám pomôžu školiť deti hravou formou. Venovať sa budú finančnej gramotnosti, aby sa tí ľudia vedeli viac uplatniť na Slovensku, keďže sú určité rozdiely medzi našim a ukrajinským systémom,“ hovorí Belej a dopĺňa, že projekt je pre všetkých, hoci primárne je určený odídencom z Ukrajiny.

Humanitárna pomoc pre Ukrajinu
S Ukrajinou má Belej a jeho kolegovia bohaté skúsenosti. Prešovskí dobrovoľní hasiči majú platformu Pomôžme prežiť Ukrajine.
Pravidelne organizujú zbierky pre obyvateľov vojnou sužovanej krajiny a sami vozia humanitárnu pomoc. Raz sme sa takto stretli v Kyjeve, keď sa vracali z Černihivskej oblasti.
„Naše posledné trasy smerovali prevažne na Kyjev a Černihivskú oblasť. Na humanitárnu pre Černihivskú oblasť sme dostali aj grantové zdroje. Tajpejská reprezentačná kancelária nám prispela sumou dvadsaťtisíc eur na humanitárnu činnosť. Brali sme veci do detských domov, zdravotníckych zariadení, drogériu, zdravotnícke materiály, potraviny, bolo toho viac,“ vraví.

Ako na dobrovoľného hasiča pôsobila Černihivská oblasť, ktorá leží severne od Kyjeva pri bieloruských hraniciach a nie ďaleko od tých ruských?
„Bolo to dosť deprimujúce. Je tam vysoká miera devastácie. Najviac sa to prejavilo pri detskom domove, kde sme videli, koľko vojnových sirôt pribudlo. Smutne sa na to pozerá. Na druhej strane je pekné vidieť, ako si deti vážia pomoc, aké sú skromné a napriek tomu, že majú neľahký osud, sa snažia fungovať.“
S humanitárkou bol Belej aj na iných miestach Ukrajiny, napríklad v Charkove, Lucku, či blízko frontovej línie v Doneckej oblasti.

Kúty stále zaplavuje
Dobrovoľní hasiči majú plné ruky práce. Do leta sa chystajú naplno venovať spomínanému projektu s Unicefom. Majú rozbehnutý hasičský krúžok pre deti.
V máji bude v Prešove súťaž Železný hasič. A pravidelne chodievajú na Kúty v Prešove, kde po každom väčšom daždi zaplaví cestu. „Kúty sú tradičné. To nesmie chýbať,“ smeje sa Belej, ktorý verí, že sa danú cestu už konečne podarí opraviť.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári